Крутий мобільник, золотий ланцюжок та інші принади забезпеченого життя часто стають причинами, через які сучасні підлітки можуть піти на злочин.
Вирвати сумочку з рук літньої жінки, витягнути в маршрутці гаманець або ж відібрати у дитини телефон – на такі злочини тягне черкаських тінейджерів. Протягом цього року на Черкащині підлітки скоїли 201 злочин. Порівняно з тогорічними даними, кількість злочинів зросла, адже в 2009 році за 7 місяців було скоєно 184 злочини.
– Річ у тім, що цьогоріч знижено мінімальну вартість майна, за крадіжку якого настає кримінальна відповідальність. Зараз це лише 89 гривень, а раніше було 900 гривень, через це й зросла кількість злочинів, – коментує старший оперуповноважений відділу кримінальної міліції у справах дітей УМВС України в Черкаській області Федір Чекаленко. – В основному підлітки скоюють крадіжки. Розбої та завдання тілесних ушкоджень зустрічається рідше. Серед районів, де збільшилась кількість "підліткових" крадіжок – Соснівський у Черкасах, Звенигородський, Канівський, Смілянський, Катеринопільський та Чорнобаївський.
На злочинний шлях стають переважно підлітки з незабезпечених сімей, вихованці інтернатів, а іноді діти з психічними відхиленнями.
– Такі підлітки, потрапляючи в середовище своїх фінансово забезпечених однолітків, починають гостро відчувати брак грошей. Адже у однолітків і телефони, і золоті прикраси є, та й грошей на витрати забагато. На цьому фоні дитяча психіка може не витримати і підліток захоче й собі таку річ, і піде на крадіжку чи якийсь інший злочин, – розповідає далі Федір Чекаленко. – Ми намагаємось контролювати так звані групи ризику, проводимо рейди, читаємо спеціальні лекції в усіх школах, навідуємось до проблемних сімей. Проте попередити такі злочини дуже важко.
Перехідний вік у багатьох підлітків проходить бурхливо та проблемно, саме в цьому віковому проміжку підлітки і скоюють злочини. Цьогоріч підлітками, які не досягли віку кримінальної відповідальності, тобто 14 років, було скоєно 7 злочинів. На щастя, якихось резонансних злочинів за черкаськими підлітками немає. Левова частка злочинів припадає на підлітків віком від 16 до 17 років, значно менше скоюють злочини 14-річні та 15-річні черкащани.
– Зменшується кількість злочинів, які підлітки скоїли у стані алкогольного сп’яніння, завдяки тому, що ми відслідковуємо та закриваємо точки, де дітям продають алкоголь. Але іноді діти все одно знаходять, як придбати бажане. Підліток випиває і його вже тягне на подвиги, – розповідає Федір Олександрович. – Зараз спостерігається підвищена увага до підлітків і з боку наркоділків. Дитину підсаджують на наркотик і потім змушують красти чи виносити речі з дому. Або ж спокушають легким заробітком і спонукають торгувати зіллям. На щастя, цьогоріч злочинів, скоєних у стані наркотичного сп'яніння, серед підлітків зареєстровано не було. А от злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотиків, зафіксовано 15, хоча торік таких злочинів, скоєних підлітками, було 19.
Правоохоронці закликають дорослих уважно ставитись до своїх дітей. Якщо підліток почав поводитися дивно, у нього звідкись з'явились речі, яких ви не купували, або ж навпаки, якісь речі зникли, не бійтесь звертатись по допомогу. Не обов'язково здавати своє чадо до міліції, адже існує багато соціальних служб, де нададуть необхідну допомогу.
– У нас не популярно звертатись до психологів, і даремно. Адже психолог може помітити проблеми підлітка і розібратись в причинах та попередити можливу крадіжку чи інший небезпечний вчинок, – розповідає черкаський психолог Галина Гончаренко. – До речі, не лише діти з незабезпечених сімей можуть піти на крадіжку. Іноді підлітки скоюють злочини на знак протесту чи непокори батькам, просто на зло. Тому в першу чергу до поведінки своїх дітей повинні придивлятись батьки. Потрібно спілкуватися з учителями своїх дітей. Адже часто буває, що дитина вдома справжнісінький ангел, а в школі – зриває уроки, курить та бешкетує. По допомогу можна звернутись, наприклад, до Черкаського центру соціальних служб для молоді за телефонами: 33-09-00 або 32-08-01. Спеціалісти центру зорієнтують, куди ліпше звернутись, підкажуть місце розташування необхідних служб.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Злочинність з дитячим обличчям: на Черкащині підлітки крадуть телефони та золоті ланцюжки"