До редакції зателефонували читачі з проханням з’ясувати, чи є правдивою інформація, яка поширилася...
Відповідь на таке запитання нам дав фармацевт із 40-річним стажем, начальник Вінницької обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобів, головний державний інспектор, президент обласної асоціації фармацевтичних підприємств Вінниччини Олексій Горносталь.
– За 2009 рік на Вінниччині було віднайдено 2 серії фальсифікованих лікарських засобів, діючої субстанції там просто не було. В Україні фальсифікованих лікарських засобів, як в усьому світі, максимум до 3-5 %, – розповідає Олексій Горносталь. – Взагалі допускається у високорозвинених країнах до 20% фальсифікатів не тільки лікарських засобів, але і предметів медичного призначення.
Значно більше тепер не фальсифікованих, а неякісних лікарських засобів.
– У 2009 році на Вінниччині таких було виявлено 577 серій, - продовжує Олексій Горносталь. – У реєстрі України близько 12-13 тисяч найменувань ліків. 0,1-0,2% з них не фальсифіковані, але й не допомагають. Вони вироблені з неякісної сировини, з найдешевшої. Може бути завищене дозування і присутній токсикологічний ефект або занижена доза - і препарат не допомагає. Це можуть бути елементарні ліки: і перекис водню, і «зеленка», й інші. Чим вища якість субстанції, тим вища якість ліків. На вітчизняно-іспанському підприємстві «Сперко-Україна» за роки його роботи ми не виявили жодного разу неякісних препаратів. Тут високий ступінь захищеності і промислової гігієни. Розглянемо якість на прикладі аспірину: нашого вітчизняного і німецької фірми «Баєр» чи американського. Наш лише жарознижуючий, має малу дію знеболення, а німецький чи американський застосовуються для профілактики інфаркту, після інфаркту, він не викликає подразнення шлунково-кишкового тракту, гастритів чи язви, якщо довгий час його приймати. Ступінь очистки там високий, у нас такого зробити, на жаль, не можуть.
В інструкції їхній чітко сказано: як приймати цей засіб, як його запивати і т.д. Неякісність ліків може бути викликана і неправильним зберіганням в аптеці чи вдома або ж неправильним транспортуванням.
Неякісні ліки виявляють у ході перевірки. Про те, що вона буде, ми зобов’язані попереджати керівництво аптек за 10 днів…
Аптекар може на момент перевірки винести все з аптеки, ми можемо нічого не знайти, а коли ми йдемо – занести все назад і торгувати всім, чим хоче, і ми після того не маємо права знову туди заходити. А на позапланові перевірки накладений мораторій… Це проблема…
Має місце і смертність від лікарських засобів - від неправильного прийому чи неправильного призначення такого засобу, – пояснює головний державний інспектор. - Вона складає близько 5% на рік. Це світова статистика. В нас цифра може бути більша, тому що така статистика не ведеться. Дуже багато людей займається самолікуванням, що призводить до гірких наслідків. Люди дуже часто не дотримуються інструкції прийому фармацевтичного засобу. Тоді вже проявляються побічні ефекти.
У нас була ситуація, коли 2 роки тому помер аспірант технічного університету з Йорданії від неправильно призначеного і вжитого препарату, – розповідає Олексій Горносталь. – Він захворів на ГРЗ. Попросив когось з близьких, щоб йому взяли щось знеболююче і жарознижуюче, але попросив не брати анальгіну, бо у нього алергія на цей лікарський засіб. Йому принесли ліки без анальгіну, але там був бутадіон. Хворий випив таблетку - і через 5 хвилин в нього стався анафілактичний шок, «швидка» не встигла приїхати, і чоловік помер. Перевірили засіб, який він приймав – чудовий, якісний. А причина проста: фармацевт, який відпустив препарат, не знав хімії, не знав, що анальгін, амідопірин чи бутадіон - це одна і та ж група перізолонового ряду і тому препарат подіяв точно так само, як анальгін.
Олексій Горносталь звертає увагу читачів на той факт, що не варто дуже довіряти рекламі лікарських засобів на телебаченні, в тому числі, і вітамінів.
– Краще використовувати не хімічні, а рослинні препарати, - пояснює фармацевт із 40-річним стажем. - Рослинні засоби дають ефект не так швидко, але ними можна вилікувати 90% хвороб. Тут потрібні час і терпіння. Рослинні препарати дають незворотний позитивний ефект. І користі від рослин значно більше. Крім БАДів, перевірку яких в Україні не проводить жодна лабораторія. І що саме в їхньому складі – невідомо...
Стосовно телереклами медичних препаратів, то треба з пересторогою ставитись до неї. Я не знаю, чому не забороняють цю рекламу. Відомо, якщо лікарський засіб не реалізується в аптеці - він іде на рекламу.
Неякісні лікарські засоби з’являються там, де їх неправильно зберігають, тобто в аптечних кіосках. Я б ліквідував всі аптечні кіоски. А в селах хай відкривають аптечний пункт при федшерсько-акушерському пункті, де є спеціаліст, умови для зберігання ліків, а не будки.
Нині аптечний кіоск, згідно з постановою Камбіну, повинен мати 21 кв. метр площі, а раніше було 8 кв. метрів. Ті, хто торгує ліками у кіосках, нині допрацьовує термін, визначений ліцензією, а потім повинен буде привести свій кіоск до вимог законодавства.
Источник: Вінницька обласна щотижнева газета "33 канал" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "
"10% ЛІКІВ - СПРАВЖНІ, РЕШТА - ПІДРОБКА?"
"