Всі знають приказку: вік живи – вік учись! Щоправда, нині більшість наших співвітчизників погоджується з її продовженням – все одно дурнем помреш.
Між тим, у Верховній Раді дуже жваво обговорюється новий законопроект, який пропонує освітянам повернутися до десятилітньої системи освіти і до п’ятибальної шкали оцінювання. Думки розділилися: одні обома руками «за», інші схвалюють 12-річну програму здобування середньої освіти. Що з цього приводу думають вінницькі освітяни?
На тверде переконання начальника управління освіти і науки облдержадміністрації Ігоря Івасюка, цей законопроект надто поспішний. А ще – надзвичайно непрофесійний. Хоча б тому, що в більшості країн світу середня освіта триває 12 років. У Франції, Англії та США – 13. Зауважте – це країни з високим рівнем життя і могутнім економічним розвитком.
Україна приєдналася до Болонського процесу. Це – прогрес, який передбачає, крім певних прав країн, які його підписали, дотримуватися певних зобов’язань. Так ось, якщо раптом цей законопроект Верховна Рада погодиться прийняти, то станеться так, що документи про середню освіту, які видаються в Україні, не будуть визнаватися в інших країнах. Це перетвориться на серйозну проблему для наших випускників, бо вони не матимуть права вступати до вищих навчальних закладів в інших країнах. Зараз це не проблема: якщо ви добре складаєте екзамен з іноземної мови, то можете брати участь у конкурсі у всі вищі навчальні заклади світу. Та що там! Багато випускників вінницьких шкіл нині продовжують навчання у Бельгії, Польщі, Англії, Німеччині. До слова, останя країна взагалі гарантує безкоштовну вищу освіту для всіх, незалежно від громадянства.
Болонський процес працює на права і свободи громадянина. А що ж вийде, коли наші атестати не визнаватимуться у світі? Це буде крок назад! Україна вже 9 років перебуває у процесі переходу на 12-річне навчання. Щороку вносяться відповідні зміни, розробляються навчальні програми, плани, нові підручники, на які, зрештою, витрачено більше, ніж 1,5 мільярда гривень. Якщо запустити зворотний механізм, знову вийдуть накладки з перепрограмуванням. А потім знову шукати кошти на нові підручники? Період друкування нових підручників «традиційно» розтягується до грудня. Хто візьме на себе таку відповідальність?
Третій момент – соціальний. Скорочення тривалості здобування середньої освіти неминуче означає скорочення кадрів. За підрахунками фахівців, більше 100 тисяч учителів опиняться без роботи. Це серйозна соціальна напруга, враховуючи те, що нині в освіті дефіциту кадрів немає, як це спостерігається в охороні здоров’я. Чи не занадто висока «ціна питання»?
Ще одна проблема — дитсадки. Ще на початку 90-х років велику кількість дошкільних закладів ми втратили назавжди, а тепер маємо страшенні черги до дитсадків. За всіма законами педагогіки, краще навчаються ті діти, які перед школою хоча б рік навчалися у дитячому колективі. Навіть є певна вимога міністерства – забезпечити 100 відсотків дитсадками дітей 5-річного віку. Доведено, що таким легше адаптуватися, ніж тим, ко-го до школи готували вдома бабусі-матусі, бо в них вже є досвід роботи у колективі, комунікативний досвід. Багато країн починають освіту в 5-річному віці, наприклад, в Англії, де ще й дошкільна освіта в 4 роки закріплена обов’язково. У нас дитсадків не вистачить для всіх шестиліток. Бентежить декого й така делікатна обставина, що закінчуватимуть середню школу наші діти у 18-19 років. Мовляв, тут і заміж дехто збирається, а доводиться вчитись, здобувати атестат. «Дуже суб’єктивна річ! – не погоджується Ігор Івасюк. – У нас і зараз дівчата у 16 років заміж вискакують. Але змінювати систему освіти заради цього аргументу – нерозумно».
«Цей законопроект – виключно політична акція, - зазначив Ігор Івасюк. – Сподіваюся, що здоровий глузд переможе!» Так і сталося – законопроект відхилили.
Источник: Вінницька обласна щотижнева газета "33 канал" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "
СКІЛЬКИ НАВЧАТИМУТЬСЯ НАШІ ДІТИ - 10 ЧИ 12 РОКІВ?
"