На Вiнницькiй картографiчнiй фабрицi виготовили глобус Вiнниччини. Це справедливо хоча б огляду на те, що в нашiй областi, як i на земнiй кулi, живуть люди багатьох нацiональностей: українцi, росiяни, бiлоруси, поляки, греки, євреї, народи Кавказу, Молдови, Нiмеччини, Чехiї...
За столiття, що прошумiли над подiльським краєм, вони залишили вагомий слiд в його iсторiї i побутi. Цiкавi краєзнавчi екпонати розглядали учасники мiжнародного свята рiдної мови 19 лютого в залi обласної бiблiотеки iм. Тімiрязєва.
– Коли рабин у синагозi пiд-нiмав цю дерев’яну руку, всi замовкали — це був знак тишi! А ось спецiальна указка для читання Тори, адже до текстiв не можна торкатись пальцями, — пояснювала Алла Лiпська, старший науковий спiвробiтник обласного краєзнавчого музею. — Чашу для причастя XVIII столiття нам привезли з Великого Острожка Хмiльницького району. Легендарну чашу Грааля вiруючi католички вишили бiсером сто рокiв тому, а покривало пiд нею — з чеського села Миколаївки, ручна робота. Вручну виготовлений i костюм українки, вишитий символами епохи Трипiлля. Рослиннi орнаменти з’явились пiзнiше, в Київській Русi. Тодi вважалось, що душi померлих переходять у дерева i трави, а дiвочi душi — в гарнi квiти. Звернiть увагу на рiдкiсну iкону Богоматерi, книгу «крюкового письма», чотки-лестiвки, жiночу «душегрею» старообрядцiв...
Ось так все сплелось-переплелось у нашому краї! На Вiнниччинi люди розмовляють 130-ма мовами, i треба зберегти й передати нащадкам кожну з них! Про це говорила Любов Спірідонова, заступник голови ОДА:
– Вперше в 2009 роцi обласною радою була прийнята програма розвитку нацiональних товариств Вiнниччини, яка передбачає ознайомлення громадськостi iз звичаями i побутом усiх нацменшин. Але, безсумнiвно, державною в Українi повинна бути українська мова — мова наших дiдiв-прадiдiв i таких корифеїв, як Сковорода, Коцюбинський, Франко... Нехай їхнє велике слово живе i розвивається, а письменники i поети Вiнниччини нехай зроблять гарний внесок у цю безцiнну скарбницю!
Своєрiдним вiдгуком на це побажання стали слова професора ВДПУ Анатолiя Подолинного:
– Iнодi наша державна мова в Українi потребує бiльшого захисту, нiж недержавнi! Недавно у теленовинах повiдомили про звiль-нення 18 робiтникiв у Павлоградi за те, що вони розмовляли українською — мовляв, потенцiйних iнвесторiв вiдлякува-ли. Є негативна свiтова тенденцiя, яка впливає навiть на могутнi мови — це стиль SMS, Інтернету, штампiв, шаблонiв... Мова — це наше життя, виражене в словi, її вбивати не можна!
Звичайно, на мiжна-родному святi рiдної мови були нагороди, премiї, квiти. На кон-цертi звучали i закарпатська байка «Деца у нотаря» («Сто грамів у нотарiуса»), i пiснi квартету «Соната» з Ка-линiвки, i мелодiї циганської гiтари.
Росіяни з україно-росiйського центру «Спiв-вiтчизник» нагадали присутнiм, що цього року ми всi разом вiд-значимо ювiлеї Антона Чехова, Петра Чайковського, Миколи Пирогова, Олександра Суворова.
Источник: Вінницька обласна щотижнева газета "33 канал" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "
"ДЕРЖАВНА МОВА В УКРАЇНI ПОТРЕБУЄ БIЛЬШОГО ЗАХИСТУ, НIЖ НЕДЕРЖАВНI!"
"