«Гуляння цін» триває, і коли воно завершиться – важко передбачити навіть фахівцям Державної інспекції контролю за цінами у Вінницькій області.
Увесь цей період «великої смути» вони кожні 10 днів проводять моніторинг цін на основні продукти харчування.
Покупці дивляться на прилавки з розмаїттям твердих сирів великими від подиву очима. Ціни змушують багатьох відмовитися від ку-півлі цього продукту. Статистика стверджує, що ціна на твердий сир зросла всього на 30-40 відсотків. Але все значно сер-йозніше: якщо перед Новим роком ще можливо було при-дбати твердий сир за соціальною ціною 35-38 гривень за кілограм, то нині мінімальна ціна на цей продукт складає 59-60 грн. за кілограм.
– Найбільше подорожчало вершкове масло – на 80 відсотків, – стверджує заступник начальника Державної інспекції контролю за цінами у Вінницькій області Михайло Гандзюк. - Виробництво складне: для того, щоб отримати 1 тонну масла, треба переробити 21 тонну молока. Взагалі молочні продукти «злетіли» у цінах ще у листопаді-грудні. Це все через встановлення Кабміном нових мінімальних закупівельних цін на молоко: 2,5-3 грн. за 1 л. Зрештою, це справедливо. Напруга зросла ще й тому, що Вінницький молокозавод перестав виробляти продукцію. Нині він тільки приймає сировину на переробку і відправляє її до Луцька. Щоб врятувати ситуацію, Шаргородський та Теплицький молокозаводи намагаються наростити обсяги виробництва молока в пакетах. А ще відчутно вплинуло на подорожчання підняття мінімальних зарплат та тарифів на енергоносії. От і стала тепер сметана жирністю до 20% дорожчою на 25%, молоко 2,5% - на 36%...
Ці ж причини внесли свої корективи у ціни на хліб. Основні виробники хліба в області – підприємства, підпорядковані концерну «Хлібпром», який знаходиться у Львові. Так от, минулого року ціни на хліб вже підвищилися майже на 9 відсотків, батони подорожчали на 12.
Ажіотаж навколо курячих яєць прогнозовано виникав вже напередодні Нового року. Тоді най-більші супермаркети зустрічали покупців голими прилавками і народ моторошно пригадував 90-ті роки. В області два виробники яєць. Не так багато, тому завозити продукцію доводиться з інших регіонів. Ціни піднялися через вартість комбікормів на 6%.
Ціни на крупи теж змінилися, але не так суттєво. Гречка подорожчала на 14 відсотків. Так само, за словами Михайла Гандзюка, ненабагато подорожчала олія, хоча чутки про те, що виробники ось-ось піднімуть ціну, все ще блукають.
– Причин для підняття цін на олію немає, – пояснює Михайло Гандзюк, – соняшника минулого року вродило достатньо.
Втім, засуха стала чи не основною причиною для «гарячих» цін на цукор, бо собівартість буряка підвищилася. А ще – посередників між виробниками і споживачами відчутно побільшало. Тому й виходить так, що цукор нині коштує від 8,5 до 11 грн. за кілограм. Як би там не було, а минулого року у Вінницькій області вироблено 205 тисяч тонн цукру. Цього, за словами Михайла Гандзюка, нам вистачить «з головою».
Вже 3 лютого розпочалися перевірки обгрунтованості цін на споживчому ринку та у найбільших магазинах області. Порушень виявлено чимало. Висновок один: треба поставити всіх торговців, незалежно від форм власності, у рівні умови по відповідальності перед споживачами.
Тим часом зненацька «прозріло» Мінекономіки, котре ще тиждень тому не бачило економічних підстав для подорожчання основних продуктів харчування. Там зазначили, що на підвищення цін вплинули сезонні зміни та диктат світового ринку. Експерти одностайні: ціни б виросли ще більше, коли б не зменшення купівельної спроможності населення. Але навіть незважаючи на це, керівництво Аграрної палати України припускає, що найближчим часом хліб і солодощі можуть подорожчати ще на 70 відсотків…
Источник: Вінницька обласна щотижнева газета "33 канал" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "
"ЧЕМПІОНИ" ПОДОРОЖЧАННЯ - тверді сири і молочні продукти
"