На двохстах метрах вздовж автошляху Львів-Кіровоград-Знам'янка (321 км 122 м) — Літинська траса — розташований найбільший сувенірний ринок Вінницької області.
Кожного дня цілодобово він відкритий для відвідувачів. Проїздом через Вінницьку область подорожуючі зупиняються на шляху, щоб придбати сувенір на згадку.
– У нас були різні делегації та високопосадовці. Пам'ятаю, приїжджали поляки. Вони захоплювалися представленими у нас витворами мистецтва і, звісно ж, не поїхали з пустими руками, — згадує Іван Мельничук, власник ринку.
Часто приїжджають молоді пари. Фото поруч зі старовинною українською мазанкою чи ґаздинею, яка корову йде доїти, возом чи дикою лісовою банькою залишать яскраві спомини. Проїжджі найчастіше фотографуються біля символу ринку — освяченої статуї Матері Божої, яка оберігає подорожуючих у дорозі.
Покупці та гості ринку називають це місце «музеєм під відкритим небом». І з цим не посперечаєшся. Тут представлені як раритетні предмети побуту, так і роботи сучасних майстрів з різних регіонів України.
– Ми працюємо виключно з виробниками. Роботи понад 80% вітчизняних майстрів у різних видах ремесел представлені на нашому ринку, — запевняє господар. — Намагаємося створити відповідні умови, щоб національний виробник мав свого поціновувача, хочемо відродити вінницьке ремісництво. Зараз плануємо налагодити роботу з ямпільськими майстрами плетіння лози.
Іван Іванович «сколесив» мало не всю країну в пошуках виробників народного мистецтва. Він переконує, що таких людей дуже багато по Україні:
– Помилково вважається, що тільки на Західній Україні найбільше майстрів. Просто «західники» вміють представити своє ремісництво. І на Сході, і у Центрі, і на Півдні є чимало людей, які від діда-прадіда передають ремісницьке вміння.
На прилавках сувенірного ринку тематично розставлені товари з усіх куточків нашої Батьківщини. Милує око і глиняний посуд з Чернігівщини, Луганщини, Донеччини. Кераміка представлена Полтавщиною та Львівщиною. Розмальовані тарілки — з Донеччини. Красиві порцелянові ляльки виготовляють літинські майстрині. Ляльки-мотанки та дідухи — з Криму, Полтави, Хмельницького. Самовари — Чернігівщина. Найбільшим попитом користуються сорочки-вишиванки.
– За доступними цінами наші майстрині вишиють сорочку на будь-який смак — і святкову в яскравих маках чи соняхах, і повсякденну, — каже власник ринку.
Окрім товарів ручної роботи, виготовлених найкращими вітчизняними майстрами, Іван Іванович збирає раритетні старовинні речі. Верстати, колиски, скрині, шафи, глиняний посуд, праски, знаряддя праці та жіночі прикраси не залежуються на полицях ринку.
– Дещо у нас забирають у музеї. Трапляється, що такий раритет купують для інтер'єру кафе чи ресторану в національному стилі, — додає господар ринку.
Окремою групою товару представлена численна садова архітектура. Фонтани, лавки, арки, декоративні статуетки стали модними елементами сучасного ландшафтного дизайну.
У цьому році виповнюється п'ять років з дня роботи ринку.
– П'ять років тому, 8 березня, я виїхав сюди з одним розкладним столиком і почав торгувати, — згадує Іван Іванович.
Ідея поширювати народне мистецтво жевріла у серці Івана Мельничука з дитинства. Любов до усього українського він перейняв у своєї матері та бабусі.
– Коли вирішив втілити свій задум у життя, пішов у райдержадміністрацію, попросив виділити мені територію для ринку. Вони погодилися і дали дозвіл на роботу сувенірного ринку. Дякую усім, хто допомагав і допомагає мені у цій нелегкій, але дуже потрібній справі.
Усю необхідну інформацію про український побут Іван Іванович черпає у підручниках з історії, старих фотографіях, а найбільше – спілкуючись з людьми.
– Старі люди пам'ятають найменші деталі. Вони з радістю розкажуть про своє минуле і дадуть пораду, аби тільки вміти їх слухати, — запевняє він.
У планах власника збільшити розміри ринку, облаштувати майданчик для молодят, зробити декілька павільйонів, де будуть зразки хат з усіх регіонів України:
– Мрію хоча б раз у рік організовувати ярмарки, на які з'їжджалися б майстри з усієї України і представляли найкращі у світі витвори мистецтва, щоб і свої, і чужі цінували.
Источник: Вінницька обласна щотижнева газета "33 канал" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "
НАЙБІЛЬШИЙ РИНОК СУВЕНІРНИХ ТОВАРІВ ВІННИЧЧИНИ називають "музеєм під відкритим небом"
"