Хто платить гроші співвітчизникам піратів на існування? Кому вигідно, аби у Вінниці існував сомалійський канал? Чому сомалійці серед усіх міст України для свого перебування обрали саме Вінницю? Про це – розслідування наших журналістів.
Вінницькі правоохоронці обікрали сомалійців?
Минулого тижня координатор Вінницької правозахисної групи Дмитро Гройсман провів прес-конференцію за участю двох сомалійських нелегальних мігрантів – Еліаса та Ісмаїла. У ході зустрічі обговорювали випадок, який стався 29 січня цього року. Тоді, за словами Гройсмана (сомалійці не знають нашої мови), троє чоловіків, які представилися міліціонерами, зустріли двох нелегалів – Ісмаїла та Ібрагіма – і вимагали від них провести їх до орендованої сомалійцями квартири. П’ятеро піднялись ліфтом на 5 поверх. Сомалійці стверджували, що ці люди вже крали у них речі.
– Коли чоловіки зайшли в квартиру, на ліжку спав Еліас, – йдеться у заяві про злочин, який сомалійці написали у різні правові інстанції. — Один з них підійшов і боляче вдарив його в спину. Після цього почали робити обшук у квартирі. Під час обшуку звернули увагу на ноутбук та цифровий фотоапарат і вимагали від нас віддати це їм. Проте ми не віддали. Міліціонери обшукали й одяг і з кишені забрали 250 доларів США. Також порвали наші документи. Таким чином проти нас було скоєно злочин.
«Ми 40 хвилин сиділи в ліфті і разом із сомалійцями звідти вибирались»
Журналісти ще вирішили вислухати другу сторону, тобто обвинувачених правоохоронців, тому звернулись у сектор боротьби з нелегальною міграцією Головного управління МВС у Вінницькій області. Начальник сектору Сергій Перцатій підтвердив, що 29 січня працівники відділу відвідували нелегалів. Правоохоронці додали інші факти до цієї історії.
– А чому на прес-конференції Дмитро Гройсман не розповів про юну вінничанку, яка того вечора спала на матраці біля входу? Один із сомалійських нелегалів обманював її і хотів з нею одружитись. Ми часто навідуємось на квартири до нелегалів і попереджуємо їх про те, що їм потрібно звернутися в міграційну службу, аби отримати статус біженців. А довідки Вінницької правозахисної групи не мають ніякої юридичної сили і не дають права нелегалам проживати у Вінниці. Право перебувати на території України дають тільки довідки з міграційної служби, їх існує чотири типи. Нелегали знають нас в обличчя, вітаються з нами. А того вечора ми разом із ними застрягли в ліфті. Спільними зусиллями намагались вибратись. А те, що ми не влаштовували погром у квартирі та не крали грошей, зможе довести дівчина, яка тоді перебувала у квартирі з нелегалами.
Переглянувши папку з довідками, які правоохоронці, за словами Дмитра Гройсмана, порвали, ми вирішили перевірити усе сказане міліціонерами. Тому почали пошуки обманутої нелегалом дівчини.
«Він представився бразильським бізнесменом і хотів зі мною одружитись»
Вінничанка Алла Р. підтримувала стосунки з сомалійським нелегальним мігрантом Дадіром протягом шести місяців. Вона – дівчина з порядної сім’ї. За словами Алли, Дадір розповідав їй, що тут він навчається у Вінницькому національному технічному університеті, а його батько – бразильський бізнесмен – надсилає йому гроші на навчання та життя.
– Ми збиралися одружитися з Дадіром. Він казав, що любить мене, та й я була небайдужа до нього. Але мені не подобалось, що жити до нього приїхали його друзі. Того вечора, 29 січня, я була у них у квартирі. Бачила, що міліціонери не ламали двері, а спокійно зайшли. Ніякого обшуку не робили, бо там насправді нема що шукати – умови у квартирі погані. Майже нема меблів, сомалійці сплять на матрацах. Одяг вони зберігають у коморці в крайній кімнаті, куди міліціонери навіть не заходили. Тому вкрасти гроші вони не могли. Еліаса, якого нібито били, тоді взагалі не було в квартирі. Ніхто не намагався забрати ноутбук і фотоапарат, правоохоронці просто запитали, чий він. І документи свої показували, пояснювали, що довідка, яка дає право проживання в Україні, повинна мати герб України. Я дуже розчарована тим, що мене обманювали півроку. Більше стосунків із Дадіром я підтримувати не буду.
«Ми їдемо у Вінницю, бо тут є Гройсман»,
— розповіли нам сомалійські нелегальні мігранти під час розмови у орендованій квартирі.
Дізнавшись кілька адрес, де проживають вінницькі сомалійці та маючи певні навички спілкування англійською мовою, наші журналісти «пішли у гості» до нелегалів. Двері ламати не довелося – сомалійці відкрили без проблем. У чотирикімнатній квартирі в районі Вишенька ми спілкувалися з сімома сомалійцями. У кількох з них були довідки з міграційної служби, які стверджували, що нелегали очікують на отримання статусу біженця. Англійською серед них спілкувались троє.
– Все, що нам потрібно – це мир, – розповідає нелегал Джозеф. — Про Україну ми знали тільки те, що тут вибухнула Чорнобильська станція і що тут мирно. З Сомалі ми легально потрапили в Росію на літаку. З Москви вирішили їхати в Україну. Певним людям там віддали свої документи і заплатили гроші, аби вони у вантажівці привезли нас в Україну. Тому сюди приїхали вже без документів. Вінницю ми обрали, бо тут є Вінницька правозахисна група. Через неї ми отримуємо гроші на життя з Управління Верховного комісара ООН у справах біженців. Нам подобається у вас. Хотілося б тут жити і згодом отримати громадянство. З Вінниці також зручно дістатися до країн Європи. З вашими міліціонерами у нас ніколи не буває сутичок. Тим більше, ніхто нас не б’є. У Сомалі ми повертатися не хочемо, адже там нашому життю загрожує небезпека.
На стіні у вінницькій квартирі, де живуть сомалійці, висить плакат з написом «Сомалі – моя рідна земля» і плакат із зображеннями Юлії Тимошенко. За їхніми словами – їм тут добре, вони отримують допомогу. Проте правоохоронці міркують, за якими документами і кому ООН видає гроші? Адже нелегали приїжджають без документів і ніхто насправді не може встановити їхню особу. Кількість їх у Вінниці постійно змінюється, і це ніяк юридично не фіксується. То як і кому ООН виділяє гроші? На це запитання відповіді ми так і не отримали. Проте, очевидно, комусь все ж вигідно, аби у Вінниці існував сомалійський канал.
Источник: Вінницька обласна щотижнева газета "33 канал" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "
СКАНДАЛ ІЗ СОМАЛІЙЦЯМИ У ВІННИЦІ: обманута дівчина та "пред'ява" правоохоронцям - де правда, а де брехня
"