Я майже десять років відпрацював власкором українських видань у Придністров’ї і Молдові. Як акредитований в країні іноземний журналіст висвітлював візити до Молдови президентів, прем’єр-міністрів України, був на багатьох міждержавних переговорах. І пам’ятаю: завжди, коли ставилося питання делімітації, а потім і демаркації ділянки україно-молдовського кордону вздовж Придністровської Молдавської Республіки – переговори заходили у глухий кут.
І ось 29 січня 2010 року, приблизно за 12 кілометрів від с. Великої Кісниці Ямпільського району, вниз по Дністру, стаю свідком того, у що повірити не можу!.. Міністр закордонних справ України Петро Порошенко і міністр закордонних справ та євроінтеграції Республіки Молдова Юрій Лянке за участю посла Іспанії, яка головує зараз в ЄС, на урочистій церемонії відкривають перший проміжний покажчик (прикордонний знак). Розпочинається демаркація найскладнішої ділянки україно-молдовського кордону – вздовж всього Придністров’я.
Це величезна подія. І не лише історична, політична, а й психологічна. Відколи існують наші народи, тут, на цих полях, ніколи не було прикордонних знаків, державного кордону. Завжди Дністер був кордоном. По обидва боки від цього знака і на сотні кілометрів вперед, де будуть поставлені, як сказав Петро Порошенко, ще багато таких проміжних покажчиків – земля Поділля. Тут діяли Богдан Хмельницький (у Рашкові, наприклад), народний месник Устим Кармелюк (біля придністровського села Валя-Адинка, де і досі як реліквію бережуть його сховок). По обидва боки від цього новоспеченого кордону старі люди мають ще й досі свідоцтва про народження... в одній і тій же Подільській губернії. І ось за всі віки і за всі часи по цих полях Поділля проляже кордон. Як по серцю...
І як же вчасно і влучно, наче відчувши моє хвилювання, сказав міністр закордонних справ Молдови Юрій Лянке про те, що ще настане час, коли те, що ми зараз розбудовуємо на кордоні – спільно розбиратимемо. І буде так, як в Європі. Дав би Бог, щоб той час настав.
Петро Порошенко заявив журналістам, що Україна відповідатиме за безпеку під час проведення спільних демаркаційних робіт, візьме на себе всі технічні та фінансові витрати.
Довгі роки не вдавалось наблизитись до вирішення питання власності Молдови на території України і навпаки. І ось нарешті міністр закордонних справ Петро Порошенко інформує журналістів, що незабаром прем’єри двох країн підпишуть відповідні документи, якими буде офіційно закріплено право власності України на всі гідровузли Новодністровської ГЕС.
Україна, поступившись Молдові кількома сотнями метрів заплави в Дунаї, зробила цю країну морською державою. Тепер молдовські судна можуть, не перетинаючи кордон з Україною, виходити в світ широкий. За вихід до моря інші народи, як відомо, віками б’ються, а тут все відбулося спокійно. Безперечно, це неоціненний крок України назустріч дружній країні.
У відповідь Молдова мала передати нам 7,7 кілометра автодороги Одеса-Рені, яка йде її територією. Донедавна це питання заганяли в глухий кут. Врешті, на березі Дністра 29 січня 2010 глави зовнішньополітичних відомств обох держав заявили, що воно в найближчий час буде врегульоване остаточно. Але так, щоб українська власність – автодорога – не погіршувала життя людям, які мешкають обабіч неї.
А напередодні колишній прем’єр-міністр Молдови, який зараз є парламентарем Румунії – Мірча Друк зробив сенсаційну заяву, що в цій країні є впливові сили, які дуже сподіваються на... громадянську війну в Україні. Бо тоді Румунія, як у 1918 році, може повернути собі Чернівецьку область і частину Одеської (якраз ті частини нашої землі, де вже вирішені всі україно-молдовські питання). А ще він висловився про те, що Румунія могла б посприяти Росії повернути собі Крим в обмін на визнання Росією повернення Молдови (Бессарабії) Румунії.
До речі, у час, коли відбувалися події, ще до початку демаркації на україно-молдовському кордоні, в молдовській пресі продовжувалася гостра дискусія з приводу висловлювань президента Румунії пана Бесеску про категоричне невизнання кордону між його країною і Молдовою.
Не так давно, під час заворушень у Кишиневі, ми вже бачили румунські прапори і над парламентом, і над президентурою Молдови.
Так складаються події, в яких найбільш зацікавлені Молдова і Україна. Може, дійсно слова Юрія Лянке стануть пророчими і спільно ще будемо розбирати пропускні пункти і житимемо, як європейці?..
Источник: Вінницька обласна щотижнева газета "33 канал" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "
НОВОДНІСТРОВСЬКУ ГЕС ВИМІНЯЛИ НА ВИХІД ДО ЧОРНОГО МОРЯ. Україна і Молдова розпочали демаркацію кордону
"