Перший тур президентських виборів цікавий не лише тим, що визначив двох найпотужніших українських політиків на найближчі кілька років, а й підтвердив те, що в українській політиці все потужніше заявляють про себе нові політичні сили. Це отримає розвиток під час найближчих місцевих виборів, які можуть суттєво змінити розклад сил у Львівській обласній і міських радах.
У теперішніх радах Львівщини основними фракціями є БЮТ і “Наша Україна”. Остання є доволі складним утворенням – до її складу входить одразу кілька політичних партій націонал-демократичного спрямування. Нашоукраїнцем є і міський голова Львова Андрій Садовий.
Утім президентські вибори мають лише опосередкований вплив на місцеві вибори, оскільки мотивація виборців відрізняється. “Президентські вибори засвідчили, що низка політичних сил утратила підтримку електорату. Розраховувати на те, що вони зможуть серйозно піднятися, не доводиться. Це СПУ, Блок Литвина, а також представлені в радах Львівщини УНП і “Пора”, – зазначив “Газеті” політолог Юрій Шведа.
Хоча особливо переживати з цього приводу не доводиться – на місце, яке вони звільнили, можуть прийти нові політсили. Так само серйозних утрат може зазнати і місцеве представництво БЮТ й особливо “Нашої України”. За словами політолога Любомира Скочиляса, практично єдине, на що можуть розраховувати лідери політичної сили Віктора Ющенка, – ностальгічний момент, якого буде достатньо, аби забезпечити собі скромне представництво в місцевих радах.
Мабуть, найрадикальнішою зміною в місцевих органах влади буде поява в їх складі фракції Партії регіонів. З одного боку, рейтинг регіоналів на Львівщині зріс, і, за словами пана Скочиляса, тенденція до його незначного зростання в найближчій перспективі збережеться. Цього буде достатньо, щоб отримати невелике представництво в місцевих радах.
З іншого боку, ставлення львів’ян до цієї політсили після президентських виборів, особливо в разі перемоги Віктора Януковича може різко поляризуватися. До того ж, зміни в електоральних симпатіях відбуваються не так швидко, вважає Юрій Шведа. А це означає, що потрапити в місцеві парламенти Львівщини регіоналам буде доволі проблематично. “Наш електорат не схильний підтримувати Партію регіонів”, – зазначає політолог.
Травень має стати визначальним місяцем і для тих місцевих політиків, котрі схиляються до підтримки Сергія Тігіпка й Арсенія Яценюка. Оскільки досі вони не мали за собою реальної політичної сили, то мусять за короткий термін її створити, і тоді матимуть змогу провести її в місцеві ради Львівщини. Дещо складніша ситуація в іншого політика нової генерації – Анатолія Гриценка. Нещодавно у Львівській міській раді утворилася “гриценківська” депутатська група “Громадянська позиція” на чолі з Теодором Дяківим. Попри це, як вважає Любомир Скочиляс, вільна ніша для його сили на місцевих виборах залишається невеликою.
Після успіху на дострокових виборах Тернопільської обласної ради відсотки, що їх набрав Олег Тягнибок на президентських виборах, є доволі скромними, переконаний Юрій Шведа. Тож значного зростання представництва “Свободи” в місцевих радах не буде – вона точно збереже свої позиції та, можливо, набере трохи більше, ніж на попередніх місцевих виборах.
Інша ситуація щодо виборів міського голови. Пан Скочиляс прогнозує: якщо перемогу здобуде Віктор Янукович, то реальні кандидати на мерське крісло використовуватимуть опозиційну риторику, якщо ж Юлія Тимошенко – навпаки, лояльну до нового президента.
Попри це, конкурентів у діючого міського голови Андрія Садового наразі не помітно. Так, хоча партійна приналежність не є визначальним фактором, усе ж вона стане непосильним тягарем для Петра Писарчука, який залишається депутатом ВРУ від фракції Партії регіонів та очолює обласну організацію регіоналів.
Варто наголосити на ще одному, наразі гіпотетичному моменті. Цілком імовірно, що Верховна Рада змінить “правила гри”, і вибори до міських рад відбуватимуться за мажоритарними округами, натомість щодо обласної ради збережеться пропорційна система. Також, на думку Юрія Шведи, факт проведення другого туру означає, що ймовірність дострокових парламентських виборів зменшується. Переможець намагатиметься створити більшість у діючому парламенті та не захоче випробовувати долю з достроковими виборами. А отже, суміщення місцевих і парламентських виборів таки не буде.
Олександр Сирцов
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Місцеві ради. Курс на оновлення"