В умовах кризи Кабмін винайшов ідеальний – з погляду і фінансів, і моралі – спосіб латати бюджетні дірки: шляхом підвищення цін на тютюнові й алкогольні вироби. Так, цьогоріч уже вчетверте зростає податкове навантаження на тютюнову галузь. Алкоголь дорожчав двічі, але з грудня має всі шанси подорожчати ще раз. При цьому аргументація просто бездоганна: український бюджет потребує додаткових надходжень, а українська нація – оздоровлення. При цьому до кінця не зрозуміло, як на практиці мають утілити в життя обидві цілі, адже одна виключає іншу.
Рішення про підвищення акцизного збору на тютюнові вироби (з 20% до 36%) Верховна Рада України ухвалила минулого тижня, підтримавши законопроект Кабінету Міністрів про внесення змін до Держбюджету-2009. Нагадаємо, акцизи на тютюн збільшували в лютому цього року і в травні. Згідно із травневими змінами, роздрібні ціни на цигарки зросли в середньому на 1,5-2 грн., тобто на 20-30%. Цього разу вони подорожчають іще на 25%, що дозволить збільшити надходження до держбюджету на 400 млн. грн.
Окрім того, згідно з розпорядженням Кабміну, в Україні щороку індексують специфічну ставку акцизного збору на тютюнові вироби – це вже окремо від змін до Держбюджету та рішень ВР. Її індексували цьогоріч, іще раз проіндексують 1 січня 2010 р. Відтак акциз зросте ще на 15%. Загалом акцизні ставки на тютюнові вироби з серпня 2008 року підвищили вп’ятеро, а ціни – удвічі, і це ще не кінець.
Найбільше подорожчання очікує дорогі марки цигарок. За даними Коаліції громадських організацій і ініціатив “За вільну від тютюнового диму Україну”, середня вартість пачки зросте з 5,15 грн. до 6,40 грн., а, наприклад, пачка Marlboro – з 8 до 10 грн. Сигарети без фільтру подорожчають на 0,48 грн. Така цінова політика, вважають в організації, зробить цигарки менш доступними для споживача, відтак зменшиться кількість курців у країні.
Натомість в асоціації “Укртютюн” переконані, що чергове підвищення акцизів суперечить принципам побудови системи оподаткування, серед яких – незмінність ставок податків і зборів упродовж бюджетного року. “Збільшення акцизу, яке призведе до зростання вартості тютюнових виробів українського виробництва на 20-30%, є щонайменше неповагою до легальних галузей, які добросовісно сплачують податки в державний бюджет України”, – кажуть в асоціації.
Тютюновиробники зазначають, що обсяги виробництва цигарок із травня по липень скоротилися на 25%, а реалізації – більш ніж на 27%. Відтак, стверджують вони, очікувані надходження в бюджет так і не стали реальністю. Також, на їхнє переконання, такий крок призведе до збільшення випадків контрабанди із сусідніх країн.
Щодо алкоголю, то ціни на нього, знову ж таки, паралельно підвищують і парламент, і Кабмін. І якщо ВР збільшує акцизи, то уряд – мінімальну вартість і різницю між гуртовою ціною та роздрібною. Зокрема, мінімальна роздрібна ціна пляшки горілки нині становить 18 грн. (раніше – 14 грн.), а тризіркового коньяку – 26,32 грн. (було 25,04 грн.).
Сам акциз уперше зріс 1 липня. 23 червня Верховна Рада затвердила закон про внесення змін до бюджету та про ставки акцизного збору на деякі товари. Згідно з ним, акциз на пиво збільшився з 0,34 грн./л до 0,6 грн./л, а на спирт – з 21,5 грн./л до 34 грн./л. Однак це рішення оскаржили деякі нардепи. Вердикту наразі немає, однак є ще один законопроект, який передбачає ще більші податки.
Так, у парламенті зареєстровано черговий законопроект, який (із метою боротьби з алкоголізмом і для наповнення державного бюджету) передбачає з 1 грудня підвищити акциз на спирт, горілку і лікеро-горілчані вироби в 2,5 разу – до 84 грн./літр стовідсоткового спирту. Якщо ця норма набуде чинності, лікеро-горілчані вироби подорожчають майже на 56%, а від початку наступного року – на 99%. Відтак мінімальна вартість пляшки горілки становитиме 28 грн.
Знову ж таки, виробники алкоголю наводять ті самі аргументи, що й тютюновиробники: мовляв, очікуваних надходжень не буде, оскільки реальним наслідком зростання акцизів стане “тінізація” ринку й закриття багатьох підприємств. При цьому апелюють до цифр: після липневого зростання акцизу очікували 5,1 млрд. грн. надходжень до бюджету. Натомість збори становили лише 2860 млн. грн., що становить 56% прогнозованих надходжень. Також, кажуть в асоціації “Укргорілка”, з 1 липня цього року додаткового податкового навантаження вже не витримали 26 вітчизняних підприємств, які зупинили виробництво.
Ірина Гамрищак
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Бюджет шкідливих звичок"