Загадкова втеча в'язня, «маски-шоу» спецпідрозділу з загальним обшуком камер СІЗО, масове голодування засуджених вінницької в'язниці і, нарешті, підпал іномарки начальника установи виконання покарань №1 у Вінниці — всі ці події красномовно свідчать, що навколо виправних установ на Вінниччині розкручується вибухонебезпечний конфлікт. Його відголоски почули у Генеральній прокуратурі, розпочалися перевірки. Кілька днів тому цікавість журналістів з цього приводу задовольняли старший помічник прокурора області з питань нагляду за дотриманням законів з виконання судових рішень по кримінальних справах Андрій Кобилянський та координатор Вінницької правозахисної групи Дмитро Гройсман.
Того дня мала б відбутися спільна прес-конференція. Втім, кожен з них побажав виступити з окремими заявами (незважаючи на те, що, зрештою, торжество правосуддя відбулося, кримінальні справи порушені і є надія сподіватися на те, що винні будуть покарані, а порядку у виправних закладах побільшає).
Ми вже повідомляли, що остання, найбільш масштабна «НП» на території вінницької в'язниці сталася 22 серпня, напередодні Дня незалежності. Саме того дня 700 в'язнів оголосили голодування. За словами Андрія Кобилянського, причин було кілька: невдоволення роботою медичної частини установи, а ще ув'язнені скаржилися на якість харчування. Дехто побоювався за свою безпеку. Між тим, викласти свої претензії письмово бунтарі не побажали, але працівники прокуратури свою роботу не припинили і незабаром таки виявили непоодинокі порушення медико-санітарного забезпечення. Дійсно, лікарі не поспішали з'являтися до тієї чи іншої камери на виклик, часто-густо лікування виявлялося безрезультатним. Як би там не було, але протягом кількох днів більшість порушень були усунуті, а винних притягнули до дисциплінарної відповідальності – у цьому запевнив Андрій Кобилянський, бо особисто проводив перевірку установи. Не порожнім звуком виявилися побоювання про власну безпеку (вже вся Україна завдяки підтримці правозахисної групи мала можливість побачити відеосюжет з побиттям засудженого Мушинського). До слова, саме це скандальне відео, на думку Андрія Кобилянського, й стало поштовхом до акту непокори. Не підтвердилися хіба що нарікання на погані харчі.
- Представникам Генпрокуратури і працівникам Вінницької обласної прокуратури знадобилася всього половина визначеного строку для того, щоб дати правову оцінку всьому, що сталося. Як наслідок – порушена кримінальна справа за фактом перевищення повноважень службовими особами установи виконання покарань №1. Їхні дії кваліфіковані за ст. 365 ч. 2 Кримінального кодексу України. – Після втручання в ситуацію органів прокуратури, певних кадрових змін у системі виконання покарань області ситуація виправилася, стала контрольованою і керованою, – запевнив Андрій Кобилянський і погодився прокоментувати інші резонансні випадки, які траплялися останнім часом у виправних установах області.
Знову на повен голос «прозвучала» Стрижавська виправна установа №81.
– 1 червня цього року адміністрація повідомила вище керівництво про втечу засудженого Совача. Вже наступного дня працівники прокуратури розпочали перевірку і встановили, що засуджений зник ще у жовтні 2008 року, увесь цей час адміністрація все приховувала. Ніхто нічого не знав би й далі, коли б не та обставина, що 12 червня Совач мав звільнитися. Ця історія ще й досі містить чимало запитань, бо доля Совача залишається невідомою, за фактом втечі порушена кримінальна справа. Порушили кримінальну справу й відносно службових осіб Стрижавської виправної колонії за приховування цієї «НП».
Чималий резонанс викликало проведення загального обшуку у Вінницькій тюрмі №1. Знову з-за колючого дроту долинали звістки про безпідставне катування, ненадання медичної допомоги, психічний тиск…
Андрій Кобилянський розповів, що приводом для проведення обшуку в такому досить агресивному форматі (залучення спецпідрозділу швидкого реагування у масках, технічні засоби: металошукачі, щупи, ліхтарі, гумові кийки, наручники) стало «ускладнення оперативної обстановки в установі». Вилучили масу заборонених предметів: 10 мобільних телефонів із зарядними пристроями, 10 гривень готівкою, 5 заточених металевих пластин та сім карт до мобільних телефонів, 100 грамів дріжджів, 2 колоди саморобних гральних карт, пристрої для встановлення міжкамерного зв’язку, невикористані медичні препарати, зубило. Не обійшлося без сутичок, бо ув’язнені, за словами Андрія Кобилянського, вели себе дуже зухвало. Через це дев'ятеро опинилися під вартою, четверо скуштували кийків і отримали, за свідченнями лікарів, легкі тілесні ушкодження. У цьому випадку в діях адміністрації установи прокуратура не побачила будь-яких правових порушень.
Через годину після брифінгу в прокуратурі області журналісти зібралися вже у прес-клубі, де свою точку зору висловив Дмитро Гройсман. Він зазначив:
– Те, що Генпрокуратура приєдналася до перевірки виправних установ, позитивно. З іншого боку, на нашу думку, це сталося лише тому, що нам вдалося оприлюднити відеосюжет зі свідченням постраждалого про те, що з ним зробив тодішній начальник установи виконання покарань №1 Козачишин, який у полі зору правозахисників перебував давно, ще коли працював у Стрижавській виправній колонії. Все, що було зроблене прокуратурою раніше, спрямовувалося на те, щоб такої перемоги права не відбулося. Порушення кримінальної справи за фактом зникнення Совача і пов'язаних з ним фальсифікацій відбулося завдяки рішенням Генпрокуратури України. Я повідомив представника Генпрокуратури, що до Нового року ми оприлюднимо 81 факт порушення у колонії 81. За вказівкою Генпрокуратури порушувалася кримінальна справа стосовно побиття засудженого Мушинського. Як зазначив заступник Генпрокурора, всі кримінальні справи порушувались проти конкретних осіб, а не за фактом. Важливо, щоб були покарані не тільки виконавці, а ще й люди, які покривали осіб, котрі вчиняли такі дії. Найпершими особами, щодо яких треба було б провести розслідування – два прокурори у Вінницькій області. Це Кобилянський і Овчарук.
Як розповів Дмитро Гройсман журналістам, втечі зі Стрижавської колонії траплялися й раніше. Як правило, для осіб, яких знаходили, все завершувалося дуже сумно. «У нас є 7 свідчень про те, що коли одного разу знайшли втікача, то його привели на територію колонії, потім вишикували всіх решту. Особи нетрадиційної сексуальної орієнтації в присутності керівництва колонії вчинили процедуру так званого «виціловування», яке фактично дорівнює, за їхніми поняттями, «опусканню» особи на зовсім інший рівень. Наступного дня втікача знайшли повішеним у своїй камері», – додав правозахисник і пообіцяв незабаром оприлюднити «дуже цікаве відео».
Щодо масового голодування, то у Дмитра Гройсмана є інша версія. За його словами, все сталося зовсім не через Мушинського. У транзитній камері перебував засуджений, ім'я якого правозахисник поки що не розголошує. З першого дня прибуття він скаржився на погане самопочуття і просив, щоб його оглянув лікар, але цього не сталося. Тільки коли був уже в непритомному стані, його винесли з камери, і засуджені вважали, що він помер. Голодування оголосили на знак солідарності. У нетранспортабельному стані нещасного перевезли з Вінниці до Піщанки, подалі, у виправну колонію №59, де він перебуває і нині. «Не тільки Козачишина було звільнено спочатку з посади, а потім з органів державної кримінальної виконавчої служби, але й двох лікарів установи», — повідомив Дмитро Гройсман.
А як же нещасний автомобіль колишнього начальника Вінницької в'язниці? У минулому номері ми вже повідомляли, що 27 серпня у дворі будинку №35 по вулиці Родіона Скалецького ще й досі не встановлені особи підпалили синій «Пежо». Андрій Кобилянський від коментарів утримався. Дмитро Гройсман запевнив, що підпал — справа не його рук. Але пообіцяв колишньому начальнику в'язниці свою допомогу і захист, коли його права за гратами будуть порушуватися. Такі випадки, на жаль, швидше правило, аніж виняток.
Схоже, по той бік колючого дроту в різних регіонах нашої країни дуже неспокійно. Втім, єдина виправна установа, з якої жодного разу не надходило ніяких нарікань — це Чернігівська виправна колонія, де утримуються колишні працівники правоохоронних органів, які колись вирішили посперечатися з законом…
Источник: Вінницька обласна щотижнева газета "33 канал" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "
ЧОМУ 700 В'ЯЗНІВ ВІННИЦЬКОЇ ТЮРМИ ОГОЛОСИЛИ ГОЛОДУВАННЯ? Хто приховував втечу в'язня і організував обціловування зека "пєтухами"?
"