Як завжди, у програмі цьогорічного Форуму видавців у Львові цікавих подій більше, ніж годин у добі: число заходів Форуму, що триватиме 10-13 вересня, б’є рекорди. Однак чи не є їх кількість спробою компенсувати, власне, якість книжкового ярмарку?
Мовою цифр і... тарифів
Цьогоріч організатори одного з найбільших книжкових ярмарків у Східній Європі за кількістю учасників і культурних подій, що традиційно проходитимуть під гаслом “Час читати”, підготували понад 450 різних заходів. У ярмарку візьмуть участь 650 українських і 20 іноземних видавництв, 135 українських і 31 іноземний автор. Очікують, що за чотири дні захід відвідають 70 тис. осіб. Для цього навіть один день (11 вересня) “Форум видавців у Львові” працюватиме до 21-ї години.
Як зізналася в одному з інтерв’ю президент ГО “Форум видавців” Олександра Коваль, ще навесні цього року вона боялася, що на вересневий Форум приїде значно менше видавців, аніж торік. Однак, як стверджують організатори, криза не вплинула на видавців, адже лише на конкурс “Книга Форуму видавців”, за останньою інформацією, надійшли 385 книг від 78 видавництв. Отже, яке із запропонованих видань стане бестселером Форуму, залишається інтригою.
Однак значно зросли витрати на оренду – і приміщень, і апаратури. Так, вартість оренди Львівського палацу мистецтв цьогоріч збільшилася більш ніж удвічі. Щоб орендувати виставкову площу, видавництва мають сплатити від 2000 до 4000 гривень. Організатори “втішають”, що ціна оренди в них і досі залишається найнижчою в... Європі. Вона, мовляв, усемеро менша за аналогічну оренду стенду на Франкфуртському книжковому форумі.
До слова, попри те, що львівський книжковий ярмарок є одним із найбільших у Європі, натомість за експозиційною площею (1446 м) він є найменшим. Олександра Коваль підтвердила інформацію, що розглядали пропозицію перебазувати Форум видавців у виставковий комплекс “Лемберг” (вул. Б. Хмельницького, 176), проте її відхилили через погане транспортне сполучення з комплексом.
Також пані Коваль розповіла, що Львівська міська рада пообіцяла виділити на фінансування заходу 200 тис. грн. Ще 50 тис. грн. профінансує ЛОДА через управління культури і 100 тис. надійде від Держтелерадіо.
VIP-гості
У заходах 16-го Форуму видавців у Львові традиційно візьме участь чимало VIP-осіб у царині літератури, політики й шоу-бізнесу. Беззаперечною літературною “зіркою” буде норвезький письменник Юстейн Гордер. Автор бестселерів “Світ Софії” та “Помаранчева дівчинка” стане почесним гостем заходу. Письменник представить свій новий роман “Замок у Піренеях”. Знаково, що перший іноземний переклад цього твору виходить українською.
Окрім норвезького гостя, Львів прийматиме відомого польського автора популярних історичних детективів Марека Краєвського та російського письменника Андрєя Бітова. До слова, куратором російської програми фестивалю виступить відомий літературний критик Олександр Гаврилов, який працює на ідею єдності російськомовного культурного простору.
На Форумі буде цікава польська програма. Зокрема, презентація книги головного редактора “Газети виборчої”, відомого громадського діяча, історика Адама Міхніка “У пошуках свободи” та книги “Волинь. Дві пам’яті”. Пан Міхнік також візьме участь у дискусії “Чи потрібна європейцям свобода” разом з Егідійусом Алєксандравічусом (Литва), Алєксєєм Цвєтковим (Росія/США) й Оксаною Пахльовською (Україна/Італія).
Літературні новинки: щороку їх меншає
Важливу та цікаву новинку представить львівське видавництво “Літопис”, яке до 100-річчя від дня народження одного з найвизначніших українських ліриків ХХ століття Богдана-Ігоря Антонича видало повне академічне зібрання творів поета.
На Форумі буде представлено і новий роман Оксани Забужко “Музей покинутих секретів”, що вже вийшов друком у журналі “Сучасність”. Твір торкається тематики УПА, і на його написання було витрачено близько п’яти років. Щоправда, зацікавленим особам запропонують не книгу, а лише номер журналу “Сучасність”.
Натомість Марія Матіос на Форумі видавців презентуватиме дві книги: “Кулінарні фіґлі” (доповнений і перероблений уже відомий читачеві “Фуршет”) і “Чотири пори життя” (абсолютно нові тексти, що належать до раннього періоду творчості).
У суботу на Форумі відбудеться також презентація нової книги Надії Степули “Сім дощів”, яку вже нині можна назвати справжньою подією в українській поезії. Будуть й інші видання. Та їх художню “вартість” іще визначатимуть і критики, і читачі.
Попри велику кількість заходів і “привабливі” ціни на книги, вимогливого львівського читача 16-й Форум видавців, відверто кажучи, навряд вразить. Як зауважують постійні його гості, вже декілька років поспіль найбільший книжковий ярмарок у Східній Європі не може запропонувати читачеві беззаперечного художнього бестселера, що впевнено презентував би українську літературу у світі. І цього факту, на жаль, не приховаєш навіть за тисячею презентацій книжкової продукції.
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Форум видавців: нове свято у старій обгортці"