За активною президентською кампанією зовсім призабули, що 2010 року на нас чекають іще одні вибори – місцеві. Однак, як з’ясувалося, наразі ніхто не знає, коли вони відбудуться, в якому форматі й кого ж, власне, ми обиратимемо. Понад те, вибори починають ставати заручниками політичної ситуації.
Бомбу сповільненої дії під місцеве волевиявлення заклала конституційна реформа 2004 року. Згідно з нею, депутатів місцевих рад вирішили обирати терміном на п’ять років. А чинності ця норма Конституції набула після набуття повноважень Верховною Радою України, обраною 2006 року.
Відтак виникла колізія: якщо до виборів міських, сільських і селищних голів запитань не виникає (їх повноваження обмежено чотирма роками, отже, 2010 року їх точно обиратимуть), то з виборами до місцевих рад наразі нічого конкретно не відомо. Річ у тім, що всіх депутатів обрали 26 березня 2006 року, а Верховна Рада запрацювала 25 травня. Відтак місцеві депутати не підпадають під дію згаданих змін до Конституції, і, як наслідок, їхні повноваження обмежено чотирма роками, які саме 2010 року завершуються.
Такою логікою керувалися народні депутати України Андрій Портнов та Олександр Лавринович, які зареєстрували в парламенті законопроект про призначення виборів місцевих рад на 2010 рік. Однак, оскільки президентську кампанію ще ніхто не скасовував, місцеві вибори стали елементом політичної гри. Тим паче, міським головам давно обіцяють виправити несправедливість і продовжити термін їхнього перебування на посаді теж до п’яти років.
Про цю обіцянку, зокрема, нещодавно згадала Юлія Тимошенко, яка на установчому з’їзді Всеукраїнської асоціації сільських і селищних рад пообіцяла провести чергові вибори місцевої влади 2011 року, збільшивши при цьому термін повноважень усіх гілок влади до п’яти років. За її словами, відповідний проект конституційних змін уже внесено, а остаточне ухвалення відбудеться після президентських виборів.
“Дата проведення виборів стала політичним заручником тих сил, які домінують у Верховній Раді, – прокоментував “Газеті” цю колізію голова ЛОО Комітету виборців України Роман Кошовий. – Нині ніхто не може чітко сказати, коли має відбутися волевиявлення”.
За словами пана Кошового, якщо керуватися Конституцією, то вибори й голів, і рад повинні відбутися останньої неділі березня 2010 року, за винятком тих рад, де відбулися позачергові вибори – ці депутати розпочали виконувати обов’язки вже після того, як закон про продовження повноважень набув чинності.
Водночас Роман Кошовий здивований тим, що в Раді з’явився зареєстрований законопроект: за його словами, нардепи просто оформили в проект закону те, що вже записано в Конституції. “Питання сформульовано в такий спосіб, що після недолугої конституційної реформи 2004 року виникла маразматична ситуація. Тому на сьогодні чітко ніхто нічого не може сказати. Однак я схиляюся до думки, що всі місцеві ради обиратимуть 2010 року”, – вважає Р. Кошовий.
Ірина Гамрищак
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Місцеві вибори: кого й коли обиратимемо?"