Масштабна виставка із 74 графічних картин, 31 скульптури з кераміки, дерева й металу була представлена громадськості наприкінці минулого тижня в Черкаському обласному художньому музеї. Її автор – відомий черкаський митець Іван Васильович Фізер. Його ювілейна виставка (до речі, третя в цьому музеї і шоста загалом) має назву “Мелодія отчого краю” і присвячена рідному Закарпаттю.
Черкаського художника з відкриттям виставки привітав заступник міського голови Черкас Микола Шкарабура.
– З паном Фізером я знайомий не один рік, увесь час слідкую за його творчістю, адже дуже вже вона мені до душі, – зазначив на відкритті виставки Микола Григорович. – Іван Фізер завжди співпрацює з нами й долучається до збагачення культурної спадщини Черкас. Зокрема він допомагав у виготовленні меморіальних дошок видатним людям, а також постійно бере участь в ініційованих міським головою Сергієм Одаричем різних фестивалях: і кам’яної скульптури, і дерев’яної, і льодової.
За словами критиків, Іван Фізер належить до числа тих митців, які не задовольняються однією вузькою галуззю творчості. Він успішно працює в графіці, живописі, скульптурі, монументально-декоративному мистецтві. Тематика робіт охоплює народні звичаї і вірування далекого минулого, бурхливе сьогодення, біблійні сюжети, відтворює образи сучасників, доповнює їх.
Його багатогранний талант блискуче виявився у створенні різноманітних панно, оздоблень інтер’єрів будинків культури, шкіл, палаців одружень та інших закладів. Іваном Фізером створені іконостаси в Іллінській церкві с. Суботів Чигиринського району, Стеблеві, Пастирському, в м. Біла Церква, інших селах і містах України. Його іконостаси вражають філігранністю різьблення, відчуттям масштабу і є воістину мистецькими звершеннями.
74 твори графіки, що представлені на виставці, об’єднані в чотири серії: “Шана предкам”, “Родина”, “Метаморфози сучасності”, “Чолом тобі, Дніпре” і вражають українською тематикою. Насамперед тим, що герої аркушів – звичайні-незвичайні сільські трударі, люди, милі серцю Івана Фізера – бойки, лемки, гуцули: “Чародій”, “Лісоруби”, “Будують дім” тощо.
– У кожного митця болить душа й він хоче поділитися своїми думками. Я свідомо хотів показати один період свого життя, навіяний сумом, ностальгією за малою батьківщиною. І кожен мій персонаж – взятий з конкретної життєвої ситуації, сцена з минулого мого дитинства, – пояснює автор виставки.
Репрезентований графічний доробок яскраво продемонстрував поєднання в творчості митця традиції західноукраїнських і наддніпрянських людей, внаслідок чого вона набуває своєрідних рис і особливу стильовість, притаманні тільки Івану Фізеру.
Дух нашого часу виражений у його 31 монументальній композиції: “Слава предків”, “Ті, що спізнилися”, “Дорога до успіху” тощо. Саме в пластиці відобразилися традиції Закарпаття, саме пластиці Івана Фізера притаманні такі своєрідні національні риси, як органічне поєднання реального і вимислу, глибинної філософічності і щирого ліризму.
Сьогодні Іван Фізер продовжує активно працювати, роблячи цінний внесок у скарбницю української культури. Натомість він пообіцяв, що наступну свою колекцію робіт присвятить Наддніпрянщині, тому періоду його життя, коли він перебував у Черкасах.
Довідка: Фізер Іван Васильович народився 1953 року в с. Лопушанка Свалявського району на Закарпатті. Освіта – Ужгородське училище декоративно-прикладного мистецтва і Львівський інститут прикладного і декоративного мистецтва, який з відзнакою закінчив 1980 року. З того ж року живе й працює в Черкасах.
Член Національної Спілки художників України, відповідальний секретар Черкаської організації НСХУ, професор, викладач кафедри образотворчого мистецтва ЧНУ ім. Б. Хмельницького.
Источник: Черкаська міська рада | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Черкаський художник Іван Фізер презентував уже шосту персональну виставку робіт"