Традиційна прикмета серпня – поява по всьому місту баштанних культур.
Напевно, кожен з нас чекає кінця літа, щоб вдосталь насолодитися ароматними та соковитими гігантськими плодами. Але найбільш нетерплячі ризикують потрапити на лікарняне ліжко.
«Краще не поспішати купувати кавуни. Ягода природним шляхом дозріває до середини серпня – вересня, — радить головний лікар Вінницької санепідемстанції Олександр Сорочан. — Ранні кавуни переважно з нітратами».
У червоній м’якоті смугастої ягоди нітрати проявляються у вигляді грудочок жовтого кольору розміром 0,5-2 см. Такі частинки кавуна потрібно вирізати. Кавун, наповнений нітратами, довго не зберігається. На його шкуринці є м’які часточки темного кольору. Волокна м’якоті отруєного плоду не біло-рожевого кольору, а жовті. Щоб переконатися, наскільки безпечний кавун, потрібно розтерти м’якоть у склянці води. Від здорової ягоди вода просто помутніє, а від токсичної стане червоною. Допустима норма нітратів у кавунах – 60 мг/кг, а для дині – 90 мг/кг.
Досвідчений продавець кавунів азербайджанець Піріверді запевняє: вибирати стиглі плоди слід за характерним глухим звуком під час постукування. «Якщо кавун дзвенить – значить, неспілий, — переконує баштанник. — Сухий хвостик не завжди показник спілості ягоди. Він міг засохнути і під час перевезення. Кавун смачний, якщо при стискуванні руками він потріскує. Показником спілості плоду є також жовта земляна цяточка. Перевіряти кавун, надрізаючи з нього частину – це негігієнічно. У м’якоть плоду можуть потрапити збудники кишкових інфекцій». Своїм покупцям Пірі гарантує якісний продукт, бо кожні три дні баштанний товар проходить лабораторну перевірку.
На ринках міста зараз переважно продають херсонські кавуни. Миколаївські баштани достигають лише у вересні.
Источник: Вінницька обласна щотижнева газета "33 канал" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "
НАСТАВ ЧАС ЇСТИ КАВУНИ. Як виявити, що вони без нітратів?
"