«Цінність книги не завжди визначається її вартістю, - запевняє працівник відділу рідкісних і цінних видань Ірина Валігура, тримаючи в руках книгу у шкіряній палітурці. – Ось ця «Всесвітня історія» - рукопис ХVІІІ ст. Тут є кольорова вкладка, також зроблена від руки. Це видання, як і всі, представлені тут, претендує на внесення до Державного реєстру національного культурного надбання».
На виставці експонуються до двадцяти старовинних книг, виданих латиною. «Найстаріша» з них - «Твори з коментарями» К.Г. Флакка (1519). Є твори філософські - «Роздуми з друзями» (1728) того ж автора, художні – «Комедії» (1862) Аристофана, «Чотири поетичних твори Арістотеля, Горація, Віда і Деспрея» (1771).
Декілька з представлених видань – історичної тематики. Книга Бальбіно Б. «Історія Богемії» (1677) містить велику гравюру у вигляді карти-квітки. В «Описі Європейської Сарматії» (1581), зазначаються деякі відомості про Поділля та є зображення герба у вигляді сонця.
Серед експонатів є й наукові книги з медицини – «Анатомія людини» (1732) Ж.Б. Вінслова, астрології – Порте Б.І. «Шість книг небесної фізіономіки, астрології» (1603), юридичні збірники.
Латина є однією з найдавніших індоєвропейських мов. Вона була офіційною державною мовою у період існування Римської імперії. Довгий час - в Австро-Угорщині. У наш час ця мова вважається мертвою, але Ватикан та католицька церква і далі продовжують нею користуватися. «Ось, наприклад, «Альбом автографів учасників Першого Ватиканського Собору» (1870). Ще є «Римський міссал» - богослужбова книга Римо-католицької церкви. Вона містить порядок меси з супровідними текстами. Книга оздоблена золотом», - розповідає бібліотекар.
“Фондвідділ нараховує 35 тис. примірників, - зазначає завідувач відділу рідкісних і цінних видань Лариса Сеник. - Кожна з них унікальна та цінна. Є колекційні видання. На цій виставці, наприклад, декілька видань з Тульчинської бібліотеки родини Потоцьких, а загалом у нас їх 170. Це, зокрема, книги з автографами Станіслава Щенсного та Софії.
У нашому відділі постійно організовуються різноманітні книжкові виставки. Латиномовна триватиме до жовтня. Запрошуємо усіх бажаючих».
Источник: Вінницька обласна щотижнева газета "33 канал" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "
ДОРОГОЦІННІ КНИГИ ВИСТАВЛЕНІ У "ТІМІРЯЗЄВЦІ" це Рідкісні латиномовні видання ХVІ - ХІХ ст.
"