Відкритий лист російського президента Дмітрія Мєдвєдєва на адресу Віктора Ющенка, що його оприлюднили у вівторок, став прямим утручанням у внутрішню політику нашої держави і за своєю формою не має нічого спільного з пропозицією діалогу. Навпаки – його написано в дусі “холодної” війни.
Звинувативши керівництво України в антиросійському курсі, Д. Мєдвєдєв “проїхався” по всіх “антиросійських гріхах”, яких, буцім, припустилася наша влада останнім часом. У своєму посланні на ім’я Віктора Андрійовича російський гарант згадав “антиросійську позицію України у зв’язку з варварським нападом режиму Саакашвілі на Південну Осетію”, продаж української збої грузинській армії, курс на вступ до НАТО, “невпинні спроби ускладнити практичну діяльність Чорноморського флоту Росії”, газові питання, права російських інвесторів, історію, Голодомор, “витиснення російської мови”, вигнання російських дипломатів і “штучно створені” несприятливі умови для візиту Патріарха Кірілла.
З огляду на таку ситуацію, стверджує глава РФ, він ухвалив рішення відкласти приїзд в Україну нового російського посла.
Це послання не може викликати жодних ілюзій щодо “добросусідських” намірів Росії. Експерти погоджуються, що така позиція РФ є прямим втручанням у політику України та спробою вплинути на виборчі процеси в цій державі.
“Відкритий лист Мєдвєдєва – це публічна форма нової дипломатії, яку останнім часом проводить Росія. Вона називається дипломатією сили. Безпрецедентний випадок, коли лідер великої наддержави формує порядок денний для країни-сусіда, – зазначив у коментарі “Газеті” перший заступник секретаря Ради національної безпеки й оборони України Степан Гавриш. – Зрозуміло, що Росія в такий спосіб продовжує позиціонуватися як войовнича держава і замість того, щоб шукати реальні способи побудови гідних сфер співпраці, пропонує систему силової політики, яка є неприйнятною”.
Однак, як виявилося, не для всіх така позиція є неприйнятною. Низка українських політиків, які традиційно пропагують проросійський курс нашої країни, – Віктор Янукович, Петро Симоненко і, щонайдивніше, Арсеній Яценюк – зробила спроби виправдати тональність і критику з боку північного сусіда. Мовляв, останнім часом українсько-російські відносини дають підстави говорити про неадекватність позиції нашого керівництва.
Наразі ні Віктор Ющенко, ні Юлія Тимошенко як носії вищої влади в країні не висловилися. Щодо прем’єрки, то її однопартійці традиційно заявили, що це питання не в її компетенції – як не в компетенції була позиція щодо війни в Грузії, вступу до НАТО й з інших суперечливих питань, що можуть “зачепити” Росію і частину проросійськи налаштованого електорату. Замість Віктора Ющенка позицію української влади висловила голова його секретаріату Віра Ульянченко. Це, на думку Степана Гавриша, дає змогу Президентові глибше вивчити зазначену проблему й відповісти так, щоб не зашкодити перспективі розвитку українсько-російських відносин.
“Упродовж тривалого терміну Україна демонструє бажання вийти на новий рівень стратегічного партнерства з Росією. Відкидаючи політизацію цих відносин, ми шукаємо прагматичні, фінансово-економічні варіанти для того, щоб наші відносини були прогнозованими, – стверджує Степан Гавриш. – Україна за своїм економічним потенціалом та іншими можливостями не є конкурентом для РФ. Навпаки – вона є чітко зрозумілим генетичним партнером”.
Отже, вважає перший заступник секретаря РНБО, наша держава не повинна гарячкувати й відповідати емоційно.
Степан Гавриш вважає, що наші переваги саме в позиції конструктивного діалогу. “Лист написано в дусі “холодної” війни. Він не має нічого спільного з демократією. Таку відвертість не можна розглядати як відвертість діалогу. Це відвертість сили. Але не впевнений, що нині Україна прийме виклик “холодної” війни. Ми в цьому не зацікавлені й робитимемо все, щоб послабити емоції, позбавити відносини політики. Емоційних рішень не буде. Будуть спокійні прагматичні висновки. Думаю, ширше й активніше вестимемо діалог з Європейським Союзом і із самою Російською Федерацією, якщо вона, звісно, не закриє будь-які дипломатичні можливості”, – резюмує пан Гавриш.
Тим часом українська еліта повинна консолідуватися на захист національних і державних інтересів і водночас шукати змоги діалогу з політичними елітами Росії, чіткіше й упевненіше пояснюючи свою позицію. А вона, вважає пан Гавриш, аж ніяк не антиросійська.
Ірина Гамрищак
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Мєдвєдєв розпочав “холодну” війну проти України"