Антимонопольний комітет нарешті зацікавився коливаннями цін на цукор. Останнім часом вартість солодкого продукту зростала швидше, ніж показники інфляції. Це привернуло увагу Антимонопольного комітету України (АМКУ), й він планує вивчити ситуацію на вітчизняному ринку цукру.
“Останнім часом в Україні спостерігають підвищення цін на цукор у роздрібній торгівлі. Від початку 2009 року темпи подорожчання цього солодкого продукту перевищили середні темпи зростання споживчих цін майже в 1,2 разу, – говорить Олександр Мельниченко, в. о. голови АМКУ. – Аналіз стану ринку, що його провів Антимонопольний комітет, дозволяє зробити висновок: економічних підстав для такого підвищення немає”.
На думку фахівців АМКУ, перехідних запасів цукру повинно вистачити більш ніж на чотири місяці. З огляду на прогнозований обсяг виробництва цукру з урожаю 2009-го, річну потребу України в цьому продукті буде забезпечено. Відтак, роблять висновки експерти, підстав для дефіциту солодкого піску немає. Відповідно, зростання вартості цукру “підігрівали” суб’єктивні дії окремих учасників ринку, зокрема гуртових торговців і роздрібних реалізаторів.
Однак ціни на зазначений продукт на вітчизняному ринку підвищилися під впливом і внутрішніх, і зовнішніх факторів. Згідно з умовами ВТО, Україна зобов’язалася імпортувати 260 тис. тонн цукру-сирцю щороку, починаючи від 2009-го. Цукор за цією квотою обкладають імпортним митом у розмірі 2%, тоді як понад квоту діє мито 50%.
Незважаючи на те, що імпортований у межах квоти солодкий пісок становить лише близько 12% щорічного споживання України, що дорівнює 2 млн. тоннам, його вартість є орієнтиром на внутрішньому ринку. Однак Кабінет Міністрів дозволив імпортувати цукор у рамках квоти тільки внутрішнім виробникам цього продукту.
“Завдяки цьому рішенню КМ орієнтиром внутрішньої вартості цукру має стати ціна на цукор-сирець, імпортований в Україну з 50-відсотковим митом, – вважає Євгеній Окша, аналітик Astrum Іnvestment Management. – Від початку року світова ціна на сирець зросла на 42% через дефіцит цукру, що його спричинив неврожай в основних країнах-експортерах”.
Як припускає експерт, високі внутрішні ціни на цей солодкий продукт є наслідком дій ринкових гравців, які намагаються компенсувати низьку рентабельність виробництва зазначеного продукту впродовж останніх трьох років через низьку вартість цукру. Такі компанії, як “Астарта”, “Мрія” і “Укррос”, у цей час виграють завдяки високим внутрішнім цінам.
ВолодимирБойко, Київ
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Цукрові війни зацікавили Антимонопольний комітет"