На стику п'яти країн, у Єгипті, на легендарному Синайському півострові побував наш кореспондент.
Не кожен турист, який побував у Єгипті, може похвалитись тим, що бачив ще одразу декілька країн. Але наша туристична група, яка відвідала легендарну країну завдяки сприянню Українського журналістського фонду та співпраці із Українсько-Туніською групою «Оазіс», може. Група «Оазіс» (директор Рафік Кайсі) з 1997 року спеціалізується на організації перебування туристів та офіційних делегацій у країнах Північної Африки. Партнери «Оазісу» — готелі і організації з найвищим рівнем обслуговування - роблять усе, аби відпочинок став незабутнім.
Це місце відпочинку на стику п'яти країн — Єгипту, Ізраїлю, Йорданії та Саудівської Аравії - називається Таба. Воно розташоване на азіатській території Єгипту, на Синайському півострові. Колись саме цим півостровом Мойсей вів ізраїльський народ з єгипетського рабства до землі обітованої. І біля підніжжя гори Синай, де він отримав скрижалі від Бога — десять заповідей - стоять нині монастир святої Катерини та дзвіниця Неопалимої Купини. Але не послухав ізраїльський народ пророка і Бога, захотів знову повернутись до неволі, побудував ідола — золоте теля, і, побачивши це, у гніві розтрощив Мойсей скрижалі. Покарав за богохульство Бог ізраїльтян так, що жоден з них, хто хотів знову у рабство, не повернувся до землі обітованої - усі загинули чи померли по дорозі. А нині кожної ночі паломники зі всього світу підіймаються на гору, аби зустріти там світанок і очиститись від гріхів.
Ще років 30 тому там були лише гори і кам'яниста пустеля, де жили тільки кочівники-бедуїни. А тепер, як не дивно, завдяки арабо-ізраїльській війні 70-х років минулого століття і доволі тривалій ізраїльській окупації цього краю там виросла одна з найбільших туристичних зон Єгипту. Адже саме ізраїльтяни десь років 30 тому почали будувати на узбережжі Червоного моря найсучасніші готелі та інфраструктуру відпочинку, пробивати у горах автодороги. Після того, як Ізраїль полишив територію Синаю і повернув її єгиптянам, ті продовжили розвиток і будівництво зон відпочинку. Мальовничі пляжі у Синайських горах на морському узбережжі десь за два десятиліття обросли чудовими місцями відпочинку.
Дуже значний курорт єгипетського Синаю Шарм-Ель-Шейх (у перекладі – затока царя чи шейха). Місто розділене двома частинами на віддалі шість кілометрів одна від одної — Шарм-Ель-Майя (Старе місто) і величезна бухта із готельними комплексами Наама Бей. У Шарм-Ель-Шейху яблуку немає де впасти від туристів і відпочивальників. Якщо Таба — найкращий варіант для спокійного родинного відпочинку, то Шарм-Ель-Шейх туристський живе за принципом «гуляй, душа, чого забажаєш».
Не поступається Шарм-Ель-Шейху Дахаб — відомий курорт дайверів, молоді і любителів якісного відпочинку. Саме тут розташоване унікальне місце Червоного моря — Блакитна діра, де вертикальна коралова стіна, доступна з берега, відсутність течій та прозора вода роблять її зручною для пірнання з аквалангом і маскою. Але так само нічим не поступається цим курортам і Нувейба, яка теж є Меккою для любителів попірнати з аквалангом.
Цей рукотворний рай на землі росте і розвивається. Будуються нові готелі, пляжі, паркінги, поля для гольфу, пристані для човнів, на гарячий пісок завозяться пальми та трава для газону, створюються нові робочі місця. Хоча криза доволі боляче вдарила по багатьох будівництвах, розвиток сфери відпочинку впевнено іде далі.
Звісно, однією лише Табою і Шарм-Ель-Шейхом наше перебування у Єгипті не обмежилось і було б неповним. Також ми відвідали і африканську частину Єгипту, відділену від Азії Суецьким каналом, через який можна проїхати або паромом по воді, або підземним автомобільним тунелем. Їхати з Таби до Каїру автобусом близько шести годин. На африканській частині країни кам'янисту пустелю змінює піщана.
Єгипет — країна мусульманська. Шаріат хоч і не настільки, порівняно з іншими регіонами Близького і Середнього Сходу, але все ж таки серйозно впливає на устої життя і побуту людей. Це країна контрастів не лише старовини і сучасності, а й багатства і бідності. Адже ситуація у близько 80-мільйонній країні така, що переважна більшість людей опускається у прірву бідності, а дуже невеликий прошарок багатіє і багатіє. Середній клас там поступово зникає — люди чітко поділені на багатих і бідних. Доказ цього - і велика неграмотність сільського населення. А між тим народжуваність населення там іде вгору.
Особливо яскраво соціальна різниця проявляється у столиці — двадцятимільйонному Каїрі, де по вулицях ходять верблюди, віслюки та коні поруч із сучасними автомобілями. Там найсучасніші адміністративні будинки, офіси та розважальні заклади межують із вбогими глинобитними будиночками, а місцеві злидарі або «бомжі» (чимало й таких) дуже часто мешкають прямо на кладовищах у так званих кімнатах пам'яті (мусульмани будують їх над могилою померлого і відвідують цю кімнату, аби пом'янути небіжчика). Там чимало жебраків і бідняків. І разом із цим це мегаполіс, який увібрав у себе декілька міст різних епох, стародавні Геліополіс, Вавилон Єгипетський, середньовічний Фостат – місто «тисяч мінаретів» та «Брама Сходу». У місті, розділеному Нілом, навіки поєднались досягнення культури усіх шести тисяч років єгипетської цивілізації. Каїр — висотні будинки, вілли, мечеті і дзвіниці, неонові вогні, пальми, шумні базари і чисельні лавки із сувенірами для туристів. Найкраща панорама міста – зі стін цитаделі легендарного володаря Сходу, який переміг хрестоносців, Саладдіна, що є однією з найстаріших фортець світу. Тут можна побачити мінарети мечеті Мухаммеда Алі та мечеті Султана. А базар ремісників Хан-ель-Халілі, найбільший на стародавньому Сході, мало змінився з 14 століття і є відображенням східної екзотики з її гамором та різноманіттям. Без торгу на цьому базарі - нікуди.
Каїр упритул підійшов до піщаного плато Гіза, де стоїть єдине диво світу, що збереглось до наших днів — Великі піраміди. Всього їх у Єгипті залишилось нині близько 100, але найвідоміші і найвеличніші саме у Гізі. Величний комплекс пірамід-гробниць фараонів IV династії: батька, сина та онука, відповідно Хеопса (Хуфу), Хефрена (Хафра) та Мікеріна (Менкаура), був побудований у 1-й половині III тис. до н. е. Поряд з ними величний охоронник пірамід — Великий Сфінкс. Піраміда Хеопса найбільша: її висота 137,3 м, а довжина сторони - 233 м. Піраміда Хефрена трохи менша: її висота 136,5 м, а сторона 215 м. Піраміда Мікеріна значно поступається обом сусіднім як по висоті (62 м), так і по довжині сторони (108 м). Вважається, що Великі єгипетські піраміди були складені з монолітних кам'яних блоків, вирубаних у каменоломнях, перевезених на значні відстані, піднятих нагору і покладених один на одного. Дотепер не висунуто версії, що відповідає на всі питання, які стосуються технології зведення пірамід. Піраміди простояли вже декілька тисяч років і, певно, простоять ще більше. Вчені вважають, що навіть пряме влучання атомної бомби не знищить їх. Надійний прихисток для щасливого загробного життя після смерті для бога на землі стародавніх єгиптян — фараона, до якого вони готувались заздалегідь. Адже у їхні поховання клали не тільки мумію фараона, а й мумії тварин, предмети побуту, одяг, зброю, їжу, колісниці.
А біля пірамід кипить бізнес, де бедуїни пропонують прокататись на верблюдах (за принципом: виліз на верблюда - долар, проїхався біля піраміди - два долари, а злізти з нього - 50 доларів), віслюках і конях. Де місцеві мешканці буквально чіпляються до туристів із пропозиціями, відмовити яким незнаючій людині важко.
Звісно, розповісти усе про Єгипет в одній статті неможливо, для цього і кількох десятків романів буде замало...
На прощання я кинув у Червоне море одночасно кілька монет — єгипетські піастри та українські гривні. Мені сподобалась і припала до душі ця екзотична земля, і я зробив це, щоб повернутись туди якнайшвидше.
Источник: Вінницька обласна щотижнева газета "33 канал" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "
НАВІТЬ АТОМНА БОМБА НЕ ЗНИЩИТЬ ЄГИПЕТСЬКІ ПІРАМІДИ
"