Ситуація на українському газовому ринку стає все критичнішою. НАК “Нафтогаз України” фактично перебуває на межі банкрутства, уряд не має грошей на закупівлю російського газу на зимовий період, газопостачальники вже заговорили про підвищення ціни на газ для споживачів. Про те, що призвело до такої ситуації на газовому ринку та шляхи її розв’язання – в інтерв’ю з Володимиром Саприкіним.
– Пане Володимире, минулого тижня ви сказали, що в українського уряду є лише два тижні на перегляд газових угод. Чому?
– Тому що в газових угодах, укладених 19 січня цього року, зазначено, що їх можуть переглянути протягом півроку. Тож, якщо ми цього не зробимо зараз, змушені будемо жити з цими угодами далі.
– Які саме пункти варто переглянути?
– Передусім в угодах між Росією й Україною зафіксовано формулу “бери або плати”. Тобто наша держава повинна вибрати весь обсяг газу, інакше до неї можуть застосувати штрафні санкції. Прем’єр Росії Владімір Путін сказав, що наразі РФ не застосовуватиме ці санкції до України. Але це зовсім не означає, що такого не станеться в майбутньому. Тим паче, подібна ситуація була з Білоруссю. Через те, домовленості між РФ і Білоруссю щодо ціни на газ не були закріплені в документах, нині Москва вимагає від Мінська сплатити їй за блакитне паливо кілька додаткових сотень мільйонів доларів.
Друге – Україна погодилася на найвищу базову ціну на газ – 460 доларів. Вища вартість узимку, коли укладали цю угоду, була лише в Німеччини. Інші держави, в тому числі й розташовані від Росії далі, ніж Німеччина, отримували блакитне паливо за нижчою ціною.
Третє – ставка транзиту. Вона в нас найнижча в Європі, що теж дуже невигідно Україні.
Також у зобов’язаннях “Газпрому” немає симетричного обов’язку контракту “качай або плати”.
Четверте. “Газпром” раніше робив знижки для закачування палива в українські газосховища, які необхідні для успішного проходження зимового періоду. Тепер він цього не робить.
Загалом умови українсько-російських газових контрактів дуже жорсткі, їх спрямовано проти України.
– Чому наша держава підписала такі невигідні угоди, якщо маємо чим поторгуватися з Росією – у нас є газотранспортна система та газосховища, які необхідні і РФ, і Європі?
– Це риторичне запитання. Воно не до мене, а до тих, хто підписує такі документи.
– Нещодавно Президент сказав, що ситуація в “Нафтогазі” близька до катастрофи. Натомість уряд переконує, що все не так катастрофічно. Хто ж правий?
– Як завжди, істина десь посередині. Ситуація в НАК “Нафтогаз України” справді погана. Але банкрутом вона не буде. Якби це була приватна компанія, то вона вже давно збанкрутувала б, але оскільки “Нафтогаз” належить державі, то розоритися йому ніхто не дасть.
Проте “Нафтогаз” залишається найбільшим споживачем держбюджету. У всьому світі такі компанії роблять великі відрахування у державну скарбницю, а наш замість того, щоб заробляти кошти, сам потребує дотацій, оскільки в Україні надто низькі ціни на газ для споживачів. НАК “Нафтогаз України”, Нацкомісія з регулювання електроенергетики та Мінпаливенерго планують підвищити вартість газу для населення “до економічно обумовленого рівня” з 1 січня 2010 року. Але підвищувати ціни в січні буде пізно. Збільшувати вартість газу треба зараз і на 50%, а Кабмін повинен збільшити субсидії для малозабезпечених.
Розмовляв Володимир Хрущак
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Підвищувати вартість газу треба зараз і на 50%"