Про необхідність укладання трудового договору – наша розмова із начальником головного управління праці та соціального захисту Вінницької ОДА Віталієм Давиденком.
– Сьогодні, коли через економічну кризу багатьох вінничан позбавили робочих місць, хочеться в першу чергу знати, чи виконуються в цьому випадку умови колдоговорів?
– Це дійсно дуже болюче питання. Тому наші контакти з представниками сторін здійснюються регулярно. І ми слідкуємо за законністю в кожному випадку.
До речі, що стосується колективних договорів, то це пріоритетний напрямок роботи нашого управління. Адже, незважаючи на формальну рівність сторін договору, працівник завжди перебуває у стані організаційно-управлінського підпорядкування та економічної залежності від роботодавця.
Отже, як трудові, так і інші пов’язані з ними відносини потребують належної уваги та контролю з боку державних органів та громадських організацій. Станом на 1 січня 2009 року, за офіційними даними Держкомстату, в області укладено 4469 колективних договорів. Чисельність працівників, які охоплені колективними договорами, у порівнянні з попереднім роком зросла на 3,4 тис. осіб. Тобто, дія колективних договорів поширюється на 306,3 тис. чоловік, що склало 88,8% до облікової кількості штатних працівників.
Тому відповідь очевидна. Якщо є колдоговір і колектив дружний, роботодавець навряд чи зможе когось незаконно звільнити.
На жаль, недостатньо активно запроваджується колдоговірна практика, як свідчать офіційні дані органів статистики, у Барському, Жмеринському та Шаргородському районах, в яких, вірогідніше за все, можуть бути звільнення. Але ми ситуацію контролюємо.
– Є неофіційна інформація, що останнім часом взагалі припинилась реєстрація колективних договорів.
– Це не так. Договори укладаються і реєструються. Хоча, незважаючи на загальний позитивний стан реєстрації колективних договорів, нас турбує ситуація, коли укладені колективні договори, всупереч ст. 9 Закону України «Про колективні договори і угоди», не подаються на повідомну реєстрацію. Так, від загальної кількості укладених колдоговорів повідомно зареєстровано 93,9%.
Слід також зазначити, що ще не всі колективні договори, які подаються на повідомну реєстрацію, мають якісне наповнення та відповідають чинному законодавству
– Часто вінничани скаржаться редакції, що роботодавці не доплачують їм значних сум.
– Це, знову ж таки, в першу чергу, через пасивність трудових колективів. Адже для того держава і надає нам такий інструмент, що може регулювати розмір зарплатні. Колективний договір приймається двома сторонами, і кожна сторона обґрунтовує всі свої вимоги. Однак, як позитивний момент, слід відзначити поступову позитивну динаміку у вирішенні проблем організації оплати праці через механізм колективно-договірного регулювання. При розмірі мінімальної заробітної плати 625 грн. середня зарплата по області у квітні поточного року склала 1438 грн., що становить 230% мінімальної її величини і 215% прожиткового мінімуму.
Принагідно хочу нагадати, що зобов’язання за колективними договорами відпрацьовуються і встановлюються без будь-якого втручання держави. А коло питань, які можуть бути вирішені в рамках цього договору, практично необмежене. Ним можуть встановлюватися додаткові, порівняно з чинним законодавством і угодами вищого рівня, гарантії, соціально-побутові пільги. Крім того, невиконання зобов’язань за колективним договором завжди може бути оспорене в судовому порядку.
– А як самі роботодавці сприймають необхідність укладання таких договорів?
– Як показує аналіз змісту зареєстрованих колективних договорів, у значній кількості випадків відсутні зобов’язання власника щодо своєчасності виплати заробітної плати, не передбачаються шляхи її підвищення. Звісно, зручніше фонди формувати без зобов’язань. Відтак, відсутні принципи організації оплати праці, не враховуються основні принципи формування тарифних сіток, посадових окладів. А тут своє слово мають сказати профспілки.
Як не банально це звучить, але будь-який трудовий колектив повинен усвідомлювати, що від активної позиції кожного працюючого залежать і його зарплата, і пільги, і соціальний пакет. На жаль, такі реалії життя: роботодавець не зацікавлений витрачати більше коштів. Він хоче заробити. Але без робітників він і його підприємство – ніщо. Тому найманим працівникам разом із не залежними від роботодавця профспілками за допомогою колективного договору потрібно чітко виписати умови виробничих взаємин, які не ущемлюватимуть жодну з сторін.
Источник: Вінницька обласна щотижнева газета "33 канал" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "
РОБОТОДАВЕЦЬ САМ НЕ ДОДАСТЬ, ЯКЩО ПРАЦІВНИКИ НЕ ВИМАГАТИМУТЬ
"