Минуло трохи більше тижня від історичного моменту підписання декларації між Україною та ЄС про модернізацію української газотранспортної системи, а стара добра Європа, піддавшись тиску з боку Росії, готується зробити крок назад. Захищати інтереси російської сторони кинулася канцлер Німеччини Анґела Меркель, яка, зауваживши, що РФ повинна брати участь у питаннях, які стосуються ГТС, вважає: Євросоюз повинен іще раз оцінити досягнуті домовленості.
Те, що Дмітрій Мєдвєдєв звернувся по “розуміння і підтримку” саме до Німеччини, не дивує. Ця держава є одним зі стратегічних партнерів Росії, зокрема в питанні будівництва газопроводу в обхід України дном Балтійського моря. Берлін завжди був дуже чутливий до російської позиції, а підписана декларація стосується також і його власних інтересів. Чимало експертів, оцінюючи досягнуті домовленості, погоджувалося, що в разі модернізації української ГТС і підвищення її пропускної здатності, будівництво обхідних газопроводів, на чому наполягає Москва, може втратити актуальність.
І Німеччина Росію не підвела. Після розмови з російським президентом Анґела Меркель наголосила, що Європейському Союзу й Україні не варто конфліктувати з Росією, а в питаннях модернізації ГТС необхідно врахувати інтереси Москви. “Безумовно, Україна є суверенною державою. Але йдеться про газотранспортну систему з її вмістом, що обслуговує декілька країн, тому, природно, РФ повинна брати в цьому участь”, – вважає канцлер, недвозначно нагадуючи, що газотранспортною системою України прокачують російський газ.
Відтак, вважає пані Меркель, ЄС і Росія мають “в який спосіб ліквідувати цю неузгодженість”. А для цього, вважає вона, Євросоюз повинен іще раз оцінити досягнуті домовленості стосовно модернізації ГТС України. Зі свого боку канцлер Німеччини обіцяє вкотре переговорити з Європейською комісією.
Що насправді відбулося? Не встигла Україна зробити перший крок на захист власних інтересів, як Росія відразу скористалася нагодою грюкнути кулаком, апелюючи до одного з найефективніших методів шантажу – газу. А стара добра Європа, добряче налякана двотижневою відсутністю блакитного палива в розпал зими, вже й не рада, що взяла в цьому участь. Зрештою, політична й економічна кризи в Україні й без того не надто позитивно впливають на імідж нашої країни, а якщо відверто проукраїнська позиція ще й ставить під сумнів стосунки з Росією, то чи варто ламати списи?
І хоча Анґела Меркель це ще не весь Європейський Союз, найближчим часом можна очікувати суттєвого коригування досягнутих домовленостей між Україною та ЄС. Цілком імовірно, що поступки, на які піде та сама Європа, будуть значно суттєвішими, ніж ті позитиви, яких було досягнуто минулого тижня у Брюсселі.
На думку директора Центру політичних досліджень “Пента” Володимира Фесенка, “російський демарш під час підписання декларації, їхні жорсткі дії і заяви були спрямовані на те, щоб примусити й Європу, й Україну до поступок”.
“Інтереси Росії полягають у двох позиціях. По-перше, підтримка не лише української ГТС, а також російських проектів, зокрема “Гольфстріму” – спільного проекту РФ і Німеччини. По-друге, реконструкція української ГТС під проводом Міжнародного газотранспортного консорціуму, в якому бере участь, зокрема, Росія”, – каже політолог.
Досягнення цих поступок дуже ймовірне, і це розуміють навіть в Україні – модернізованою українською трубою має йти таки російський газ. Відповідно, без домовленостей із РФ просто не обійтися.
А як бонус наша сусідка може отримати ще один подарунок, до якого схиляються також в Україні, – створення нової форми управління українською ГТС, можливо, із залученням міжнародних інвесторів. “У зв’язку з цим хочу звернути увагу на інтерв’ю пана Мартиненка, лідера фракції НУ-НС, у журналі “Власть денег”. Він відверто сказав, що треба розглядати питання або про часткову приватизацію, або про оренду, або про концесію української ГТС. Отож, думаю, тут на нас іще чекають певні сюрпризи”, – підсумовує Володимир Фесенко.
Ірина Гамрищак
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Європа знову зраджує Україну"