Верховна Рада таки знайшла спосіб задовольнити вимоги Міжнародного валютного фонду щодо “латання” бюджетної дірки. Нічого нового депутати не винайшли й пішли старим протореним шляхом – підвищення акцизів на тютюнові вироби, а також етиловий спирт і лікеро-горілчану продукцію. Відтак шкідливі звички українців відчутно подорожчають, а отримання чергового траншу кредиту МВФ відкладається до часу ухвалення ще кількох законопроектів.
Отже, за рахунок акцизу вартість пачки з 20 цигарок зростає на 1,06 копійок. Ставки акцизу на інші тютюнові вироби змінюються приблизно в тій самій пропорції – аби курці не міняли своїх звичок і не переходили на дешевші вироби.
Вартість акцизу на сигари і сигарили зросте зі 100 гривень за 1000 штук до 60 гривень за 100 штук. Це, так би мовити, для найбагатших і найвибагливіших. Для тих курців, які не надто бережуть своє здоров’я, розмір акцизу на цигарки без фільтру збільшиться з 18 до 50 гривень за 1000 цигарок.
Також мають зрости акцизи на алкогольні напої. Зокрема, акциз на літр натурального вина зросте з однієї до 50 копійок, а на кріплені – від 50 копійок до 1 грн. 40 коп. Переглянуто акцизи й на інші види алкогольних напоїв.
Українців, які не відмовляють собі в задоволенні перехилити чарчину та викурити цигарку, має втішити хіба що той факт, що нові акцизи запроваджено не від сьогодні, а лише з 1 липня. Тобто є час позбутися шкідливої звички та заощадити кошти сімейного бюджету.
Найімовірніше, нові акцизні збори не вплинуть на споживання алкоголю та звичку курити – розповів у коментарі “Газеті” народний депутат України Сергій Терьохін. Він визнав, що головною причиною підвищення акцизів є не стільки бажання потурбуватися про здоров’я українців, скільки необхідність закрити бюджетну дірку, чого вимагає МВФ. Якщо теперішні обсяги виробництва цих товарів народного споживання збережуться, то йдеться про 7,7 млрд. грн. І якби цей закон не ухвалили, то на Україну чекали б чималі неприємності.
Також не виключено, що новий документ призведе до збільшення контрабанди цигарок. Так само нікуди не подінуться бабусі, які на людних перехрестях поштучно продають їх. “Такі дії сприятимуть розвитку контрабанди – це 100%, однак скажу по-філософськи: контрабанда виникає з деяким часовим лагом, отож матимемо змогу продемонструвати МВФ, що таки займаємося наповненням бюджету”, – сказав Сергій Терьохін.
Депутат також зазначив: щоб зменшити обсяг контрабанди, слід узгоджувати свою політику в цій галузі із сусідніми державами пострадянського простору. Але навіть якщо таку політику проводитимуть, то на південно-західному кордоні маємо справжню “чорну діру” – Придністров’я. Саме ця невизнана республіка є основним джерелом надходження контрафактних цигарок до України.
Акциз – не найкращий спосіб боротьби зі шкідливими звичками, говорить Сергій Терьохін. Особисто йому найцікавішим видається французький досвід – там тютюнові вироби продають лише в спеціальних невеликих крамницях, куди вхід неповнолітнім категорично заборонено. Втім пан Терьохін визнав, що особисто на нього нові ціни на тютюн не вплинуть, хоч він і затятий курець, однак як людина забезпечена може собі дозволити купувати і дорогі кубинські сигари.
Як на практиці нові акцизи вплинуть на виробників сигарет та алкоголю, поки що складно сказати. Принаймні комерційний директор Львівського лікеро-горілчаного заводу Ярослав Лойко зазначив, що про нові акцизи він знає лише з повідомлень преси й інтернету: “Ми чекаємо на офіційне повідомлення в “Урядовому кур’єрі”, тоді й робитимемо висновки”.
Однак львівське підприємство нововведення зачепить “по повній” – прогнозує Ярослав Лойко, адже йдеться про весь асортимент хмільної продукції. За попередньою інформацією, гуртова ціна півлітрової пляшки горілки зросте на 1 гривню 32 копійки, однак роздрібна вартість враховуватиме й інші “накрутки”, тож у магазині вона коштуватиме ще дорожче. І якщо досі виробництво на лікеро-горілчаному заводі стабільно зростало, то із запровадженням нових акцизів воно може скоротитись: “У нас може “випасти” липень”, – прогнозує Я. Лойко.
Олександр Сирцов
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Шкідливі звички подорожчають"