Від свого літературного прототипу новітні шахраї, які паразитують на поширенні мобільного зв’язку, перейняли неабияку кмітливість, уміння швидко вчитися й опановувати нові витонченіші способи видурювання коштів. Як і Остап Бендер, вони роблять це вишукано та майстерно грають на слабкостях людини.
Суми, які видурюють шахраї з довірливих клієнтів, можуть коливатися від незначних – якихось 20 гривень, які навряд підірвуть ваш сімейний бюджет, – до в деяких випадках 2000 доларів, які ви переказуєте їм, щоб урятувати близьку людину. При цьому одні способи шахраювання поступово відмирають, натомість на зміну їм приходять інші, оригінальніші.
Представники однієї з компаній мобільного зв’язку навіть склали своєрідний хіт-парад шахрайських схем, щодо яких треба бути особливо пильними.
Отож 10 місце в переліку посідає спосіб, який нині вже майже не використовують через його відверту примітивність. Попри це, навіть тепер знаходяться довірливі користувачі мобільного зв’язку, які на це “ведуться”. Суть цього шахраювання зводиться до прохання переказати кошти зі свого мобільного рахунку на певний номер, щоб отримати вдвічі більше. І хоча схема відверто шахрайська, жадібність часом перемагає.
Дев’ятим у рейтингу є безневинне повідомлення, що надходить на ваш номер, із пропозицією відмовитися від спаму, який приходить з есемесками. Для цього треба зовсім небагато – відправити SMS на вказаний номер. “Підлість” у тому, що таке повідомлення тарифікують не в копійках, як зазвичай, а орієнтовно в 10 доларів.
Наступний у списку восьмий спосіб є особливо підлим, оскільки шахраї грають на наших родинних почуттях, нашому страху за долю рідних. Його суть така: вам телефонує незнайомець, який представляється чи то лікарем швидкої допомоги, чи інспектором ДАІ, та повідомляє, що з вашим близьким родичем трапилось якесь нещастя. Зарадити біді можна, тільки переказавши значну суму коштів на вказаний рахунок. На цю вудочку, до речі, свого часу попався відомий музикант Юрій Башмет, якого невідомий повідомив, що його син потрапив у ДТП і треба терміново переказати 2000 доларів. Переказавши гроші, через кілька годин музикант з’ясував, що з його сином усе гаразд і ні в яку аварію він не потрапляв.
Сьомий у рейтингу спосіб шахрайства грає на благородних почуттях людей – вас повідомляють, що доброчинці збирають кошти на порятунок смертельно хворої дитини. Потім з’ясовується, що ніякої дитини не існує, а з вашого рахунку зникло 20-30 гривень.
Шостий метод: вам телефонують начебто зі службового номера вашого мобільного оператора та повідомляють про збій у мережі, який може позбавити вас радості мобільного зв’язку на кілька днів. Коли виникає запитання, як же бути кілька днів без зв’язку, пропонують терміново перереєструвати сім-карту та диктують комбінацію цифр, які треба терміново набрати. Насправді ця комбінація є командою на переказ коштів, однак у поспіху людина цього не усвідомлює.
П’ятий спосіб. До вас підходить незнайома особа та каже, що в неї “сів” акумулятор у телефоні, а треба терміново подзвонити. Особливої підлості ви не помічаєте, адже розмова триває лише кілька секунд. Насправді ж шахрай дзвонить своєму напарникові, а цей дзвінок тарифікують окремо – по кілька гривень за хвилину. Зазвичай після цього людина не перевіряє стан свого рахунку.
Мобільні шахраї йдуть у ногу з часом. Отож економічна криза породила новий, четвертий у нашому рейтингу, вид шахрайства – вам пропонують допомогти в пошуку роботи. Для цього ви маєте відіслати SMS на запропонований номер, після чого отримаєте довідкову інформацію з пропозицією про працевлаштування. Проблема в тому, що такі есемески тарифікують по 20-30 гривень.
Окрім акумулятора, що розрядився, вас можуть “розвести” і в інший спосіб, який у рейтингу займає третє місце. До вас надходить повідомлення такого змісту: “Не можу до тебе додзвонитися, вишли мені кілька гривень на рахунок”. Оскільки люди часто є заклопотаними різними справами, можуть таки “повестися” на це й переказати кошти. Втім виявити це шахрайство доволі просто – номер, з якого отримали його, вам не відомий, натомість номери ваших знайомих, як правило, занесені в пам’ять телефону.
Другий у переліку метод є своєрідною модифікацією попереднього. Тільки цього разу вам надходить повідомлення “Помилково надіслав на ваш рахунок гроші. Прошу їх повернути”. Один мій знайомий, який отримав таку есемеску, запропонував юнакові, який надіслав її, віддати ці кошти готівкою під час особистої зустрічі – після цього в невідомого відразу зник інтерес до грошей.
І своєрідним лідером шахрайського рейтингу є повідомлення про виграш призу. При цьому часто дзвінок роблять чи то від імені популярної радіостанції, чи то від самого мобільного оператора, чи від його партнера. Щоправда, щоб отримати цінний приз, треба купити картку поповнення (іноді дві) на 200-400 гривень і повідомити секретний код.
Олександр Сирцов
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Остап Бендер із “мобільником”"