Люди дуже мало уваги приділяють своєму харчуванню. Багато хто пояснює це тим, що для цього бракує часу. Тож якщо ми зранку приділяємо 10 хвилин для сніданку, то вважаємо, що цього багато. Водночас, на думку лікаря-дієтолога Львівської обласної клінічної лікарні Надії Матчук, сніданок має тривати не менш ніж півгодини, обід – 40 хвилин, а вечеря 20. Для більшості головне – наїстися, при цьому часто забувають, що їсти потрібно правильно.
Як розповідає пані Матчук, кожній людині природа відміряла не менш ніж 120 років. Багато вчених вважає, що життя могло б тривати аж до 280 років. Але люди рідко ставляться до свого здоров’я відповідально. Здоров’я не існує саме по собі, про нього необхідно дбати постійно. На нього впливають три головні чинники: спосіб життя, харчування та навколишнє середовище.
Відтоді, як людина почала усвідомлювати себе людиною, вона постійно бореться зі спокусами багато і смачно поїсти, поліпшити настрій різними тонізуючими і збудливими засобами природного та штучного походження. Проте люди відрізняються від тварин тим, що самі керують своїми інстинктами, спроможні змінити своє ставлення до харчування та до способу життя.
У першу чергу необхідно вести правильний спосіб життя. Для цього привчайтеся почуватися щасливим. Радісний і гарний настрій продовжить життя вам і людям, які вас оточують.
Надія Матчук говорить, що для неї привабливішими є методи харчування батьків, які вживали здебільшого просту природну їжу. І були здоровими. “Згадаймо хоча б звичайний салат із капусти, який є корисним у будь-яку пору року. Багато вітаміну С, трохи вітаміну В, а якщо додати моркви, заправити олією, то отримаємо ще й вітамін А. За основу харчування варто брати насамперед продукти, які виростають у місцевості проживання людини. Тобто ті, які звикли їсти з дитинства”, – зауважує вона.
На сімейному торжестві можна випити келих хорошого вина, з’їсти кілька делікатесів, солодощів. Але це має бути приємним винятком із загального правила. За правило слід узяти режим самообмеження у правильному й раціональному харчуванні. При цьому важливо – не переїдати.
Спочатку такий режим може бути складним, незвичним, але незабаром ваш організм відчує бадьорість, почуття значно поліпшаться.
Дієтологи всього світу дійшли висновку, що більшість хвороб нашого організму є наслідком неправильного й незбалансованого харчування.
Щодня організм має забезпечити себе необхідними елементами харчування з визначеної маси різних продуктів у вигляді вітамінів і мінеральних речовин. Ці складові повинні бути щоденно у практичному раціоні харчування. Неправильне харчування може призвести до надлишкової ваги, гіпертонії, діабету, подагри, артрозів, ниркових і жовчних каменів.
Щоб бути здоровим необхідно, аби існував баланс між енергією, яку отримуємо з їжею, і її виведенням (життєвими проявами). Тому особливо важливо їсти зранку. Для студентів і людей старшого віку корисними є різноманітні каші – пшоняна, гречана, рисова, геркулесова, – які мають чимало мікроелементів (калію, магнію). Однак не варто зловживати ними, бо їх калорійність невелика. Також зранку корисно вживати запіканки, до яких можна додати яблуко.
Їсти потрібно помірно, навіть якщо людина голодна. Надзвичайно важливо вживати їжу у природному вигляді (хліб із непросіяного борошна крупного помелу, нерафіновану олію, мед), свіжі фрукти, овочі. Якщо добре переносите, то надавайте перевагу молочним продуктам. Можна вживати лише одне яйце на день, три-чотири на тиждень.
Щодо хліба, то краще для здоров’я вживати його не свіжим, а таким, що має хоча б сім-вісім годин витримки. Колись його пекли лише раз на тиждень. Особисто перевагу надаю житньому хлібу, який є кориснішим, менш калорійним. Щодня на вашому столі повинні бути свіжі овочі та фрукти.
Важливо уникати або обмежити вживання солодощів. Не зловживати білками (м’ясо, риба, птиця) – до 50-100 г щодня лише у відвареному вигляді. Крім того, поменше соліть страви.
Утримайтеся від зловживання кави, алкогольних напоїв. Обмежте використання спецій, гострих заправок, зокрема різних кетчупів. Не пийте воду під час їжі. Зате перед кожним прийомом їжі бажано випити склянку будь-якого (до смаку) овочевого чи фруктового соку. Поліпшити самопочуття здатні зелений чи чорний чай.
Їсти потрібно помірковано, а між різними стравами варто робити невеликі перерви, а не вживати все відразу. Вставати з-за столу слід із легким відчуттям голоду.
Якщо ви приймали гостей, то наступні два-три дні не варто переїдати. Проте в жодному разі не сідати на жорстку дієту.
Добре ввести за роздільного харчування один-два фруктові або овочеві дні (їсти салати, печену картоплю). Салати бажано заправляти рослинною олією.
Велику роль для збалансованого раціону відіграє вживання горіхів, які мають достатню кількість вітамінів В, мінералів, жирів, що легко засвоюються.
Приблизне меню для здорової людини:
Сніданок – 40-50%
Обід – 25%
Вечеря – 25%.
Молодь віком до 25 років може харчуватися п’ять-шість разів на день, а між основними прийомами їжі варто випити склянку соку, з’їсти фрукти, шоколад (для поліпшення пам’яті).
Утім зазначені поради щодо харчування є загальними і можуть не підійти людям, які мають певні проблеми зі здоров’ям. Щоб отримати докладнішу інформацію, слід порадитися з гастроентерологом.
Василь Худицький
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Простіша їжа – міцніше здоров’я"