Чи можлива люстрація в Україні? Думки політиків щодо цього питання розділилися. В Україні немає закону про люстрацію і навряд нинішній склад Верховної Ради ухвалить такий документ – зазначають і політологи, і дехто з народних обранців.
Більшість посткомуністичних країн провела декомунізацію (публічний осуд і заборона комуністичної ідеології) та люстрацію (яка забороняє обіймати посади в державній службі особам, які співпрацювали з органами злочинної системи), і це стало важливим чинником у переході від тоталітаризму до демократичного суспільства. Для прикладу, після розпаду СРСР у Чехії колишнім партійним функціонерам одразу заборонили обіймати високі посади протягом 10 років. У Східній Німеччині кожен п’ятий німець був інформатором чи агентом спецслужб. Процес люстрації в Польщі, по суті, завершено. Він торкнувся і світських осіб, і духовних. Скандалів у сусідній державі не бракувало, як і виправдань, і судових позовів. До 2005 року люстраційну процедуру в Польщі пройшли понад 150 тисяч поляків, зазначив польський публіцист українського походження Мирослав Чех. Однак із 30000 справ лише 127 підтверджували, що людина дійсно співпрацювала зі спецслужбами.
За словами пана Чеха, завдяки таким “чисткам” Польща виграла, тому що вдалося змінити мислення державної еліти загалом.
На думку польського публіциста, нині в Україні нереально розпочати процес люстрації. Адже більшість архівів зберігають у Москві. Тому буде складно довести, чи співпрацювала людина з КДБ. Оскільки, за досвідом тієї ж Польщі, можуть бути випадки, коли в документах зазначено, що особа – агент КДБ, а насправді спецслужбам не вдалося її завербувати. І таких випадків у справах поляків було чимало. Тому мусить бути доказова база.
Президента Польщі Алєксандра Кваснєвського звинуватили у співпраці з таємними спецслужбами тільки для того, щоб не дозволити йому балотуватися на виборах. І це засвідчує, як використовували закон у політичній боротьбі.
Чи готове українське суспільство до таких викликів? У такій нестабільній політичній ситуації й економічній кризі – ні, каже Мирослав Чех.
Народний депутат України Ярослав Кендзьор працює над проектом закону про люстрацію. Він уклав чимале досьє про співпрацю українських чиновників і політиків зі спецслужбами КДБ. Але, впевнений парламентарій, цей склад Верховної Ради не ухвалить закон про люстрацію. Адже більшість українських політиків – колишні партійні функціонери чи комсомольські діячі. Однак те, що СБУ відкрила доступ до архівів, є першим кроком на шляху до процесу люстрації в Україні, зазначає пан Кендзьор.
“Більшість парламентаріїв боїться люстрації, вони тремтять перед нею. Можна лише уявити, як багато колишніх агентів КДБ нині у кріслах Верховної Ради… Вважаю, що зараз необхідно перевірити верхні ешелони влади – секретаріат Президента, Кабмін, обласних чиновників, парламентаріїв, – цього на перший крок буде достатньо. Але перед виборами такої чистки не допустять”, – заявив Ярослав Кендзьор.
Пригадую один випадок: у Львові православний священик публічно попросив пробачення за те, що в радянський час порушував таїнство сповіді. Перед ним тоді був вибір – або його родина з маленькими дітьми відбуде на заслання, або він інформуватиме КДБ. У середині 1990-х священик покинув високе становище та виїхав у далеке село в Південній Україні.
Галина Терещук, радіо “Свобода”
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Декомунізація і люстрація наразі не реальні в Україні"