Львівський ринок нерухомості переживає не найкращі часи. За словами рієлтера фірми “Квартал А” Антона Ломакіна, кількість угод із купівлі-продажу квартир нині приблизно вп’ятеро менша, ніж була наприкінці минулого року, до різкого падіння гривні та початку економічної кризи. До того ж, покупці й орендарі житла стали більш перебірливими та шукають вигідніших і дешевих варіантів. Щодо цін на житло, то впали вони лише в доларах, а у гривнях залишилися майже на такому самому рівні.
Якщо говорити про первинний ринок житла, то пропозицій на ньому дуже багато. Як зауважує Антон Ломакін, забудовники намагаються хитрувати, стверджуючи, що в них усе житло продано й залишилася лише одна-дві квартири. Однак, коли доходить до справи, то виявляється, що можна вибрати будь-яке помешкання. Насправді забудовники мають велику проблему з ліквідністю та готові йти на значні компроміси, чого не було раніше. Понад те, вони погоджуються розглядати кожен випадок індивідуально.
Ціни в новобудовах, які здали в експлуатацію, нині стартують від 8000 грн. за м кв. У незданих одно- та двокімнатних квартирах – 7000-7200 грн. за м кв., якщо кімнат три та більше – близько 6000 грн. за м кв. Причому покупці з недовірою ставляться до новобудов, які не здали в експлуатацію. Купуючи житло, вони хочуть отримати на руки повний пакет документів.
Щодо вторинного ринку, то нині активно продають одно- і двокімнатні квартири за ціною
800-900 доларів за квадратний метр. Купують здебільшого стандартне житло – в “хрущовках” і дев’ятиповерхівках чеського планування. Так, тепер однокімнатна квартира у “хрущовці” коштує 28-29 тисяч доларів, двокімнатна – 39 тисяч. Звісно, залежно від району і планування. Дуже активно продають і купують житло на Сихові, але, знову ж таки, за реальними цінами. Двокімнатне помешкання в цьому житловому масиві має коштувати 40-42 тисячі, щоб його швидко продати. Звісно, є господарі, які виставляють на продаж житло за торішніми цінами, але воно практично нікого не цікавить.
Таку ситуацію з купівлею-продажем квартир можна пояснити й різким падінням національної валюти, і практично повною відсутністю банківського кредитування. Житло купують здебільшого ті, хто мав якісь заощадження в межах 20-30-50 тисяч доларів.
За словами пана Ломакіна, нещодавно з’явилася інформація, що один із банків почав кредитувати купівлю помешкань під 16 відсотків у доларах, що звучить просто казково. Але, вочевидь, отримати цей кредит буде непросто. Банкіри вивчатимуть клієнта ледь не під мікроскопом, чи дійсно він є платоспроможним. До того ж, вимагатимуть сплати не 15-30, як раніше, а 50 відсотків вартості житла. Гривневі житлові кредити є значно дорожчими – від 27 до 40 відсотків.
Характерною особливістю ринку оренди житла є небувала кількість пропозицій. За словами рієлтера, якщо раніше попит на оренду перевищував пропозицію, і квартири, які з’являлися на ринку, здавали практично миттєво, то нині ситуація протилежна. Є багато одно-, дво-, три- та чотирикімнатних помешкань у центрі й у віддалених районах міста, що їх здають за реальними цінами, причому в гривнях. Адже орендарі не хочуть ризикувати та “підв’язуватися” під курс долара, який постійно стрибає.
Одно- та двокімнатні квартири близько до центру (район Чорновола, Мазепи, Володимира Великого, Наукової) із сучасними меблями та ремонтом нині коштують 1500-2000 грн. Їх беруть, і вони є на ринку. У центральній частині міста житло здають за ціною 1500-3000 грн. Є на ринку й помешкання класу люкс по чотири-п’ять тис. грн., але вони тепер не актуальні. Усі, хто винаймав такі квартири, намагаються переїхати в дешевше житло і “прив’язати” вартість оренди до гривні. Багато угод на оренду укладали з розрахунку п’яти гривень за долар, і якщо власники не погоджуються зафіксувати ціну на такій позначці, то орендарі просто з’їжджають і шукають нове житло за вигіднішою ціною.
Варто відзначити ще одне нововведення у разі оренди квартир. Зараз багато угод здійснюють за домовленістю, що частину комісійних рієлтору платить орендар, а частину орендодавець. Ця практика поступово поширюється і на операції з купівлею-продажем житла і відбувається з ініціативи самих рієлторів. Розумні господарі з нею погоджуються. Більше того, частина орендодавців каже рієлторам: знайдіть нам клієнта, а ми вам заплатимо.
Із початком весни традиційно “ожив” ринок землі. Але криза позначилася і на ньому. Деякі люди ще намагаються продати у приміській зоні сотку під індивідуальне будівництво за 3-5 тисяч, але, на думку Антона Ломакіна, така ціна завищена. Більш реальна – дві й менше тисячі доларів за сотку.
Попри наявність подібних чуток, пан Ломакін говорить, що про жоден випадок у Львові, щоби банк відібрав у клієнта квартиру через те, що той не зміг за неї розрахуватися, він не чув. Тим паче, що зробити це не так легко. Подібну операцію банк може здійснити лише через суд, і ця процедура тривала і недешева. Єдине, що може зробити банк, якщо клієнт не може розрахуватися за кредит, — переконати його добровільно продати квартиру. І навіть сприяє йому в пошуках рієлтора. Щоправда, робити це не завжди вигідно, оскільки ті ціни, за якими продавали житло минулого року, повернуться ще не скоро.
Володимир Хрущак
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Двадцять вісім тисяч за “хрущовку”"