
Секретами “картопляного раю” з читачами «Міста» поділився Сергій Ілик,
головний консультант Спілки садівників «Сади Вінниччини»
Сергій Іванович Ілик про сади та городи, про всі садово-городні культури знає надзвичайно багато – досвід роботи у сільському господарстві має великий. Тому ми звернулися саме до нього за порадами щодо вирощування картоплі – другого хліба вінничан.
— Сергію Івановичу, де можна придбати сортову картоплю?
— Треба картоплю обов’язково завозити з науково-дослідного інституту чи дослідних станцій, причому, елітну або першої репродукції, і нею користуватися 2-3 роки, а потім знов повторювати. У Калинівці є таке дослідне господарство інституту картоплі. Можна купити п’ять кілограмів, отримаєш 50 кілограмів, купив 10 кілограмів — отримав сто. У центрі Калинівки є фірмовий магазин цього дослідного господарства, це всього 20 кілометрів від Вінниці, недалеко. Зате картопля – сортова, ціна десь до 5 грн. за кілограм.
— Відкрийте, будь ласка, свої картоплярські секрети нашим читачам, у котрих є дачні ділянки.
— Зараз треба всім картоплярам, усім людям негайно витягнути з погребів бульби. Перебрати і відібрати всю хвору. Прогріти – знайти кімнату, де б температура була плюс 20 градусів. Через 10 днів картопля дасть хороші паростки. Тоді перенести її треба в інше місце, де температура плюс 10 градусів. І хай вона вже до першого квітня потихеньку росте. паростки мають бути не довгі, а невеличкі, може, навіть зелененькі. Якщо взяти за паросток, то можна втримати картоплину. Треба слідкувати за температурою грунту – якщо вона досягне плюс 4-6 градусів, то картоплю можнасадити. Але перед тим треба картоплю обприскати препаратом «Престиж» — всього 15 г на відро води, і жуків колорадських не буде, інших шкідників не буде. Обприскати добре, щоб картопля стала червона, і не боятися цього. Ділянка повинна бути готова. Зараз, як тільки трохи підсохне, потрібно закрити вологу — граблями, можна навхрест. Бо цього не видно, а волога випаровується дуже швидко .
— А як Ви садите картоплю?
— Отож я своїм власним досвідом поділюся. Ми садимо картоплю гребеневим способом вже років десять. Це дуже хороша справа. Міжряддя – 70 см. Протягуємо шнурок, щоб рівненько було, і на висоту сапи робимо рівчачок. А у рядку садимо картоплю через 20 см, таким чином маємо на сотці 500 кущів картоплі. Під кожну картоплину кладемо таку суміш: жменю перегною – грамів 400, столову ложку нітроамофоски, стакан чи півстакана попелу, десертну чи столову ложку перетертої на борошно шкаралупи яєць (шкаралупу збираємо цілий рік) і лушпиння цибулі (теж річний запас).
— І що це під кожну картоплину?
— Оце все добре змішати і зверху класти бульбу паростками вгору.
— Ви перерізаєте картоплю, чи ні?
— Ні, цілу – величиною з куряче яйце. Це найкраще – 50-80 до 100 грамів. Якщо велика картопля, то можна різати, але не впоперек, а поздовж.
Далі загортаємо картоплю на висоту 8 см. На 11-15 -й день картопля вже піде вгору. От коли піднялася вона сантиметрів на 15, треба її повністю загорнути. Всю! Щоб ні одного листочка не було видно, і боятися не треба – я гарантую, що через тиждень вона «вискочить». І буде швидко рости.
Якщо люди так зроблять, засадять так хорошим насінням, у строки, як я сказав – при температурі грунту 4-6 градусів (картопля не любить високих температур, при температурі на поверхні грунту +25 — не росте), то до 20-25 квітня кущі будуть наверху. Найкраща температура для картоплі — +18-20 градусів. Як тільки ви загорнули картоплиння, треба застосувати препарат “Зінкор”. Його потрібно 15 г на відро води. Обприскати всю ділянку – препарат на поверхні грунту робить невидиму плівку, через яку не проб’ється жодна бур’янина.
— Чи оброблену таким чином картоплю може вразити рак картоплі та картопляна нематода?
— Якщо ви зробите так, як я розповів, то картопля не хворітиме.
— А чи безпечно це для здоров’я?
— Безпечно! Увесь світ так робить, тільки наші люди не розуміють. Оцей препарат “Зінкор” знищує 35 видів бур’янів. Оце все зробити, і я гарантую, що буде хороша картопля і добрий урожай – 500 кілограмів на кожній сотці.
— А як Ви ставитесь до генно-модифікованої картоплі?
— Не садити! Цю картоплю вивели в Англії, але самі англійці її не їдять – поставляють американцям. Але вже є і в нас.
— Кажуть, що є сорт картоплі Айдан, яка вже через місяць дає урожай.
— Є такий сорт, до речі, непоганий. Мені ж імпонує сорт Бородянська рожева – вона родить через 40 днів, і можна взяти три урожаї на рік – на одному й тому ж місці. Це ранній сорт – рано посадили, через 40 днів зібрали, потім ще раз посадили і зібрали – що з’їли, що продали. А третій урожай гарно зберігається – можна залишити на зиму і на насіння.
— Сергію Івановичу, які сорти картоплі найкраще вирощувати у нас — у Вінниці і навколо неї?
— Сорти, які я назву, здебільшого мають стійкість до раку картоплі, стеблової та картопляної нематоди, до парші звичайної, вірусних хвороб, фітофторозу. Із ранніх сортів гарним є cорт Джарела (Нідерланди) – в нього підвищена енергія росту, бульби великі. Сорт Зов дає врожай на 40-45-й день, урожайність в кінці росту – 500 кг на сотці, бульби крупні, але в окремі роки може вражати фітофтороз. Сорт Божедар ракостійкий, але має невисоку стійкість до фітофторозу.
Усім вінничанам рекомендую вирощувати мій улюблений ранній сорт Бородянська рожева – вона смачна, врожайна. Із середньоранніх сортів хочу відзначити такі: Адрета (врожайність 400 кг на сотці, відмінні смакові якості, здатний родити у затінку), Водограй (здатний давати 600 кг на сотці, має підвищену стійкість до стеблової нематоди), Невська (високоврожайний сорт, 600 кг на сотці, при садінні у непрогрітий грунт або після кількаразового обламування паростків значна частина бульб може не дати сходів), Обрій (урожайність 500 кг з сотки, добрі смакові якості, один з кращих сортів для вирощування на городах), Слов’янка (всім відомий сорт, у 600 кг з сотки, бульби чутливі до ураження сухою та мокрою гниллю – при надто дощовому чи сухому вегетаційному періоді).
Із середньопізніх рекомендую сорт Луговська – при доброму догляді може дати урожай 600-650 кг з сотки, хороший у всіх відношеннях сорт.
Підготувала
Любов ДОБРИНСЬКА
Источник: "Місто" Вінницька щотижнева газета | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Картопля тричі на рік"