Чимало львів’ян уже потрапляло у справжню халепу: на вулиці до них підходив елегантно одягнутий незнайомець, починав розмову і через кілька хвилин отримував від них гроші в обмін на свій “товар”.
Невдовзі, через 5-10 хвилин, горе-клієнт розчаровувався в покупці, яку здійснив проти своєї волі. Що ж, його волю торговий агент зламав, застосовуючи прийоми НЛП – нейролінгвістичного програмування, яке ще називають “гіпнозом при свідомості”.
Поняття НЛП є доволі широким, його методи застосовують навіть для власного самовдосконалення. Проте у вуличних продажах НЛП просте: агент застосовує його, щоб впливати на людину, програмувати її відповіді, реакцію і, зрештою, змусити здійснити покупку.
Таким методом можуть нав’язувати сумнівні фінансові послуги, участь у дисконтних мережах, вступ до MLM-структур тощо.
У Львові в такий спосіб часто “втулюють” перехожим ваучери на підключення стільникового зв’язку. Пропоную розглянути стандартний випадок неетичного продажу з використанням методів НЛП.
На гамірній вулиці до вас підходить респектабельний молодик у діловому костюмі та з папкою в руках. Ввічливо привітавшись, він просить приділити йому кілька хвилин або відразу запитує: “Послугами стільникового зв’язку користуєтеся?” У наш час ви, напевно, відповісте ствердно. “Який у вас оператор?” – запитує агент, а на вашу відповідь, якою вона не була б, вимовляє чарівне слово “чудово”. Це слово має в контексті надзвичайно сильну дію – якщо до цього ви були насторожені, то почувши “чудово” розслабляєтеся, у вас виникає враження, що співрозмовник є представником саме вашого оператора й зараз повідомить хорошу новину.
Отримавши першу перемогу, агент переходить у наступ й описує свою “унікальну, надзвичайно вигідну пропозицію”, якою мало хто зможе скористатися. Але ви – один із щасливчиків… При цьому він нічого не говорить про те, від кого саме ця пропозиція. Тож ви надалі думаєте, що маєте справу з представником компанії, яку нещодавно самі ж назвали.
Кульмінація настає швидко. Ви не маєте права опам’ятатися, обміркувати ситуацію – агент прагне “взяти вас із першого приступу”. Для цього застосовує метод “Три ТАК”: тричі ви погодитеся свідомо, а на четвертий раз ваша згода буде автоматичною. “У сучасному світі складно жити без стільникового зв’язку?”, “Думаю, ви хотіли б більше спілкуватися з близькими?”, “Ви хочете отримати більші можливості за менші кошти?” Після вашого третього “так” четверте запитання: “Хочете отримати наш ваучер і користуватися всіма перевагами?” або ж іще нахабніше: “У вас є родина, друзі, коханий/кохана. Скільки ваучерів ви потребуєте?” Зауважте, досі про гроші ні слова! Припустімо, ви хочете ваучери для себе, бабусі та ще когось. За мить у ваших руках три папірчики, а агент просить надати контактну інформацію та розписатися в бланку: “Щоб мати змогу повідомляти вас про найсвіжіші акції та надавати клієнтську підтримку, – пояснює він і раптом додає: з вас 90 гривень”.
За попередні кілька хвилин агент здобув вашу довіру, “товар” у руках. Ви вже підписалися у списку клієнтів. Думаєте навіть, що, можливо, співрозмовник і говорив щось про ціну, та ви самі захопилися пропозицією і пропустили це повз вуха... Відтак операцію купівлі-продажу зімітовано досконало.. Вам залишається лише заплатити. Відмовитися вже якось не личить, бо не хочеться засмутити таку приємну людину. А якщо агент побачить, що ви сумніваєтеся, то дійсно почне кривитися, всіляко демонструвати обурення тим, що це ви “морочили йому голову”, а тепер не хочете платити. Уявляєте, цей агент сам зачепив вас, силоміць всунув “товар” у руки, а тепер іще й удає, що ви йому винні. Абсурд! Однак у реальній ситуації, під його впливом, ви й самі в це вірите, тому дістаєте гроші та розплачуєтеся.
Невдовзі може з’ясуватися, що заплачених кількох десятків гривень не достатньо – ви купили не сам “товар”, а лише право на його придбання. А тепер ідіть в офіс уже з кількома сотнями. І це ще не кінець, підводних каменів може бути безліч. Наприклад, вам запропонували відкрити рахунок для платежів у мережі інтернет. За 20 грн. ви купуєте ваучер, потім для активізації вам слід внести мінімальну суму 300 грн. і за це (о, щастя!) нарахують іще 300 бонусних – у сумі отримаєте 600 грн. Ніби вигідно, але, поцікавившись тарифами за операції, ви з’ясуєте, що таких високих розцінок немає в жодній іншій платіжній системі. Таке може бути і зі стільниковим зв’язком: платите 500 грн., отримуєте тисячу на рахунок, але хвилина розмови коштує 5 грн.
Багато разів “мав приємність” спілкуватися з такими НЛП-майстрами. Думаю, не піддався їм лише тому, що мене попереджували вже ошукані знайомі. Оптимально захиститися від впливу агента можна фразою “Вибачте, поспішаю”. Якщо ж хочете ближче познайомитися з методами вуличного НЛП, то для вас кілька порад. Знайте, що агент невідвертий із вами, розглядає вас, як жертву. З’ясуйте, кого він представляє, чи має при собі відповідні документи (довіреність), адже це може бути і звичайний шахрай, який надрукував ваучери на кольоровому принтері.
І головне – не приймайте швидких рішень під впливом емоцій. Бо саме на них розраховує вуличний торговець.
Віто Надашкевич
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Дармовий сир буває лише в пастці"