Упродовж кількох останніх днів триває різке знецінення національної валюти. В обмінних пунктах долар можна було купити за дев’ять гривень або й дорожче. Чому відбувається падіння гривні, як довго це триватиме, “Газета” з’ясовувала в директора Інституту трансформації суспільства Олега Соскіна.
– Чому за останні декілька днів відбулося падіння курсу національної валюти щодо інших?
– Національний банк щодня виходить на міжбанківський ринок і купує там гривню, продаючи зі своїх запасів долари. Лише протягом лютого він щодня витрачав 100 мільйонів доларів, купивши приблизно 800 мільйонів гривень. І до цього місяця він накопичив приблизно 16 мільярдів гривень.
Виникає запитання: що він зробив із цими коштами? Якби він відстоював засади збереження і зміцнення курсу гривні, то мав би ці 16 мільярдів стерилізувати, вилучити з обігу. Звісно, нам не відомо що насправді НБУ робить із купленими гривнями. Це – таємниця. Однак, спостерігаючи падіння курсу національної валюти, майже стовідсотково можна сказати: Національний банк не стерилізує гривню, яку він придбав на міжбанку. Він запустив її в обіг.
Отже, маємо таку картину. Відбувається закриття підприємств, падіння ВВП і погіршення макроекономічної ситуації. Зменшуються золотовалютні резерви НБУ, виробляють менше матеріально-речового продукту. Однак замість стерилізувати зайву гривню, Нацбанк викидає її в обіг, позичаючи комерційним банкам, а ті тихенько купують через Мінфін облігації уряду. І це не фіксують у статистичних даних. Думаю, в такий спосіб вже здійснили операцію приблизно на 5-7 мільярдів гривень, а може, й більше. Банки ж, викупивши облігації уряду, продали їх Нацбанку.
– Чи можна такі дії НБУ й уряду розцінити як змову Юлії Тимошенко та Володимира Стельмаха, аби прем’єрка не вимагала відставки голови Нацбанку?
– Так. Тимошенко діє через його заступників Анатолія Шаповала, Олександра Кирєєва й інших працівників НБУ.
– Отримання чергового траншу МФВ, у якому нам відмовлено, і секвестр бюджету могли б виправити ситуацію з гривнею?
– Змогли б, якщо новий транш не вкрадуть так само, як украли перший.
– Чому ж Ю. Тимошенко не йде на секвестр бюджету?
– А як вона на це піде? Тоді вона муситиме прозвітувати перед МВФ, куди витратили перший транш, треба вводити бездефіцитний державний бюджет. Потрібно також починати реформи, а це ламає всю систему корупції.
– Чому уряд не зацікавлений у проведенні реформ і чому немає антикризового пакета дій?
– Тому що при владі – клани, які працюють задля власного збагачення. І це стосується всіх – і Тимошенко, і Ющенка, і донецьких, і кучмівсько-литвинівського угруповання.
– За вашим прогнозом, як може розвиватися ситуація на валютному ринку далі?
– Якщо не викриємо цю аферу НБУ й уряду проти українського народу, то буде погано. Що зараз робить влада? Вона знецінює Україну як сумарний актив. Це означає, що сукупний капітал держави – людей, підприємств, банків – уже знецінився вдвічі. Зменшилася і вартість землі. Фактично вся Україна стала вдвічі, а то й утричі дешевшою, ніж була до вересня 2008 року. Впали в ціні магазинчики, ресторани, кав’ярні, підприємства, якими володіли люди. Кожного разу, коли відбувається падіння гривні, – це удар по всіх нас, по всій державі, по всьому нашому майбутньому. Ми деградуємо. Хто за це відповідатиме?
– Але така ситуація не вигідна й олігархам, адже їхня власність теж знецінюється...
– Вони свої гроші конвертують в євро і долари, переводять їх в офшори і там вкладають в інші активи. Вони свого не втратять, за них можете не турбуватися.
– Коли Юлія Тимошенко казала про курс гривні шість, шість п’ятдесят за долар, це було реально? Яким мав бути курс насправді?
– Усе це можна зробити. Можна і п’ять гривень за долар встановити. Але для цього слід здійснити секвестр бюджету та замінити все керівництво, до рівня начальників управлінь Національного банку, яке цілком корумповане. Необхідно створити команду кризових менеджерів.
Розмовляв Володимир Хрущак
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Гривня падає через змову НБУ й уряду"