«Kanos» і «Смілянські обрії» – найбільш гендерночутливі видання червня: результати моніторингу гіперлокальних медіа Черкащини
Опубликовано: Оксана Савицкая
За період 11-17 червня 2020 року було досліджено 49 публікацій у 5 друкованих ЗМІ Черкаської області («Вісник Городищини», «Дніпрова зірка», «Златокрай», «Надросся» та «Смілянські обрії», що видаються у м. Городище, Канів, Золотоноша, Корсунь-Шевченківський та Сміла, відповідно). Було досліджено 54 публікації у 4 інтернет-виданнях («Городище», «Золотоноша», «Kanos» (м. Канів), «Сміла.ua»). Це – третя хвиля моніторингу.
Його метою було відстежити кількість жінок і чоловіків як героїнь чи героїв, експерток та експертів (тих, хто коментує, чию думку запитують) журналістських матеріалів, частоту вживання у ЗМІ фемінітивів, появу у публікаціях сексистських образів і стереотипів.
У друкованих медіа у 34% жінки є експертками журналістських матеріалів і значно частіше (навіть трохи частіше, ніж чоловіки) – героїнями (в 51%).
Найбільше експерток було виявлено у публікаціях на тему «соцполітика/ соцзахист» (60%) та «кримінал/дтп/НС» (50%). Відсутні вони у матеріалах про культуру/релігію, екологію/довкілля та, що дивно, інших темах, які зазвичай стосуються життєвих історій.
В 1/3 випадків жінки є експертками й героїнями публікацій про політику/діяльність ОМС (по 33%), трохи більше – економіку/бізнес (по 38%). Переважно «жіночою» виявилася тема освіти (що типово для черкаських медіа) – 33% експерток і 83% героїнь. Майже паритетна кількість жінок і чоловіків – у медичній тематиці.
Найбільше експерток і героїнь виявлено у публікаціях газети «Златокрай» (41% і 70% відповідно), проте видання найрідше використовує фемінітиви (всього 11%). Найбільше дотримано гендерного балансу в матеріалах «Надросся» - 40% експерток і 60% експертів, 55% героїнь і 45% героїв. Кількість фемінітивів тут дещо більша, ніж у «Златокраю», проте абсолютно недостатня для того, аби вважатися гендернонайчутливішим виданням.
100% фемінітивів – у публікаціях «Вімнка Городоччини», проте видання майже не приділяло уваги жінкам – усього 17% експерток і 0% героїнь.
Згідно цих даних найбільш гендерночутливим друкованим виданням Черкащини у червні стала газета «Смілянські обрії» (42%). Сподіваємося, що колеги почнуть більшу увагу звертати на жінок і цей показник зросте.
У черкаських інтернет-виданнях відсоток експерток менший – 31%, як і героїнь - 35%. Найчастіше жінки коментували теми освіти/науки (60%) та культури/релігії (50% - стільки ж, як і чоловіки). За експертною думкою до чоловіків медіа зверталися переважно при висвітленні політичних питань (69%), економіки/бізнесу (73%), соцполітики (75%). Зовсім не виявлено експерток у матеріалах про війну/армію (однак тут 75% героїнь) та екологію/довкілля.
У 100% випадків жінки були експертками публікацій видання «Kanos», тоді як експертів – 0%, а героїв – 73%. Зовсім відсутні експертки – в новинах «Золотоноша.City». Також видання не використовує фемінітиви.
Зважаючи на кількість експерток/експертів, героїнь/героїв і фемінітивів у публікаціях зазначених інтернет-видань, найбільш гендерночутливим у червні став сайт «Kanos» (40%). Однак звертаємо увагу колег на дисбаланс чоловіків і жінок у новинах. На другій позиції – «Городище.info» (35%).
ЗМІ Черкащини досить вільно обходяться зі вживанням маскулінітивів і фемінітивів, у одному і тому ж тексті називаючи жінок то «вчителька», то «вчитель». Найбільше і маскулінітивів і фемінітивів стосуються сфер культури та освіти.
Загалом друковані медіа Черкащини послуговуються фемінітивами у 30%, а інтернет-видання – у 33%.
Окремим аспектом дослідження стало висвітлення теми COVID-19. Загалом цій темі було присвячено в червні всього 9% публікацій в інтернет-виданнях і 8% - у друкованих ЗМІ. Жінки і чоловіки у цій тематиці присутні в обох виданнях по-різному. Якщо в друкованих спостерігаємо рівну кількість експерток і експертів та вдвічі меншу кількість героїнь (33%) аніж героїв (67%), то в інтернет-виданнях жінки присутні всього в 17%. Чи немає про що писати в цьому контексті про жінок? А як же працівниці соцслужб і листоноші, які щодня наражають себе на небезпеку
Гендерних стереотипів за моніторинговий період виявлено не було, як, на жаль, і публікацій на гендерну тематику.
Загальний Індекс гендерної чутливості гіперлокальних медіа Черкащини у червні – 36% Це – середній показник по Україні. Він значно вищий, ніж у квітні (29%) і на 1%, ніж у лютому (35%). Ознайомитися із результатами моніторингу друкованих та інтернет-видань 24 областей можна на сайті Волинського прес-клубу.
__________________
Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа відбувається в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews
Добавить комментарий к новости "«Kanos» і «Смілянські обрії» – найбільш гендерночутливі видання червня: результати моніторингу гіперлокальних медіа Черкащини"