Е-декларації: як зупинити корупціонера?
Опубликовано: Оксана Савицкая
В Україні завершився перший етап подачі можновладцями електронних декларацій. Декларації за 2015 рік подали тисячі народних депутатів та депутатів місцевих рад, міських та селищних голів, суддів, податківців та прокурорів, задекларовані якими церкви та мощі, автопарки та палаци викликали небувалий резонанс у суспільстві.
Кого зобов’яжуть заповнювати е-декларації з 2017 року, як притягти посадовця до кримінальної відповідальності за брехню в деклараціях – та як спільними зусиллями перетворити механізм е-декларування на дієвий інструмент запобігання корупції? Про це йшлося на семінарі-брифінгу «Як зупинити корупціонера? Е-декларування і контроль з боку суспільства», що відбувся днями у Києві за участю представників Світового банку, Національного агентства запобігання корупції та Центру протидії корупції.
Директор Світового банку в справах України Сату Кахконен зазначила, що декларування чиновниками їхніх статків в електронному вигляді є лише першим кроком у подоланні корупції.
- Далі починається важка робота - перевірка декларацій, і це буде не просто. Миттєвого результату після оприлюднень електронних декларацій очікувати не варто, - зауважила Сату Кахконен. – Але це не повинно бути і занадто довго, тоді доведеться бити в дзвін, та підіймати тривогу, чому не розслідуються справи.
Перевірка електронних декларацій є функцією Національного агентства запобігання корупції (НАЗК).
Заступник голови НАЗК Руслан Радецький зазначив, що зазначив, що Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) є першим в Україні спеціалізованим органом із запобігання корупції та формування і реалізації державної антикорупційної політики. Серед його функцій - розробка антикорупційної стратегії, протидія корупції, антикорупційні дослідження, ведення реєстру декларацій та реєстру осіб, що вчинили корупційні дії, перевірка наданої інформації, запобігання конфлікту інтересів, контроль за звітністю політичних партій, а також реагування на «сигнали», що надходять від журналістів-розслідувачів і викривачів. Руслан Радецький пояснив, що єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (реєстр декларацій, або система е-декларування) - це електронна онлайн-система, що дозволяє вносити, перевіряти та оприлюднювати майнові декларації держслужбовців та інших осіб, що згідно з законом зобов'язані це робити. Реєстр створюється на виконання Закону України «Про запобігання корупції», який набув чинності у квітні 2015 року. Законодавство передбачає відповідальність, у тому числі кримінальну, за надання завідомо недостовірних відомостей в декларації.
За словами консультанта Світового банку Дмитра Котляра, із 1 січня наступного року розпочинається новий етап е-декларування: електронні декларації подаватимуть всі директори державних підприємств, керівники державних установ та комунальних підприємств. Як відомо, високопосадовці повинні були оприлюднювати свої декларації і раніше – проте, нові форми декларацій утримують ще й такий важливий розділ, як «готівка». Так само, як вперше з’явилася і вимога вказати юридичні особи, кінцевим бенефіціарним власником яких є декларант чи член його родини.
Голова «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін висловив переконання, що розділ декларації, де декларанти повинні вказувати саме готівку, дозволить суспільству чітко контролювати збагачення чиновників.
Для довідки - корисні ресурси:
https://nazk.gov.ua/ - Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК);
http://antac.org.ua/ - Центр протидії корупції;
http://www.worldbank.org/uk/country/ukraine - Світовий банк в Україні;
https://www.facebook.com/WorldBankUkraine/?fref=ts - FB сторінка Світового банку в Україні.
Добавить комментарий к новости "Е-декларації: як зупинити корупціонера?"