![Перспективи діяльності психолого-медико-педагогічних консультацій обговорили на колегії Департаменту освіти і науки](http://www.oda.ck.ua/images/news/2014/Goncharenko/1112.jpg)
24 квітня цього року на колегії Департаменту освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації заслухали питання щодо діяльності психолого-медико-педагогічних консультацій області (далі – ПМПК).
Про результат роботи та основні завдання ПМПК у 2014 році доповіла завідувач обласної ПМПК Світлана Скляр.
На сьогодні в області функціонує обласна та 26 районних, міських психолого-медико-педагогічних консультацій: 20 районних та 6 міських ПМПК.
Станом на 20 квітня 2014 року до складу районних, міських ПМПК області входить 196 фахівців: 38 логопедів, 28 практичних психологів із питань інтелектуального розвитку, 23 практичні психологи з питань девіантної поведінки, 10 олігофренопедагогів, 2 тифлопедагоги, 3 сурдопедагоги, 13 педіатрів, 20 психіатрів, 17 неврологів, 2 учителі початкових класів, 3 соціальні педагоги, 4 ортопеди, 5 реабілітологів, 28 інших спеціалістів. Проте, виникають питання щодо фахового та матеріально-технічного забезпечення ПМПК у містах та районах області.
Фахівцями обласної ПМПК, районних, міських ПМПК проводиться консультативна робота для батьків або осіб, які їх замінюють, педагогічних працівників, практичних психологів, соціальних педагогів навчальних закладів, центрів соціально-психологічної реабілітації, будинків дитини, лікарів, фахівців служб у справах дітей, соціального захисту населення та інших. У діяльності ПМПК області спостерігається позитивна тенденція щодо виявлення та обстеження дітей, які потребують корекційної допомоги. Так, у 2011 році було виявлено та обстежено 5920 дітей, з яких вперше виявлено 3472 дитини, у 2013 р. – 6611 дітей, з яких вперше виявлено 3877 дітей. Однією з умов позитивної тенденції щодо виявлення таких дітей є збільшення кількості фахівців, зайнятих в районних, міських ПМПК. Так, у 2011 році у системі ПМПК було зайнято 156 спеціалістів, у 2013 році – 192.
Консультантами обласної та районних, міських ПМПК здійснюється індивідуально-корекційна робота з дітьми, які мають розлади мовленнєвої, емоційно-вольової, інтелектуальної сфери. Зокрема, протягом 2013 року проведено 4344 індивідуально-корекційні заняття.
В області налічується 293 сім’ї, які виховують дітей з тяжкими та складними порушеннями психофізичного розвитку. Для роботи з такими сім’ями використовуються такі види роботи: тренінги, бесіди, демонстраційні заняття з дітьми, святкові зустрічі (батьківські знайомства), візити та огляд дітей вдома, консультації, зокрема в телефонному режимі (поради, з’ясування проблем, конкретні види допомоги). У цілому протягом нинішнього навчального року проведено 1340 таких заходів.
З метою раннього виявлення дітей з вадами психофізичного розвитку працівниками ПМПК налагоджено співпрацю з медичними закладами, в яких перебувають діти до 3-х років. Відвідуються неонатальні відділення дитячих медичних закладів, де проводяться лекції, конференції, консультування для батьків. Фахівці ПМПК беруть участь у складанні індивідуальних програм для дітей з інвалідністю. Загалом проведено 492 заходи. Консультантами ПМПК приділяється значна увага впровадженню інклюзивного навчання у загальноосвітніх начальних закладах.
Налагоджено співпрацю з міжнародними громадськими організаціями з питань інклюзивної освіти. Фахівці обласної ПМПК стали учасниками міжнародної конференції «Інклюзивна освіта для дітей з особливими потребами в Україні: знання, практика та політика». Обласна ПМПК є активним учасником проекту «Створення інклюзивних ресурсних центрів у шести областях України» за підтримкою американського федерального агентства США з міжнародного розвитку та Всеукраїнського фонду «Крок за кроком».
Разом з тим у багатьох регіонах не вирішується питання щодо введення до штатного розпису ПМПК посад відповідних фахівців. До обговорення цієї проблеми долучилась Ольга Строкань, начальник відділу освіти Золотоніської міської ради, яка запевнила, що питання створення ПМПК на постійно діючій основі у м. Золотоноша буде вирішено до кінця 2014 року.
Члени колегії акцентували увагу присутніх на важливості організації якісної, ефективної роботи ПМПК. Адже без спеціалістів відповідного профілю, організованого місця їх роботи, не можливо забезпечити належну допомогу дітям з особливими освітніми потребами.
Тож відкритих питань багато, органам управління освітою є над чим працювати.
За інформацією Департамент освіти і науки облдержадміністрації
Источник: Черкаська обласна державна адміністрація | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Перспективи діяльності психолого-медико-педагогічних консультацій обговорили на колегії Департаменту освіти і науки"