![Тільки спільними зусиллями можна здолати «чуму ХХІ століття»](http://www.oda.ck.ua/images/news/2013/Goncharenko/2986.JPG)
Органи влади, представники охорони здоров’я та недержавних організацій об’єдналися у співпраці, аби встати на заваді поширенню соціальних хвороб, що вражають суспільство. Адже, як констатують спеціалісти, епідемічна ситуація в області щодо інфікування на ВІЛ, туберкульоз, вірусні гепатити залишається напруженою. 24 грудня відбулось чергове засідання обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ/СНІДУ, яку очолює заступник голови облдержадміністрації Тетяна Прітченко.
В області діють кілька програм, що мають на меті зупинити захворюваність на ці страшні недуги, у тому числі і програми 10-го раунду Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією,але умови їх успішного втілення залежать від багатьох чинників. Перш за все потрібно охопити профілактичними заходами якомога більшу кількість населення.
За повідомленням секретаря обласної ради з ТБ/ВІЛ Андрія Пономаренка, Департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації було рекомендовано направляти на флюорографічне обстеження усіх осіб, які звертаються у центр зайнятості та за соціально-побутовою допомогою, а також тих, хто не проходив таке обстеження рік и більше. Розробляється механізм проходження флюорографії кожним, хто повертається з місць позбавлення волі, адже там туберкульоз набув загрозливих розмірів.
Що стосується запобігання ВІЛ/СНІДУ, передбачено розширити доступ до тестування на наявність віл-інфекції усіх груп населення через мережу кабінетів довіри. На сьогодні у містах й районах області налічується 28 кабінетів, в яких усі бажаючі таємно можуть пройти тестування. Станом на 1 жовтня 2013 року таку процедуру здійснило 4,7% населення області, з групи ризику – 22,7%, що цілком вкладається у заплановані обсяги.
Кабінет довіри передбачено створити і в обласному тубдиспансері, щоб виявляти віл-інфікованих серед хворих на туберкульоз. Але, на жаль, відкрити його поки не вдалося через відсутність лікаря-інфекціоніста.
На брак фахових медичних кадрів нарікав і заступник директора Департаменту охорони здоров’я Олег Найдан, але запевнив, що проблема створення кабінету буде вирішена.
Паралельно з профілактичними заходами в області надається допомога тим, кого вже спіткала хвороба. За рік, що минає, диспансеризовано 75% ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД. І хоч за попередніми завданнями планувалася 100-відсоткова диспансеризація, цей показник кращий за минулорічний, якій становив 67%. Не в повній мірі йде забезпечення антиретровірусною терапією усіх, хто цього потребує. Не вдалося досягти і 2-відсоткового показника частоти передачі вірусу від матері до дитини. За підсумками 2013 року на Черкащині народжується п’ять ВІЛ-позитивних дітей від ста інфікованих жінок.
Разом з тим залишає бажати кращого ситуація з подоланням означених соціальних хвороб в деяких районах. На минулому засіданні ради було рекомендовано головним лікарям Городищенського, Жашківского та Маньківського районних лікувальних закладів проаналізувати та переглянути розподіл коштів на виконання туберкульозних заходів. Але за цей період тільки одна особа була взята на обік по туберкульозу в Маньківці, в двох інших районах – жодної. Щодо впровадження в регіонах програми замісної терапії, невтішні результати мають Христинівський, Городищенський, Кнівський та Корсунь-Шевченківський райони. Але причина знову ж такі у відсутності кадрів – немає лікаря-нарколога.
Фахівцями розробляється обласна програма (у рамках загальнодержавної) лікування хворих на вірусні гепатити та визначається об’єм її фінансування, розглядається питання надання хоспісної допомоги хворим на ВІЛ/СНІД на критичних стадіях захворювання.
Учасники наради окреслили й план дій на майбутнє. Зокрема, передбачається розширити доступ груп ризику до діагностики та лікування ВІЛ/СНІДУ у рамках реалізації програм гранту Глобального фонду, збільшити кількість лікувальних закладів, які беруть у них участь; вирішити питання створення центрів інтегрованих послуг для представників уразливих груп населення; тримати на контролі надання медико-соціального супроводу хворих на туберкульоз; забезпечити впровадження соціального замовлення в Черкаській області впродовж 2014 року.
Якщо усі служби, покликані долати проблему, діятимуть злагоджено, сучасні види «чуми» не стануть загрозою для здорових і вироком для вражених.
За інформацією управління інформаційної політики та зв’язків із засобами
масової інформації обласної державної адміністрації
Источник: Черкаська обласна державна адміністрація | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Тільки спільними зусиллями можна здолати «чуму ХХІ століття»"