Наразі в області готується до впровадження механізм додаткової 30%-ї компенсації вартості житла за пільговою державною програмою "Доступне житло".
Як відомо, "Доступне житло" передбачає 30% компенсацію вартості спорудження житла для тих, хто перебуває на квартирній черзі та може сплатити решту 70% вартості квартири. На думку ж експертів, додаткова компенсація ще 30% вартості пільгового житла зробить "доступне житло" набагато доступнішим. Про особливості впровадження на Черкащині програми "Доступне житло" та реальність отримання квартир тими, хто сьогодні їх потребує найбільше, йшлося під час прес-конференції у Черкаському прес-клубі.
За словами директора Черкаського регіонального управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Олександра Паливоди, цьогоріч на реалізацію програми "Доступне житло" держава виділяє 200 мільйонів гривень (вдвічі більше, ніж торік), на Черкащину спрямують 2 мільйони. Загалом, на Черкащині діє кілька програм пільгового отримання житла, але "Доступне житло", за словами Олександра Паливоди, є найбільш перспективною з них, оскільки це безповоротна державна допомога у розмірі 30% на придбання житла, на яку можуть розраховувати люди, що перебувають у квартирних чергах. Усього ж у квартирних чергах на Черкащині сьогодні перебуває 17 тисяч жителів області.
Реалізація програми "Доступне житло" на Черкащині розпочалася із добудови будинку по вул. Г. Сталінграда,7, який остаточно буде зданий у 1 кварталі цього року. У цьому будинку за програмою "Доступне житло" реалізовано 7 квартир і планується реалізувати ще 6 квартир. Загалом, сьогодні у програмі задіяні два об’єкти, забудовником яких виступає Асоціація "Група компаній "Добробуд", що пройшла відбір у Мінрегіонбуді. Як зазначив віце-президент асоціації Юрій Капітоненко, не всі забудовники хочуть брати участь у програмі, що передбачає жорсткий контроль з боку держави за будівництвом та використанням державних коштів і накладає на компанію зобов’язання будь-що звести будинок, у якому відведено квартири за програмою "доступного житла".
– Сьогодні ми закінчуємо перший об’єкт і приблизно за місяць починаємо будувати другий, по вул.. Гоголя, 302 – це 16-поверхова "свічка", 13 поверхів якої будуть житловими, – розповів віце-президент Асоціації "Група компаній "Добробуд" Юрій Капітоненко. – Будинок заплановано зробити збірно-монолітним, без "несучих" стін – планування кожної квартири можна буде змінювати за бажанням. Загалом, будинок розраховано на 144 квартири площею від 45 до 102 квадратних метрів. Здати будинок в експлуатацію планується за 14–16 місяців.
Вартість 1 квадратного метра житла за програмою "Доступне житло" – до 6 тисяч гривень – але, зважаючи на часткову компенсацію з боку держави, реально людина сплачує менше. Крім того, зважаючи на вартість оренди житла у Черкасах, яке винаймає чимало молодих родин, сума місячних виплат за програмою "Доступне житло" не виглядає "захмарною" – це 2,5–3 тисячі гривень щомісяця.
Фактори, що сьогодні здорожують вартість житла, виявляють свій вплив ще на етапі виділення земельної ділянки і накладання на забудовника і генпідрядника зобов’язання сплати відсотків на розвиток міст, регіонів, тощо, – констатував Юрій Капітоненко. – Крім того, сьогодні у країні монополізовано випуск основних будівельних матеріалів – і, якщо метал продається по 8 тисяч гривень, то дешевше ми не знайдемо і, як би нам не хотілося здешевити вартість квадратного метра, сьогодні це нереально. Вартість основних будівельних матеріалів значно зросла: цементу – на 60%, металу – на 80%... Тому проблему доступності житла необхідно вирішувати на найвищому рівні. Будівництво сьогодні розвивається переважно за рахунок торгової та офісної нерухомості. За останні три роки оборот нашої компанії зріс у кілька разів – але це не стосується житла. Хоча торік ми все-таки відкрили один новий житловий об’єкт і цьогоріч плануємо відкрити ще два об’єкти. Тобто, за рахунок оборотних коштів компанії ми все-таки плануємо розвивати житлове будівництво у Черкасах. Та, загалом, сьогодні у людей просто немає коштів придбати нерухомість – і єдиною можливістю для багатьох хоч якось отримати житло сьогодні залишається саме програма "Доступне житло". Інших передумов для розвитку житлового будівництва і збільшення доступності житла для населення наразі немає.
– Сьогодні бажаючих отримати "Доступне житло" все одно небагато – торік було 20 родин, із яких реально доступне житло отримало 2 родини. Цьогоріч до Фонду за консультаціями стосовно "Доступного житла" уже звернулося 300 родин, – розповів Олександр Паливода. – Виділені торік 100 мільйонів повністю освоєні не були – на мою думку, тому, що 30%, які компенсує держава, для людей недостатньо. Тому сьогодні ми працюємо із Черкаською ОДА та обласною радою над запровадженням механізму компенсації ще 30% вартості "доступного житла" з боку місцевої влади.
Олександр Паливода поділився також ініціативою стосовно відродження молодіжних житлових кооперативів – коли житло будується руками тих, хто в ньому житиме. Люди виступають інвесторами житла, яке зводять самі – у якості будівельників – отримуючи зарплату, із якої виплачують кредит.
– Це програма, яку ми реально могли би втілити тут, на місці, власними силами, – зазначив Олександр Паливода.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "На "доступне житло" цьогоріч Черкащині виділили лише 1% від всеукраїнського бюджету"