Переваги пластикових платіжних карток в Україні оцінили вже не лише громадяни, а й любителі швидкого заробітку, які змагаються з працівниками банківської системи, винаходячи все нові способи скористатися чужими грошима. Як зазначає експерт з питань карткової безпеки комерційного банку Ігор Попов, найкраще захищена та картка, про яку дбає її користувач.
На Черкащині крали гроші через банкомати та Інтернет
За словами Ігоря Попова, навіть Міжнародні Платіжні Системи визнають, що рівень шахрайства в Україні є одним з найнижчих. Та останнім часом карткове шахрайство стає дедалі популярнішим. Так, на Черкащині його жертвами торік ставали жителі Черкас та Умані. Крім "народних умільців", які прилаштовували до банкоматів зчитувальні пристрої, у нас з’явились і хакери, що крали гроші через Інтернет.
Найрозповсюдженіші махінації, каже Ігор Попов, ті, які допускає сам користувач картки, наприклад, записуючи ПІН-коди на папірці біля картки.
Можливе також зняття готівки за допомогою підробленої картки. Інформація з оригінальної картки отримується в банкоматі, на якому встановлені пристрої для несанкціонованого зняття інформації (скімінгу). Потім шахраї виготовляють підроблену платіжну картку ("білий пластик"). Як вберегтись: перевіряти банкомати перед проведенням операції (порівнювати зовнішній вигляд банкомату з наведеним на фото на заставці банкомату – ряд банків робить такі заставки), підключити послугу смс-банкінг, а при отриманні смс-повідомлення про операцію, яку клієнт не здійснював, негайно блокувати картку. До речі, до того часу, як шахрай виготовить підробну картку, може пройти від кількох днів до року, та й користуватись нею може навіть поза межами України.
Ще один вид шахрайства – шахрайство в Інтернеті – покупка товарів та послуг. Воно здійснюється з використанням лише реквізитів картки, власне сама картка не є необхідною. Реквізити картки – це номер картки, термін дії та спеціальний тризначний код, надрукований зі зворотнього боку картки. Цю інформацію можна переписати, перезняти або отримати внаслідок інтернет-шахрайства чи роботи вірусів на комп’ютері власника картки під час здійснення ним законного платежу в Інтернеті. Отримавши дані, шахрай може зареєструватись на спеціальному сайті і перевести ваші кошти в електронні. Ними можна тут же розрахуватись за покупки, поповнити телефоний рахунок, переказати в веб-мані тощо. Така форма шахрайства, до речі, була зафіксована на Черкащині. Люди, що працювали разом з потерпілим, поповнювали свої телефонні рахунки з його картки. Як вберегтися: не віддавати картку в руки офіціанту чи продавцеві, щоб він пішов в іншу кімнату для розрахунків, не залишати картку без догляду на роботі і навіть удома, виконувати вказівки банку, якщо він пропонує вам випустити нову картку.
Найнадійніша картка – та, про яку дбає її користувач!
– Не варто передавати картку друзям, родичам тощо. Це незаконно, згідно з умовами договору. Якщо касир в супермаркеті проявить пильність (а це нерідко заохочується банками), то людину, яка користується чужою карткою, можуть навіть затримати для з’ясування обставин. Саму картку можуть вилучити та порізати. Підставою для цього може бути підпис покупця, який не збігається з тим, що на картці. Якщо треба надати комусь доступ до грошей, то ліпше випустити додаткову картку. Деякі банки випускають її безкоштовно. При цьому власник картки контролює свій рахунок.
– Підключіть смс-банкінг (мобільний банкінг і т. п.), який буде в режимі реального часу інформувати про операції по платіжній картці. Оперативно реагуйте на підозрілі операції дзвінком до контакт-центру.
– Можна встановити добові, місячні ліміти витрат та кількості операцій по картці.
– Обов’язково слід мати телефон контакт-центру банку, і не лише в мобільному.
– Деякі банки надають можливість заблокувати основну картку для інтернет-платежів. А для розрахунків у мережі Інтернет банк може випустити окрему картку. Уникайте введення реквізитів картки у відповідь на листи начебто від банків (банк ніколи не буде просити ввести таку інформацію), або "можливості заробляти гроші в Інтернеті" після введення реквізитів картки.
– Не рідше, ніж раз на місяць, але краще щотижня контролюйте стан свого рахунку.
Чи повернуть вам гроші?
Шанс повернути гроші завжди є. І він тим більший, чим дбайливіше ви ставились до своєї платіжної картки.
У разі підозри щодо шахрайства за допомогою картки терміново зверніться до банку та напишіть заяву про спірну транзакцію. Допомагайте співробітникам банку в перевірці, а в разі необхідності пишіть заяву до правоохоронних органів. Але слід розуміти, що повернення грошей можливе тоді, коли буде зрозуміло, що клієнт робив усе залежне від нього для забезпечення безпеки картки, і шахрайство попередити було неможливо.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Як не стати жертвою карткових шахраїв"