Далеко не просто складалися стосунки у Тараса Григоровича Шевченка з… грошима. Перші в житті гонорари отримав в юності, малюючи портрети приятелів пана Енгельгардта, – інколи перепадав срібний карбованець. У подальшому житті його матеріальне становище також залежало від випадкових творчих заробітків. Грошей постійно не вистачало, а потрібні були значні суми.
Щоб викупитися з кріпацтва, молодому Тарасу Шевченку треба було терміново знайти 2500 карбованців. Гроші на ті часи дуже серйозні. Виручили друзі. Щоб зібрати необхідну суму, модний художник Карл Брюллов написав портрет придворного поета Василя Жуковського. Портрет розіграли 14 квітня 1838 року в лотерею серед членів царської родини. Безперечно, продаж Тараса Шевченка став найбільш вигідною оборудкою, яку пан Енгельгардт провів за своє життя. Одним махом сторицею повернув кожну копійку, витрачену на Шевченка.
Після виходу у світ "Кобзаря" ім'я Тараса Шевченка стало знаменитим. Особливо великий резонанс вірші викликали в рідній Україні. Тарас Григорович усім серцем рвався додому, звідки його силоміць вивезли ще хлопчаком. Але де взяти необхідні кошти? Тому пішов на відчайдушний крок – у 1843 році продав право на друкування "Кобзаря" і "Гайдамаків" книговидавцю Івану Лисенкову. Виручені 1500 срібних карбованців і були використані для поїздки в Україну.
Коли Симиренки зауважили, що в продажу давно немає його творів, Шевченко відповів, що видавці-кацапи скупляться, а сам він не має коштів для видання книги. Тоді Платон Симиренко дав 1100 карбованців, які поет повернув примірниками "Кобзаря". Це був 1860 рік – останнє прижиттєве видання його творів.
У розпоряджанні грошима Тарас Шевченко був вкрай непрактичним. Коли винаймав квартиру, то волів зразу віддати за все гроші, щоб не знати мороки з харчуванням і пранням. Але і ласим на гроші ніколи не був. Якось знайшов у книжці забуті ним гроші, то накупив груш та інших гостинців і роздав сусідським дітям.
Портрет на банкнотах
Усе своє життя переживаючи фінансову скруту, Тарас Шевченко й уявити не міг, що його портрети колись з'являться на грошах.
Вперше зображення Тараса Шевченка з'явилося на українських грошах у 1995 році – на купюрах в 1 мільйон купоно-карбованців. Там був зображений пам'ятник Тарасу Шевченку у Києві. На звороті – червоний корпус Національного університету ім. Т.Г. Шевченка.
12 березня 1997 року Національний банк України випустив 200-гривневу золоту монету з портретом Тараса Шевченка. Монета переливається усіма кольорами веселки. Її колекційна вартість – понад 7 тисяч гривень.
Тому для більшості українців доступні паперові 100-гривневі купюри з портретом Тараса Шевченка. На банкнотах зразка 1996 року поет був зображений таким, як на фото в останні роки життя – з вусами і в шапці. А на гривнях зразка 2005 року (які в обігу зараз) бачимо сповненого енергії 26-річного поета і читаємо його настанову нащадкам:
Свою Україну любіть.
Любіть її... Во врем'я люте,
В останню тяжкую минуту
За неї Господа моліть.
Придністровські "зелені"
Портрети Тараса Шевченка прикрашають гроші не тільки в Україні, а й в сусідньому Придністров'ї!
1 червня 1995 року на території Придністровської Молдавської Республіки була введена в обіг банкнота у 50 тисяч рублів. На лицьовому боці – портрет українського гетьмана Богдана Хмельницького, а на звороті – пам'ятник Тарасу Шевченку перед будівлею університету в Тирасполі.
У 2002 році провели деномінацію, надрукували гроші з новим дизайном. Так на банкноті у 50 рублів з'явився портрет Тараса Шевченка. Купюра була зеленого кольору. Тому, говорячи про "зелень", придністровці мали на увазі не долари, а гроші з Шевченком. Остаточний сіро-зелений дизайн купюр з Шевченком і покращеним захистом затвердили 2007 року. На звороті зображено Будинок верховної ради й уряду Придністров'я.
До речі, найціннішою річчю Тараса Шевченка був золотий годинник, який він придбав незадовго до свого останнього 47-го дня народження. Після смерті "академіка Тараса Шевченка" усе його майно було оцінене у
148 карбованців.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Тарас Шевченко і гроші"