Іван Шарапа: «Найголовніше завдання управління – забезпечити якісне навчання школярів області» : 991178 : Местные новости

Местные новости Черкассы : Новости за 7 дней

Все регионы | Киев и область | Харьков и область | Днепропетровск и область | Донецк и область | Запорожье и область | Винница и область | Житомир и область | Ивано Франковск и область | Кропивницкий и область | Луганск и область | Луцк и Волынская область | Львов и область | Николаев и область | Одесса и область | Полтава и область | Ровно и область | Симферополь и Крым | Сумы и область | Тернополь и область | Ужгород и Закарпатская область | Херсон и область | Хмельницкий и область | Черкассы и область | Чернигов и область | Черновцы и область
Местные новости | Акции и скидки | Объявления | Афиша | Пресс-релизы | Бизнес | Политика | Спорт | Наука | Технологии | Здоровье | Досуг | Помогите детям!
Все регионы > Украина > Черкассы и область : Последние новости > Местные новости
Подробно

Іван Шарапа: «Найголовніше завдання управління – забезпечити якісне навчання школярів області»

Іван Шарапа: «Найголовніше завдання управління – забезпечити якісне навчання школярів області»

Торік цієї ж пори поміж педагогічних та батьківських колективів загальноосвітніх шкіл області тривало чимало дискусій щодо проведення реформування освітньої галузі, висловлювалися й деякі побоювання, що від цього неминучого процесу потерпатимуть, насамперед, сільські школи. Поштовху для активнішого розвитку потребувала й дошкільна освіта. Разом з тим, фактично ніхто не заперечував того, що оптимізація шкільної мережі таки назріла. Навколо цього вирувало чимало й політичних пристрастей. Проте навчальний 2011-2012 рік розпочався своєчасно і без особливих ексцесів продовжується вже у другому півріччі. Про перебіг реформування в школах області та інші освітянські новини інтерв’ю з начальником Головного управління освіти і науки облдержадміністрації Іваном Шарапою.
– Іване Дмитровичу, як Ви оцінюєте насьогодні процес реформування?
– Реформування освітянської галузі триває у рамках реформ інших галузей, розпочатих за ініціативи Президента України Віктора Януковича. Не можна сказати, що система освіти не забезпечувала учнів ефективним навчанням. Проте нинішній світ настільки інтенсивно змінюється і модернізується, що необхідність постійного оновлення знань просто стає неминучою. І не лише в галузі освіти. Тож проведення реформи було очікуваним і назрілим.
– Головне управління ще з початку виникнення цього питання зайняло однозначну позицію – необхідно якнайшвидше провести оптимізацію шкіл в області. І це було зроблено. Минуло небагато часу, аби вщухли пристрасті поміж місцевих територіальних громад. Як Вам вдалося досягти цього?
– Нам, освітянам, добре зрозумілими були хвилювання батьків, учнів та й наших колег – учителів. Тому ми постійно доводили до відома територіальної громади позицію Головного управління з цього питання. Вона полягала, насамперед, у реальній оцінці ситуації в галузі.
Більшість шкіл – 524 із 692-х наявних на початок минулого року знаходяться в сільській місцевості. Наша позиція – у кожному селі, де є можливість, має бути дошкільний навчальний заклад і початкова школа.
Через несприятливу демографічну ситуацію та інші чинники з року в рік відбувалося скорочення чисельності учнів, а відтак – вивільнялись шкільні приміщення. Учнівський контингент за 10 років зменшився на 77,3 тис., у т.ч. в сільській місцевості – на 34,1. За відсутності учнівського контингенту 15 сільських шкіл та 1 приватна припинили діяльність, проте не були ліквідовані.
На той час в області 194 школи залишилися малокомплектними. З них у 12 школах навчалося менше 10 учнів; у 15 – не було жодного першокласника, у 6 – по 1, у 14 – по 2, у 10 – по 3 учні.
У деяких районах, скажімо, у Канівському, у 27 шкільних навчальних закладах навчалося 1752 учні (для порівняння: у Черкаській спеціалізованій школі № 17 навчається 1638 учнів). І таку сумну статистику можна продовжувати.
До того ж, середня вартість утримання одного учня обходиться тим дорожче, чим менше дітей у закладі. Для прикладу, у загальноосвітніх навчальних закладах області вона становить 7,3 тис. грн., тоді як у Канівському районі – 11688 грн., у малокомплектих школах – сягає 20 – 30 тис.грн. А для навчання єдиного учня Мохнацького НВК Чорнобаївського району в минулому навчальному році було використано 145 тис.грн.
– На відміну від галузі охорони здоров’я освіта хоч не потерпає від недостатності кваліфікованих кадрів. Навіть у сільській місцевості. Як Вам вдається заманювати молодих педагогів в сільські школи?
– Ми також маємо певні кадрові проблеми. У сільських школах області працює 8009 педагогічних працівників, що становить 49,7 відсотка від загальної кількості педагогів шкіл області. З них лише 640 – молоді спеціалісти (8 відсотків). Вакансії відсутні, однак в сільських школах не працюють практичні психологи, соціальні педагоги, учителі-логопеди. Через низьку чисельність навчальних закладів 1094 учителі працюють за сумісництвом або викладають по 3 предмети, 345 – 4, 133 – 5 і більше предметів, 70 – працюють не за фахом, 654 педагогічні працівники мають неповне педагогічне навантаження
Чимало шкільних предметів у сільській місцевості викладають пенсіонери (1401 педагог, що становить 15,5%), у тому числі 90 із 509 директорів шкіл (17,7 відсотка) – пенсійного віку. Все це впливає на якість освіти, що було однією з причин реорганізації навчальних закладів, створення освітніх округів, визначення базових шкіл.
На Черкащині діє обласна програма «Вчитель», спрямована на підтримку освітян області. Завдяки підтримці обласного та місцевих бюджетів нам значною мірою вдається вирішувати проблему забезпечення педагогів житлом. Так, протягом 2011-2012 років придбано 25 квартир та будинків у сільській місцевості, ще ­­ 48 вчителям надано кредити на забудову. Продовження дії цієї програми, практично, дозволить вирішити житлову проблему освітян до 2015 року.
– При обговоренні проблеми укрупнення шкіл людей запевнювали, що буде вирішено питання підвезення до навчальних закладів як учнів, так і вчителів.
– На сьогодні в області за межею пішохідної доступності перебувають і потребують підвезення понад 7 тисяч учнів (15,2 відсотка від загальної кількості) та 2,2 тисяч педагогів (24,8 відсотків), які проживають в сільській місцевості.
Протягом 2012 року з урахуванням змін у мережі загальноосвітніх навчальних закладів, поставлено 38 шкільних автобусів. 73% учнів підвозиться шкільними автобусами, 27% – за угодами з автотранспортними та сільськогосподарськими підприємствами. У зв’язку з тим, що передбачається продовження створення освітніх округів, визначення опорних шкіл з вивченням окремих предметів, виникатиме потреба у придбанні нових, а також заміні автобусів, що вже вичерпали свій термін експлуатації. Враховуючи поширення дії програми на малі монофункціональні міста і селища міського типу, Головним управлінням освіти і науки було розроблено, а сесією обласної ради затверджено Програму „Шкільний автобус” на 2012-2015 роки”.
– Іване Дмитровичу, управлінню, яке Ви очолюєте та структурним освітянським підрозділам в райдержадміністраціях та міських радах доводиться тісно співпрацювати з депутатами як обласної, так і міських, районних, селищних і сільських рад. А подекуди звертатись з ініціативами й до народних депутатів України. Така співпраця має позитивний наслідок. Ось і на останній сесії обласної ради прийнято ще одну обласну освітянську програму, а за їх кількістю галузь в числі перших поміж інших.
– Дійсно, на останню сесію обласної ради було внесено проект Регіональної програми розвитку професійно-технічної освіти Черкащини на 2012-2015 роки.
Необхідність прийняття цієї Програми викликана тим, що на сьогодні існує гостра потреба на ринку праці області у робітничих професіях. На жаль, серед учнівської молоді вони сьогодні не актуальні, школярі такі професії не обирають. А виробляти продукцію комусь необхідно.
З іншого боку матеріально-технічна база професійно-технічних навчальних закладів протягом останніх 20 років майже не оновлювалась. Вона застаріла і не відповідає вимогам сучасності. Є багато інших проблем у професійно-технічній освіті.
Професійно-технічні навчальні заклади сьогодні самотужки оновлюють матеріально-технічну базу, створюють навчальні центри сучасних технологій виробництва, намагаються привернути увагу суспільства до робітничих професій. І саме на допомогу їм у цьому і спрямована зазначена Програма.
Сьогодні молодь може отримати одну або декілька робітничих професій у 21 державному навчальному закладі: 3 вищих професійних училищах, 12 професійних ліцеях, 2 центрах підготовки та перепідготовки робітничих кадрів, 4 професійно-технічних училищах.
Незважаючи на існуючі проблеми, професійно-технічні навчальні заклади області щорічно випускають понад 5 тисяч кваліфікованих робітників для забезпечення регіонального ринку праці. З них 71 % випускників мають робітничу кваліфікацію з двох і більше професій.
За 2011 рік близько 400 осіб із числа безробітних отримали нову робітничу професію: для громадського харчування і торгівлі – 47,5%, сільського господарства – 16,2%, автомобільного транспорту – 12%, будівельної галузі – 9,2%, сфери обслуговування – 6,2%, інших галузей – 8,9%.
Реалізація заходів, передбачених Регіональною програмою, забезпечить: інформатизацію навчально-виховного процесу та інтеграцію професійно-технічних навчальних закладів у світовий інформаційний освітній простір; підвищення кваліфікаційного рівня педагогічних працівників; відновлення престижу робітничих професій та збалансування попиту та пропозиції робочої сили на ринку праці враховуючи пріоритетні напрями розвитку регіону.
Користуючись нагодою, хочу подякувати за підтримку і розуміння проблем галузі освіти і науки Черкащини, насамперед, голові облдержадміністрації. Герою України Сергію Тулубу, голові обласної ради Валерію Черняку, усім керівникам міст і районів області, сільським та селищним головам, депутатам рад усіх рівнів. Без їхньої підтримки нам би не вдалося вирішувати цілу низку проблемних питань.
– Зокрема, і фінансових? Зазвичай, на потреби галузі спрямовуються значна частина обласного бюджету. Чи не став виключенням нинішній 2012 рік?
– В обласному бюджеті на потреби освітньої галузі у 2012 році заплановано 271,8 млн.грн., що становить 15,4% від загальної суми обласного бюджету.
Взагалі, протягом нинішнього року середня заробітна плата працівників галузі зросте на 13 відсотків. Згідно з чинним законодавством останнє підвищення посадових окладів освітян відбулося у січні 2012 року
на 6,8 відсотка. На цей час середня заробітна плата працівників галузі становить 1990,0 грн., а педагогічних працівників – 2397,0 грн.
Станом на 01.03.2012 року у всіх навчальних закладах видатки на оплату праці працівникам закладів освіти профінансовані в повному обсязі, заборгованість із заробітної плати з нарахуваннями відсутня. Стан виплати заробітної плати освітянам перебуває на постійному контролі Головного управління освіти і науки.
– На освітян суспільством покладено одну із найважливіших місій – навчання та виховання підростаючого покоління. Черкащина подарувала Україні багатьох знаних та шанованих педагогів, зокрема, народного вчителя Олександра Захаренка. Разом з тим, робота працівників освіти є непростою, потребує неабияких зусиль. З яким настроєм сьогодні працюють Ваші колеги?
– Хочу запевнити, що освітяни Черкащини працюють, роблять та й надалі робитимуть усе від них залежне, аби передавати нашим дітям знання, необхідні для того, щоб бути конкурентоспроможними у майбутнього, навчають їх бути милосердними, добрими, активними і небайдужими в громадському житті.
Інтерв’ю взяла член Національної Спілки журналістів України Наталя Борисюк
Управління інформаційної політики та зв’язків із ЗМІ облдержадміністарції



Источник: Черкаська обласна державна адміністрація | Прочитать на источнике

 

Добавить комментарий к новости "Іван Шарапа: «Найголовніше завдання управління – забезпечити якісне навчання школярів області»"

Ваше имя:

Ваш email адрес: (email не публикуется на страницах сайта)

Комментарий:



Календарь
Новых вестей сегодня: 0
Новых вестей вчера: 18

Сегодня | 7 дней | 30 дней

<<

Июль 2024

Вс Пн Вт Ср Чт Пт Сб
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Комментарии

Кировоград-25: история в погонах

Стрелец. 15-08-2023 08:45
Грязь там осталась, а не офицеры.. ...

Підвищення кваліфікації вчителів онлайн: оптимальний вибір

КатеринаШ. 23-02-2023 10:52
Порадьте зручний LMS для викладання онлайн, бажано не англомовний. . ...

Polly Group Ukraine

Avenue17Ru. 21-10-2022 14:16
Мне кажется это очень хорошая идея. Полностью с Вами соглашусь.
. ...

На дачу едут на одной ноге!
Но на этом испытания пенсионеров не заканчиваются – впереди пешие марш-броски по 3-5 километров

ОbMalv. 19-11-2021 11:51
Спасибо, ваш сайт очень полезный!
. ...

Закупівля нових «Пакунків малюка» під загрозою зриву

Ольга. 11-05-2021 18:00
Господи... Неужели у нас не один процесс не обходится без коррупционных схем? Нормально же выпускали эти бейби боксы до 2020-го года. Что потом пошло не так? Такое ощуще. ...

Что делать, если шиномонтажник сорвал резьбу на шпильке авто?

MSCLYPE. 31-03-2021 15:52
Группа компаний "Азия-Трейдинг" предлагает услуги таможенного оформления в морских портах Владивостока и порт Восточный. Вместе с таможенным оформлением мы оказываем услуги международной перевозки сборных и контейнерных грузов. ...

IT сервисы Google Cloud для рядового сотрудника от Wise IT

Наталушко. 31-10-2020 04:47
На заметку! Полезная статья как обезопасить личные данные в интернете. Актуально, как никогда ранее. Имхо. ...

Человек-легенда Лев Абрамович Наймарк

Андрей Александрович Снежин. 23-10-2020 17:24
Я бывший ученик Льва Абрамовича Наймарка. Благодаря ему я успешно поступил в Харьковский авиационный институт, успешно его окончил. Работал в авиации в г. Ульяновске на АО "Авиастаре - СП", бывший УАПК. ...

DINERO підсумовує результати року

Тимофій. 16-01-2020 15:17
Стабільне положення команії Дінеро на ринку МФО красномовно підтверджує 2 аспекти: по-перше, що банківські методи підходу до кредитування фізичних осіб віджили себе, і їх однозначно потрібно змінювати. ...

Після голкотерапії люди стають сильнішими

Анна. 06-10-2019 21:22
надайте контактні дані Марії Миськів. ...

Что такое ВсеВести.com?

ВсеВести.com - это система поиска региональных новостей и объявлений, где вы сможете найти ежеминутно обновляемую информацию из тысяч источников, опубликовать свои новости и объявления, обсудить события или, за считанные минуты, создать собственную ленту новостей. Подробнее...

Погода

Книга жалоб Казахстана

Книга жалоб - это сайт для подачи жалобы или отзыва на государственые учреждения, бизнес, на определенных людей и на государственных служащих на территории республики Казахстан. Жалобная книга Казахстана EGOV.PRESS не является официальным ресурсом. Например, для подачи жалобы на незаконные действия прокуратуры или суда, необходимо авторизаваться через социальные сети. Также мы рекомендуем доску объявлений.

Черкассы



Курсы валют

Курсы валют







О проекте | Контакты | Реклама на сайте | Карта сайта