Останнім часом сумчани та жителі нашої області часто чують про діяльність відносно нової громадської організації – Бюро аналізу політики. Найбільш резонансними стали розслідування у сфері державних закупівель, результати яких були оприлюднені директором Бюро аналізу політики, відомим громадським активістом Олегом МЕДУНИЦЕЮ.
- Пане Олеже, що собою являє ваш громадський проект?
- Бюро аналізу політики – це громадська організація, яка розпочала активну діяльність у 2010 році, після зміни влади в державі. Тоді велика кількість високопрофесійних службовців не захотіла вступати в ту політичну силу, яка створила зараз владну вертикаль. Вони були звільнені й мали залишитися на узбіччі політичного і державного процесу. От саме такі люди створили нашу організацію.
Ми формуємо свій, неупереджений погляд не лише на політичні процеси, а й на те, як відбувається управління суспільним розвитком у нас на Сумщині, як відбувається реформування (чи так зване реформування) галузей управління освіти, охорони здоров’я.
Ми висловлюємо свою точку зору і на стратегічні плани місцевої влади. Намагаємося бути корисними, виступаємо з критикою дій влади і сподіваємося, що ця критика конструктивна й буде взята до уваги. Наша діяльність підтримується авторитетними установами Європейським Союзом, Міжнародним Фондом «Відродження».
- Ваша організація відома різкими заявами стосовно проявів корупції в Сумській області. Чому ви обрали саме таку тему для досліджень?
- Насправді просто наші заяви, які стосуються цієї сфери, є найбільш резонансними. Ми ведемо різну діяльність – наприклад, часто даємо поради органам державної влади, аналізуємо ті чи інші їх управлінські рішення.
А стосовно проявів корупції – не можна говорити про це не різко. Існує певна риторика посадовців державної влади: всі ми чули від них, що корупція – це погано, що хтось з корупцією ніби то бореться. Натомість реально Україна в міжнародних рейтингах корумпованості скочується все нижче й нижче.
Результати ми можемо спостерігати і в Сумській області – при здійсненні державних закупівель постійно відбуваються якісь «незрозумілі» торги, товари для бюджетних організацій постачаються за завищеними цінами. Є маса прикладів. З останнього: відділ освіти Конотопської міськради закупив за завищеними цінами продукти харчування. Закупівельна ціна на моркву 4,80 грн., на тушки курей – 25,80 грн., і це станом на листопад минулого року! Насправді ці ціни мінімум на 20% (а по моркві взагалі вдвічі) вищі, ніж на ринку.
Або будівництво психдиспансера. Уже рік ми намагаємося добитися у Юрія Чмиря, скільки ж коштує те обладнання, яке встановили у психдиспансері і в діагностичному центрі. Нас водять по колу: «немає накладних», «нам невідомо», «зверніться туди-то». Тому ми і робимо такий висновок – якщо від нас приховують інформацію, значить там є корупція.
- Ще зовсім недавно, два роки тому, ви самі були заступником губернатора. За часів вашої участі у владі невже у владних структурах проявів корупції було менше? Чи сьогодні вам «збоку» видніше?
- Корупція – це вічне явище. Її важко контролювати, з нею важко боротися, але це треба робити постійно, тоді корупцію можна мінімізувати. «Прес» правоохоронних органів і органів державної влади на корупціонерів має бути так само безперервним.
Як за часів попередньої влади, так і зараз когось постійно ловлять на хабарництві. Якогось викладача чи сільського голову. Але це дрібниці. Насправді ж корупція іде згори, і очолює цю корупційну вертикаль Президент України Віктор Янукович, прем’єр-міністр Микола Азаров, Партія регіонів.
Того, що відбувається зараз при здійсненні державних закупівель, не було ніколи, навіть за часів Кучми. Нині ж на державних тендерах масово перемагають офшорні компанії. І державний, бюджетний капітал стає офшорним. Те ж саме ми бачимо і при здійсненні регіональних закупівель за кошти місцевих бюджетів.
- Чи можна взагалі зупинити корупцію при державних закупівлях?
- Немає універсального методу, який би дозволяв усунути всі зловживання при здійсненні державних закупівель, які є зараз у нас в державі. Але головне – на це має бути політична воля. Якщо в підпорядкуванні у Юрія Чмиря є відділ управління економіки, який погоджує всі угоди на придбання товарів для бюджетних організацій на суму більше ніж 10 тисяч гривень, чому погоджуються угоди з явно завищеною ціною?
Адже є позитивний досвід Києва, де голова адміністрації Попов оголосив війну корупції при здійсненні державних закупівель в школах. Є позитивний досвід навіть в Сумській області – коли було децентралізовано бухгалтерії освітніх закладів у Сумах. Зараз ми можемо спостерігати – там де бухгалтерія залишилася централізованою – наприклад, в Конотопі – там «відкати» і завищена ціна. Ну, стосовно «відкатів» я стверджувати не можу – «за руку» не спіймав, але чому ж тоді ціна завищена по м’ясу – мінімум на 20%, по овочам – удвічі? Як чиновник може купувати для дітей в школах продукти за однією ціною, а потім іти до магазину і купувати для своїх власних дітей удвічі дешевше?
Тому напевно невипадково губернатор Сумщини Юрій Чмирь і його підлеглі стали фігурантами одразу 4 депутатських звернень народного депутата України Григорія Омельченка. Усі звернення спрямовані Президенту, главі Уряду, Генпрокуратури та СБУ. Якщо у першому зверненні Омельченко просить перевірити факти пов’язані з банкрутством «Свеми», інші стосуються саме проявів корупції в Сумській області. У другому зверненні йдеться «про факти корупції, розкрадання державних коштів у сфері модернізації та реконструкції об'єктів життєдіяльності Шостки, ухилення від сплати податків і митних платежів в особливо великих розмірах і причетності до цих дій губернатора Ю.Чмирь та інших посадових осіб органів державної влади та управління Сумщини ».
У третьому зверненні пан Омельченко стосується «фактів корупції та дій з ознаками посадових злочинів в діяльності губернатора Юрія Чмиря». Як приклад наводиться будівництво обласного психоневрологічного диспансеру, а також діагностичного центру в Шостці.
Нарешті, четверте звернення нардепа стосується «знищення заступником губернатора Сергієм Слизький» сільського господарства у Сумській області, розкрадання земель сільськогосподарського призначення ».
Будемо чекати результатів перевірки.
- У своїх виступах Ви частіше критикуєте обласну владу, голову Сумської ОДА, а чому поза критикою залишаєте владу міську?
- Насправді ми говоримо і про міську владу. Ми зауважували про закупівлю «Шляхрембудом» паливно-мастильних матеріалів, коли тендер вигравали дві невідомі «контори», які не мають жодної заправки в Сумах. Висвітлювали здійснення закупівлю автотранспорту для мера Сум і для його першого заступника, яке відбулося на нашу думку за завищеною ціною.
Просто в міській раді існує певний плюралізм – є різні фракції, які входять і до бюджетної комісії, які самостійно аналізують процеси і можуть впливати на формування бюджету. А обласна влада залишається практично безконтрольною і підзвітною лише Адміністрації президента і Кабміну. Влада на рівні області позбавлена як громадського, так і депутатського контролю – бо в обласній раді стійку більшість складають члени Партії регіонів і депутати, які примкнули до них з боку опозиційних сил. Тому всі процеси там відбуваються приховано.
- А як же громадська рада, яка діє при губернаторі?
- На мою думку громадська рада має виконувати експертну, дорадчу і контрольну функцію. Очевидно, що громадська рада при ОДА такою не є.
- Чому громадські організації міста Суми, депутати Сумської міської ради різко виступи проти створення Асоціації місцевих громад?
- Ця асоціація – передвиборча «фішка» Партії регіонів. Після того, як вони на минулих виборах «крутили» так звану «піраміду Чмиря», у цьому році вони намагаються створити нібито Асоціацію місцевих рад. Насправді під цим прикриттям функціонуватиме передвиборчий штаб Партії регіонів і тих кандидатів, які підуть до Верховної ради від цієї політичної сили.
Тому дуже правильно, що Сумська міськрада відмовилася від участі у цій асоціації, відмовилася сплачувати вступний внесок. Адже це фактично буде політична робота за кошти місцевих бюджетів на користь однієї політичної сили. Сили, яка втратила не лише довіру сумчан, а й більшості жителів області і України загалом.
Источник: Вітаємо на головній сторінці інтернет-газети "СОТНЯ"! | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Державні закупівлі – під громадський контроль!"