Перевірку якості та безпеки питної води за всіма необхідними показниками відкладено на кілька років. Хоча лише торік в Україні нарешті ввели сучасні норми контролю за якістю питної води, перевірку за деякими, вкрай важливими, показниками нещодавно відклали.
Хоча якість води і викликає занепокоєння епідеміологів, ми ще кілька років не знатимемо напевне, що саме п’ємо та шкоди нам це завдає.
Як повідомив заступник головного державного санітарного лікаря Черкаської області Володимир Папач, до нещодавно прийнятого держсанпіну – який зобов’язує аналізувати якість води за 54 різними показниками – нещодавно внесено зміни. Відповідно до них, контроль якості і безпеки води за окремими важливими показниками відкладається до 2015 і навіть до 2020 року.
– 9 комунальних водогонів області подають воду із відхиленнями – по жорсткості, вмісту заліза, марганцю, фтору, нітратів – констатував Володимир Папач. – Вони мають дозволи МОЗ на право тимчасової подачі такої води, проте ефективних кроків до реального її поліпшення не здійснюють. І сьогодні вони можуть затверджувати технологічні регламенти – і мати можливість подавати воду із цими відхиленнями до 2015-2020 року.
За словами Володимира Папача, у сільських водогонах вода у 2-3 рази гірша. Проблема – у відсутності ефективних власників, що проводили б технічне обслуговування – якщо раніше водогони були колгоспними, то ще 8 років тому їх мали передати на баланс сільських рад, але реально передано лише половину.
– 4 із 24 комунальних водогонів постачають питну воду із поверхневих водойм. В Україні на сьогодні немає жодного поверхневого джерела, що відповідало б так званому 1 класу – вимогам до джерела водопостачання, яке може використовуватись для питних потреб. Хоча усі системи очистки води у нас розраховано саме на якість, що відповідала б цьому 1 класу, – зазначив Володимир Папач. – Інший фактор, що перешкоджає подачі якісної питної води – незадовільний стан систем підготовки води та мереж водопостачання. Система підготовки води, що використовується у нас – хлорування – з одного боку, дозволяє зробити воду безпечною, а з іншого – призводить до накопичення у воді хлорвмістних сполук, що є фактором ризику виникнення онкозахворювань. Цьогоріч ми дослідили понад 150 проб питної води на вміст цих сполук – і в 15% випадків виявляли їх перевищення. Значна кількість цих проб зроблена саме у місті Черкаси.
Моніторинг якості питної води сільських криниць та свердловин виявив, що кожна 5 проба за мікробіологічними показниками не відповідає нормам. У 5% зі 120 проб криничної води, взятих у 2010-2011 роках, було виявлено антиген вірусного гепатиту А.
– Особливо нас турбує стан криниць, вода яких використовується для дітей до 3 років, – наголосив Володимир Папач – Йдеться про проблему водно-нітратної метгемоглобінемії: торік і в Україні, і на Черкащині були випадки дитячих смертей після вживання молочних сумішей, приготованих на колодязній питній воді, вміст нітратів у якій, за результатами досліджень, у рази перевищував гігієнічні норми. Ми систематично отримуємо інформацію про народжуваність в області – і оперативно обстежуємо криниці, воду з яких планується використовувати для харчування цих дітей. Проте контролювати виконання 3,5 тисяч винесених постанов про заборону використання води – надзвичайно складно, бо все залежить від самих людей.
Щороку санепідслужба області здійснює 10 тисяч досліджень проб питної води. Щодо якості води в області загалом, то, за словами Володимира Папача, за останні 5 років вона дещо погіршилася за санітарно-хімічними показниками (із 6,5% невідповідності до 8,4% проб). За мікробіологічними – дещо покращилася: якщо 5 років тому не відповідало гігієнічним вимогам 4, 4% досліджених проб питної води, то наразі – 2,1%. Цей показник у нас дещо кращий від загальнодержавного, що складає 2,9%.
Щодо перспектив поліпшення якості питної води, то, за словами Володимира Папача, це реально можливо – за фінансування цільових програм, що діють і в Україні, і в області ("Питна вода Черкащини" – на 2006-2020 роки, "Село Черкащини-2020").
Мешканці області, які чекати не хочуть, уже сьогодні як альтернативу воді з-під крана, купують у магазинах фасовану мінеральну та джерельну води, замовляють із доставкою додому чи в офіс величезні бутлі фасованої води зі свердловин, та влаштовують довгі черги до машин-"бочок" з привізною джерельною водою.
– При покупці питної води необхідно звертати увагу на підтверджувальні документи – кожна така вода повинна пройти державну санітарно-епідеміологічну експертизу, яку здійснює МОЗ, перевіряючи якість, безпеку, склад – висновок цієї експертизи і має право вимагати споживач, – констатував заступник головного державного санітарного лікаря Черкаської області Володимир Папач.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Черкащанам можуть подавати неякісну питну воду ще кілька років"