В Україні планують дозволити купівлю-продаж сільськогосподарських угідь. Упродовж 2012 року Уряд має підготувати законодавчу базу і створити земельний банк. Однак і селяни, які мають земельні паї, і фермери занепокоєні скасуванням мораторію і не знають чого очікувати.
Торгівля землею – не раніше 2013 року?
"Закон не може набрати чинності з 1 січня, тому що сьогодні не готове ні суспільство, ні законодавча база, ні ті інституції, які будуть займатися саме впровадженням цього закону в життя. Потрібно хоча б рік", – повідомив "UBR" народний депутат з Черкащини, один із авторів проекту закону України "Про ринок земель" Сергій Терещук.
Проект закону потребує коректив, які можуть врятувати від негативних наслідків і землевласників, і українську економіку в цілому. У цьому переконаний директор офісу економічного зростання місії Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні Майкл Мартін.
"По-перше, ми пропонуємо прибрати із проекту закону положення про те, що державний земельний банк матиме ексклюзивне право надавати кредити під іпотеку землі, – заявив він. – Відсоткова ставка за кредит на придбання земельних ділянок буде лише на 3% вища від облікової ставки Національного банку і привабить покупців, однак ми не бачимо жодних підстав класти яйця в один кошик. Якщо такий державний земельний банк не виконуватиме задуманих в проекті обов'язків, то постраждають всі: і фермери, і власники паїв.
По-друге, потрібно переглянути запровадження податку, покликаного запобігти спекуляціям земельними ділянками. Чинна редакція законопроекту передбачає стягнення податку в розмірі 100% від вартості земельної ділянки, якщо вона перепродається протягом одного року. На другий рік людина має заплатити 90% і так далі. Такі методи, звісно, вбережуть від спекуляцій, але можуть і зашкодити простим фермерам.
Уявімо собі фермера, який придбав земельну ділянку. У перший же рік йому не пощастило через несприятливі погодні умови, і він змушений продати земельну ділянку, щоб поліпшити своє фінансове становище. В такому разі без вини винуватий фермер буде платити надто суворі фінансові ставки.
Тому ми пропонуємо розглядати цей податок з позиції не грошової власності земельної ділянки, а прибутку від операції купівлі-продажу".
Проектом закону обмежена максимальна площа землі, яку може придбати один власник – до 100 га. Разом з тим в Україні збираються обмежити і оренду земель: в одному районі одна юридична чи фізична особа зможе орендувати не більше 6 тис. га сільськогосподарських угідь і не більше 5% – на території області. Однак, і цю цифру планується зменшити. У цілому на Черкащині сільськогосподарські угіддя становлять 70% від загальної площі області.
За словами заступника голови Державного земельного агентства України Миколи Калюжного, в країні є крупні агрохолдинги, які мають по 500 тис. га землі в оренді й навіть не реєструють підприємства там, де розташовані їхні землі, не допомагають місцевій інфраструктурі, розвитку сільських поселень. Тому планується зобов’язати орендарів чи власників реєструвати підприємства там, де розташовані його землі.
"Після скасування мораторію і формування ринку земель з 1 січня 2013 року ціна на землю сільгосппризначення буде близько 4–5 тис. грн за 1 га, а нормативна грошова оцінка земель — 12 тис. грн. Спочатку ціна знизиться, але через деякий час вона вирівняється з нормативною грошовою оцінкою", – вважає Микола Калюжний.
Фермери і пайовики проти скасування мораторію
За результатами соціологічного опитування, проведеного Центром соціальних експертиз на замовлення Світового банку, 52% українських селян, які володіють земельними частками, виступають категорично проти скасування мораторію. 41% власників земельних паїв заявили про готовність продати землю, але лише громадянам України – і за умов створення нормального ринку землі. Зараз більшість селян здає свої ділянки в оренду. Майже дві третини з них не хочуть відмовлятися від такої практики навіть тоді, коли б у них з’явилася можливість продати землю.
Проти того, щоб земля стала товаром, виступають і фермери.
"Серед фермерів і громадян панує відчуття тривоги. Невідомо, що буде далі. Земельна реформа спрямована перш за все на розвиток крупного сільськогосподарського товаровиробництва, а місця дрібним і середнім фермерським господарствам там немає. Такого не буде, що кожному, хто прийде у Земельний банк, нададуть кредити. Хто їх отримає? Той, хто фінансово спроможний – крупні агрохолдинги, підприємства, які мають більше 5–6 тис. га землі, – переконана голова Всеукраїнської організації "Рада жінок-фермерів України" Людмила Клебанова.
– Сьогодні людина, яка має свій пай, соціально захищена, тому що вона отримує орендну плату. Нехай вона різна: у когось це 2,5 тонни зерна, у когось півтонни. Але пайовик може утримувати порося і десяток курей, він не буде голодувати. А що буде після того, як він продасть свій пай? За якою ціною він повинен буде купувати ту ж тонну пшениці, корми, якщо навіть зараз ціни захмарні?"
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Фермери занепокоєні скасуванням мораторію на продаж землі"