Триває протистояння держави з Уманською міською радою та ПАТ "Уманський завод "Мегомметр". 16 грудня в Черкасах відбулося чергове судове засідання, під час якого в процес було введено ще одну сторону – асоціацію еврейських організацій та общин України "ВААД-України".
Нагадаємо, що прокуратура та управління охорони культурної спадщини наполягають, що в 2007 році земля, на якій розташований "Мегомметр", була незаконно продана міськрадою заводу. Начальник служби охорони культурної спадщини Черкаської облдержадміністрації Микола Суховий надав суду документи, які підтверджують, що завод розташований в зоні культурної спадщини і не підлягає приватизації. Секретар Уманської міськради Аркадій Рибак зазначає, що на момент прийняття рішення про продаж землі вони не володіли інформацією про належність землі до території, приватизація якої заборонена законом. А завод, у свою чергу, наполягає, що земля була не продана, а відведена, що підприємство нею користується з 1957 року і ніколи не виникало питання про історичну цінність його території. Варто зазначити, що прокурор заявила в суді, що в пакеті документів, який оформлявся при приватизації землі, відсутня довідка від інспекції охорони культурної спадщини, яка є обов’язковою в таких випадках.
Як повідомила "Прес-Центру" голова благодійного фонду "Рахель" Алла Машкевич, представники хасидів намагалися домовитися з "Мегомметром" про купівлю землі, на якій розташовані споруди колишніх синагог (одній будівлі більш ніж 300 років, другій близько 120). "Ми пропонували навіть власним коштом побудувати необхідні "Мегомметру" споруди в іншому куточку підприємства, та викупити потрібну громаді частину території заводу. Ми готові були на все, аби лише повернути цим намоленим місцям їхню колишню святість та належне місце серед пам’яток єврейської культури, – каже пані Машкевич. – Але власники заводу висунули умови, які заздалегідь нереально виконати. Керівник підприємства навіть намагався нас шантажувати, що це його приміщення і він може їх в будь-який момент розібрати. Але незважаючи на це, ми не підемо на висунуті умови, бо ці ресурси можна направити на допомогу людям, які дійсно її потребують, а не нажитися на потребі інших. І я хочу наголосити, що, у разі втілення цих погроз у життя, ми докладемо всіх зусиль, щоб винуватці понесли найсуворішу, навіть кримінальну відповідальність".
"Тому, коли органи державної влади стали на захист пам’яток історії, ми зрозуміли, що співпраця з державою буде для нас більш продуктивною.
Бо у разі повернення цієї землі у власність держави можна буде вести переговори про взяття її у довгострокову оренду. А після цього ми плануємо відновити синагоги, а на прилеглій території побудувати інфраструктуру для комфортного перебування хасидів під час паломництва," – зазначає Алла Олександрівна.
Після багатьох років паломництва хасидів до Умані, щороку цей процес стає цивілізованішим. Велику роль в цьому відіграє конструктивна позиція як вищого керівництва країни (Президента України Віктора Януковича та його радника Ганни Герман), так і голови облдержадміністрації Сергія Тулуба.
І наразі вже є усвідомлення, що паломництво є взаємовигідним і для України, і для хасидів. Тому всі сторони зацікавлені в повернені культових споруд релігійній громаді.
Наступне засідання суду призначене на четвер 22 грудня і очікується, що саме цього дня буде прийняте рішення по суті спору.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Держава стала на захист колишніх синагог в Умані"