З настанням холодної пори року зростає кількість людей, що страждають від хронічного нежитю, тобто риніту. Люди скаржаться на постійно закладений ніс, млявість, головні болі, безсоння. Щоб пом’якшити неприємні симптоми, багато хто використовує спеціальні краплі. Вони продаються в будь-якій аптеці і мають швидкий ефект. Але мало хто знає, якщо хворий застосовує препарат більше семи днів, може розвинутися так звана лікувальна залежність.
— Найбільш шкідливі краплі — це нафтизин, або нафазолін, — розповідає завідувач кафедри хвороб вуха, горла і носа Московської медичної академії Андрій Лопатін. — Нафтизин — дуже старий засіб від нежитю, що пояснює його недосконалість. Препарат при тривалому застосуванні викликає найбільш сильне скорочення судин в порожнині носа, але як тільки його дія закінчується, судини розширюються з новою силою.
Лікувальна залежність — це таке захворювання головного мозку, при якому зловживання певними медикаментами призводить до структурних і функціональних змін у мозку. На відміну від кокаїну або героїну, нафтизин не змінює структури головного мозку, але зловживання препаратом завдає значної шкоди здоров’ю.
За допомогою до професора Лопатіну приходять пацієнти, які застосовують нафтизин безперервно протягом місяців і навіть років. Деякі з них уже не можуть обходитися без чергової дози ліків. У цих людей постійно закладений ніс, без нафтизину вони задихаються, не можуть повноцінно спати, мучаться головними болями. Якщо спрею немає під рукою, людину охоплює паніка, вона не може думати ні про що інше.
— Якщо краплі використовуються безконтрольно протягом тривалого часу, судини в носі розширюються і утворюють в слизовій так звані кавернозні тіла, наповнені кров’ю. В результаті слизова носа набухає і закладеність вже не зникає. У цьому випадку ми маємо справу з хронічним нежитем, який викликаний саме прийомом нафтизину, — говорить Лопатін.
Хронічний риніт потрібно лікувати. Насамперед потрібно проконсультуватися з фахівцем. Поставивши діагноз, лікар зможе підібрати найкращий спосіб лікування хронічного риніту. Вам доведеться припинити безконтрольне застосування крапель і спреїв, що містять нафтизин (галазолін, санорин, назол). У перші дні впоратися з нежитем і супутніми симптомами буде дуже важко. Але потім слизова носової порожнини почне відновлюватися, і ви відчуєте довгоочікуване і довготривале полегшення.
Якщо постійне застосування нафтизину призвело до розростання слизової оболонки і носове дихання фізично утруднено, може знадобитися операція з видалення пористих кавернозних тіл. Операція практично безкровна і проводиться під легкою місцевою анестезією. Носове дихання повністю відновлюється майже відразу.
Якщо патологічне розростання судин у тканинах носа, яке значно ускладнює носове дихання, є наслідком безконтрольного використання крапель і спреїв для носа, постарайтеся виключити їхнє застосування при нежитю. Якщо ви все-таки вирішуєте використовувати нафтизин, галазолін, санорин або назол для полегшення дихання при гострому риніті, обмежте вживання препарату до трьох-чотирьох днів. У будь-якому разі порадьтеся з лікарем.
Источник: Газета "Рівне вечірнє" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Краплі від нежитю викликають нежить"