Будівництво сховища радіоактивних відходів у Чорнобильській зоні
Опубликовано: demchenkov.press
Про будівництво сховища радіоактивних відходів у Чорнобильській зоні забули попередити тих, хто стане сусідом цього об’єкту, а саме мешканців населених пунктів Чернігівщини та Київщини. Обласним держадміністраціям до цієї справи не має діла, а відповідальне Держагентство не поспішає інформувати населення прилеглих територій.
У жовтні 2011 року я, як куратор Національної громадської ініціативи "Хода проти смерті" та депутат облради, звернувся до голів Чернігівської та Київської обласних державних адміністрації із депутатським запитом щодо початку будівництва централізованого сховища радіоактивних відходів у Чорнобильській зоні.
Я попросив керівництво областей стати на захист інтересів мешканців Чернігівщини та Київщини, які постраждали від наслідків аварії на ЧАЕС та наразі можуть опинитись під новою загрозою – сховища радіоактивних відходів, та хоча б довести до відома населення детальну інформацію про безпечність "нового сусіда".
У своєму листі Київська обласна державна адміністрація повідомила, що "в Україні зосереджено більше всього відходів біля таких великих міст як Одеса, Київ, Львів, Донецьк та Дніпропетровськ. Заради безпеки громадян необхідно поліпшити екологічний стан цих регіонів". Таким чином було прийнято рішення у Чорнобильській зоні побудувати централізоване сховище, проте забули обговорити з мешканцями Чернігівщини та частини Київської області, що їх сусідом окрім саркофагу ЧАЕС стане сховище радіоактивних відходів з інших регіонів країни. Київська та Чернігівська обласні державні адміністрації навіть не володіють детальною інформацією про будівництво сховища, імовірно вони навіть не залучались під час прийняття рішення про будівництва сховища.
Державне агентство України з управління зоною відчуження проінформувало мене, що до початку офіційного відкриття будівництва сховища (у жовтні 2011 року) для довготривалого зберігання протягом 50 років відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання було проведено чисельні державні експертизи, а інформацію про будівництво сховища було розміщено чомусь лише у газетах "Дзеркало тижня", "Вісник Чорнобиля", журналі "Надзвичайна ситуація" та малотиражному відомчому бюлетені, а також поширено на спеціалізованих виставках. Держагентство не надало інформації про проведення незалежних (недержавних) експертиз проекту.
Я стурбований тим, що громадяни України, мешканці територій, які пам’ятають запевнення влади у безпечності ЧАЕС, досі не можуть відійти від наслідків аварії, а наразі, вони схвильовані чутками про будівництво сховища радіоактивних відходів з всієї країни та не знають, що очікувати від такого сусідства.
Безумовно я не стверджую, що будівництво сховища не потрібне. Це актуальна потреба існує тривалий час!
Проте запевнення чиновників у безпечності проекту меркнуть перед їх небажанням поїхати до людей та розповісти, що очікувати останнім від сусідства зі сховищем радіоактивних відходів. Я виступаю за відкритість влади навіть у такому специфічному питанні. Прикро, що спонсори цього проекту уряд Великобританії та компанія "Краун Ейджентс" не нагадали українським чиновниками про міжнародну практику інформування громадськості, особливо у таких делікатних та небезпечних питаннях. На етапі проектування, людям необхідно було надати вичерпну інформацію про переваги та небезпеку такого об’єкту, а у разі сотої долі небезпеки запропонувати людям адекватну компенсацію.
Ініціатива "Хода проти смерті" наполягатиме на широкому інформуванні населення про будівництво централізованого сховища відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання , у т.ч. наведення результатів незалежних (недержавних та міжнародних) експертних висновків щодо небезпеки такого об’єкту, а також контролю за додержанням всіх процедур безпеки, у тому числі під час транспортування радіоактивних відходів до сховища.
Добавить комментарий к новости "Будівництво сховища радіоактивних відходів у Чорнобильській зоні"