![Перебір з овочами: фермери зазнають збитків, а продукція подорожчає?](http://www.pres-centr.ck.ua/ximages/news/articles/normal/22098.jpg)
Перестаралися: цьогоріч область виростила картоплі втричі більше норми, решти овочів – майже вдвічі більше. Зберігають цю продукцію у застарілих нетехнологічних сховищах, збудованих ще в 60–70-х роках минулого століття, у яких за міжсезоння пропадає близько 30% овочів. Експерти прогнозують, що перевиробництво за таких умов зберігання не врятує від подорожчання овочів на ринку.
Область годуватиме інші регіони
– Цьогоріч в області вирощено картоплі втричі більше норми, інших овочів – майже вдвічі більше. Школи, дитсадки, лікарні та інші соціальні установи повністю забезпечені плодоовочевою продукцією, – розповів заступник начальника Головного управління агропромислового розвитку Черкаської облдержадміністрації Олексій Сизоненко.
За його словами, у зв'язку з перевиробництвом плодоовочевої продукції Головне управління агропромислового розвитку звернулося до ряду регіонів, насамперед південних (Одеська, Запорізька області, Крим) з пропозицією придбати надлишкову продукцію. Узяти овочі на закладку в Чорнобаївському, Драбівському, Корсунь-Шевченківському районах зацікавлені і кілька районних адміністрацій Києва.
Зростання цін неминуче?
Щоб не допустити різкого коливання цін, обласна влада уклала угоди з рядом фермерських господарств, і на міжсезонний період було закладено близько 2 тис. тонн картоплі і плодоовочевої продукції. У разі різкого зростання цін облспоживспілка повинна брати у фермерських господарствах продукцію і відпускати її за нормованою ціною.
За словами Олексія Сизоненка, середньороздрібна ціна, за якою сьогодні відпускає продукцію фермер, покриває збитки і навіть дає прибуток. Наприклад, вартість буряку столового 80 коп. за кілограм, моркви – 1,20 грн., цибулі – 1,40–1,50 грн., картоплі – 1,50 грн.
Та, незважаючи на перевиробництво, зростання цін на плодоовочеву продукцію все ж таки передбачається.
– Взимку обов'язково буде подорожчання, – переконаний депутат обласної ради, генеральний директор ТОВ "Маїс" Сергій Осадчий. – Як тільки вдарять морози, картопля подорожчає на 40 коп. за кілограм. Адже до складу ціни входить і перевезення, і зберігання тощо.
"Підприємці бояться здавати свою продукцію на зберігання"
Ще один вагомий чинник на цінову політику – стан овочесховищ, які є на Черкащині. Вони нетехнологічні, в них не витримується температурний режим та зволоження. Коли йде перебірка продукції, то відсортовується близько 30%.
В області на сьогодні налічується 22 овочесховища, які в змозі зберігати до 25 тис. тонн плодоовочевої продукції. Однак вони заповнені лише на 60%, оскільки підприємці оцінюють ризик зазнати збитків і не поспішають віддавати свою продукцію на зберігання.
– На найближчій сесії обласної ради має бути ухвалена програма "Овочівництво Черкащини до 2015 року", згідно з якою планується будівництво додаткових п'яти, а можливо й більше сховищ. Зокрема за рахунок інвесторів планується будівництво сховищ у Монастирищенському (с. Матвіїха, на 1 тис. тонн), Жашківському (120 тонн, с. Баштечки), Шполянському (500 тонн, с. Матусів), фруктосховище у Христинівському районі (240 тонн, с. Шельпахівка) і Тальнівському районах (200 тонн, с. Здобуток Жовтня). Ще 4 інвестори запропонували збудувати овочесховище в Умані. Розглядається також питання будівництва овочесховища у колишніх приміщеннях ДП "Орізон" у Смілі, – повідомив Олексій Сизоненко.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Перебір з овочами: фермери зазнають збитків, а продукція подорожчає?"