![Цьогорічний урожай овочів на Черкащині удвічі, а картоплі – утричі вищий минулорічного](http://www.oda.ck.ua/images/news/2011/784.jpg)
– Нинішній сільськогосподарський рік виявися щедрим на урожай практично для всіх сільгоспкультур, в т.ч. й для овочівництва. Так, в області на 585 тисяч гектарів зібрано понад один мільйон тонн картоплі при потребі споживання 200 тисяч тонн, – констатував під час прес-конференції у Черкаському прес-клубі заступник начальника Головного управління агропромислового розвитку Черкаської ОДА Олексій Сизоненко.
– На сьогодні запаси картоплі майже повністю закладено до сховищ: до 67% – у населення, решта – у закритих закладах. Ми повністю забезпечили закриті та навчальні заклади овочами і картоплею. Щодо овочів, то було посіяно понад 20 тисяч гектарів – а вал складає понад 300 тисяч тонн. Враховуючи норми споживання, овочів виростили майже вдвічі більше потрібного. Тож область плодоовочевою продукцією цьогоріч забезпечена з надлишком.
Щоб вирішити проблему перевиробництва плодоовочевої продукції, Головне управління агропромислового розвитку запропонувало її збут до ряду регіонів – передовсім, південних – у зв’язку із тим, що там ця продукція дорожча. І ще частина продукції забезпечить овочами столицю.
– Водночас, щоб не допустити різкого коливання цін, обласна влада уклала угоди із рядом фермерських господарств – і на міжсезоння в області закладено 2 тисячі тонн картоплі та інших овочів, - повідомив Олексій Сизоненко. - Регулюватиме ціни на ринку облспоживспілка, яка - у випадку підвищення цін - братиме продукцію у фермерських господарств і таким чином збиватиме ціну.
Переважна більшість овочів у області вирощується населенням та фермерами (таких у області понад 30), СТОВи сьогодні цим майже не займаються.
За словами Олексія Сизоненка, перевиробництво овочевої продукції в області пов’язано з тим, що цьогоріч було і посіяно більше, і урожайність виявилася порядок вищою, ніж торік. Як результат – продукцію збували просто з поля, ціни на овочі знизилися у кілька разів.
– Ми передбачали перевиробництво картоплі, тому цьогоріч її не вирощували, – констатував генеральний директор ТОВ «Маїс» Сергій Осадчий. – Передовсім, наша компанія займається насінництвом – кукурудзи й соняшника, але ми вирощували і картоплю (300 гектарів) - це гарний попередник під посіви кукурудзи й соняшника. Цьогоріч ми відмовилися від картоплі, щоб уникнути збитків, бо не маємо сховища для неї. Два роки тому ми побудували сховище для яблук, які ми вирощуємо, заклавши сад на 150 гектарів. Сховище розраховане на одночасне зберігання 4725 тонн яблук у регульованому газовому середовищі. Після такого зберігання яблуко потрапляє до споживача, ніби щойно зірваним із дерева. Частина наших яблук іде на переробні підприємства області, де з них виготовляють сік, частину – завдяки овочесховищу – ми можемо зберігати до наступного сезону яблук. А нещодавно «Маїс» почав вирощувати ще й саджанці грецького горіха, перейнявши європейський досвід. Ми висадили 100 гектарів промислового саду. В Україні промислових плантацій сортових горіхів немає. А Європа, використовуючи абсолютно усі складові плодів горіха, виробляє із них до 50 видів різної продукції. Уявіть: маючи плантацію в 1 гектар, європейський фермер може повністю забезпечувати свою родину. Це могло би стати непоганим заробітком і для наших селян. Цьогоріч «Маїс» запланував також спорудження сучасного овочесховища – і для картоплі.
– Для кожного виду продукції рослинництва необхідне окреме сховище, щоб зберігати його в особливому режимі, – зазначив Сергій Осадчий. – Якщо сільгоспвиробник виростить хороший урожай, але не матиме де його зберігати – він отримує проблему зі збутом, а ринок – проблему з перенасиченням продукцією. Сьогодні область має проблему з тим, куди збути вирощене – а після нового року матиме проблему з тим, що почнуть рости ціни на продукцію, яку ми сьогодні можемо виростити, але не зможемо зберегти. В результаті, маємо сезонні цінові коливання.
Вихід – будувати сучасні овочесховища. Проте, європейські технології дуже дорогі: спорудження сховища на 1 тонну продукції коштує 1 тисячу євро. І банківський кредит на спорудження такого сховища зможе отримати далеко не кожен сільгоспвиробник. Повертаючись до європейського досвіду тамтешні виробники отримують державну підтримку на реалізацію таких проектів, проте, існує умова: спочатку виробники мають об’єднатись у спілку, аби до цього проекту могли долучитись і дрібний фермер, і великий виробник. Ми повинні перейняти цей досвід, але без допомоги держави ми це питання не вирішимо.
– Наразі на Черкащині – 22 овочесховища, але усі вони споруджені ще «дідівським» способом. Через це їх заповнюють зазвичай на 60% – технології зберігання такі, що 30% продукції просто зіпсується, – зазначив заступник начальника Головного управління агропромислового розвитку Черкаської ОДА Олексій Сизоненко. – Сьогодні Головним управлінням агропромислового розвитку розроблено програму розвитку овочівництва Черкашини до 2015 року, що пройшла обговорення на колегії Черкаської ОДА і чекає затвердження сесією обласної ради. Програмою передбачено комплекс заходів із стосовно самостійного забезпечення регіону овочевою продукцією у повному обсязі. Зокрема, це і будівництво біля 5 овочесховищ, що загалом забезпечить можливість зберігання в області до 40 тисяч тонн овочів. Перші сучасні овочесховища мають з’явитися на Черкащині до 2014 року.
Управління інформаційної політики та зв’язків із засобами масової інформації облдержадміністрації
Источник: Черкаська обласна державна адміністрація | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Цьогорічний урожай овочів на Черкащині удвічі, а картоплі – утричі вищий минулорічного"