![Гетьманська Чигиринщина стане](http://www.pres-centr.ck.ua/ximages/news/articles/normal/21297.jpg)
Третього дня після Покрови літа Божого 2011-го на Замкову гору в Чигирині ступили… модельні черевики віце-спікера українського Парламенту Миколи Томенка – там, де сотні років тому здіймали куряву тисячі козацьких чобіт, коли Чигиринська фортеця готувалася до останнього бою…
У Чигирині парламентар далеко не вперше, та й землю нашу пан Микола відчував не тільки через підошву дорогих мештів, а й босими ногами – недаремно ж народився у Малих Канівцях на Чорнобаївщині. Цього разу приїхав до Чигирина з телевізійниками ТВІ – знімати чергову програму з циклу "7 чудес України". Настав час "засвітитися" на екрані комплексу "Чигиринська фортеця-резиденція Богдана Хмельницького"…
Люта січа 1678 року полишила Чигирин у руїнах. І якщо саме місто невдовзі відродилося, то фортеця на Замковій горі й гетьманська резиденція біля її підніжжя залишилися мішаниною руїн і попелу. Роки, десятиріччя і століття вкривали їх пилом і землею, допоки не щезло все – здавалося б, навіки. Та Чигирин має дивовижну силу, непідвладну часові – так повелося, що навіть у окупанта він завжди викликав повагу… Не затрималися тут ординці, які спричинили руйнацію міста – вилетіли з України, мов корок з пляшки. Пізніше Коліївщина, спалахнувши у Холодному Яру, винесла з Чигирина на гайдамацьких вилах і косах інших окупантів, які намагалися знищити православ’я. Початок ХХ століття не приніс околицям тиші – у лякливих рапортах чекістів писалося, наскільки буйний повіт Чигиринський і як тут волею дорожать... У часи нової окупації специ з гітлерівської окультно-ідеологічної організації "Аненербе" проводили на Чигиринщині археологічні розкопки. Що шукали? Віктор Гугля, директор Суботівського музею Національного заповідника "Чигирин", переконаний – метою були не стільки легендарні скарби гетьмана, скільки пошук будь-яких рукописів доби Хмельницького. "Аненербе" в усьому світі цікавилася документами, які могли б дати Третьому рейху ключ до розуміння впливу на свідомість людей. А Хмельницький, без сумніву, був справжнім великим вождем своєї епохи…
Розкопками тут займалися і археологи радянської пори та в часи незалежної України. Відродження резиденції Хмельницького і бастіону Дорошенка на Замковій горі розпочалося в часи президентства Ющенка. Зрештою фінансування "заглохло" і за два останні роки сюди не ступала нога будівельника…
Ми зустрілись з паном Миколою на іншій Замковій горі – у Черкасах. Він був відвертим і щедрим на коментарі для "Прес-Центру". Розповів, що ще в часи Ющенка був прихильником того, що в першу чергу відбудовувати треба не мазепинську резиденцію в Батурині, а чигиринську резиденцію Хмельницького. "Час визнання Бандери і Шухевича ще настане. А починати об’єднувати націю потрібно з тих героїв, які не викликають перестороги ні у заходу, ні у сходу нашої держави, – переконаний Томенко. – І нашій Черкащині в цьому плані поталанило, бо це – земля Тараса і Богдана. І Хмельницький, і Шевченко – авторитети для кожного українця…" І відзначив, що наразі, в межах акції "Україна – країна найсильніших людей", займається популяризацією ще одного "брендового" для України сина Черкащини – богатиря Івана Піддубного. Показав мені репринтне видання альбому замальовок Тараса Шевченка 1845 року: "Бачите, більшість пейзажів Шевченка – це Чигирин і Канів. Що може бути більш знаковим для сучасного українця, аніж вибір самого Кобзаря?" Томенко наголошує: масовий турист – це людина середнього достатку, а не мільйонер. Тому для популяризації країни напередодні Євро-2012 не вертолітні майданчики і річкові причали будувати треба, а відновлювати якісні дороги – для транспорту масового туриста. Не будівництвом п’ятизіркових готелів перейматися, а якісні тризіркові забезпечити і недорогі молодіжні. Не шалено дорогі кліпи для "Сі-Ен-Ен" знімати, а виставити елементарні дороговкази на узбіччях шляхів країни.
До речі, статус переможця конкурсу "Чудес України" на шляху до втілення цієї мрії фортифікаційному комплексу в Чигирині теж не завадив би.
Ще не пізно (до 1 грудня) зайти й проголосувати "за наших" на сайті 7chudes.in.ua…
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Гетьманська Чигиринщина стане "телезіркою""