Точніше сім років і чотири місяці позбавлення волі визначив Калуський міськрайонний суд для жителя Черкаської області, котрий протягом тривалого часу обкрадав церкви на Галичині та Буковині.
Його довго не могли вирахувати, бо чоловік був доволі обережним. Зокрема, не користувався громадським транспортом, а пересувався на велосипеді. Жив у наметі в лісі, подалі від людських очей. Щоправда, одного разу все ж таки "засвітився" в готелі Калуша. Це сталося незадовго до його затримання.
Судячи з вироку суду, першу свою крадіжку на території Івано-Франківської області він скоїв у ніч з 16 на 17 квітня ще 2009 року в селі Мишині Коломийського району.
З місцевої церкви викрав два старовинних Євангелія, вартість кожного — сім тисяч гривень. А зі скриньки для пожертв поцупив 28 гривень. Як встановлено під час попереднього слідства, і потім це знайшло своє підтвердження в ході судового процесу, зловмисник, починаючи з уже згаданої ночі до травня 2010 року, обікрав 20 церков на території Івано-Франківської та Чернівецької областей. Причому в деякі з храмів навідувався двічі. Як, наприклад, у селі Малинці Хотинського району Чернівецької області. Першу крадіжку він скоїв там у ніч на 5 липня 2009 року. Його здобиччю стали дві книги Святого Євангелія, дві чаші, 10 ікон та дев’ять тисяч гривень людських пожертв. Приблизно через два тижні він знову навідався до цього села і вкрав ще три ікони. Загалом тамтешній церкві та її вірним було завдано збитків на суму майже сто тисяч гривень.
Проте не завжди зловмисникові так щастило. Хоча здебільшого він мав непогану здобич. Злодій, очевидно, добре розумівся на предметах релігійного культу: брав лише те, що можна було дорого продати. За висновками експертизи, майже всі викрадені речі становили історичну, культурну і художню цінність.
Щастило нашому «героєві» і з готівкою. Попри численні прохання, передусім правоохоронців, не залишати гроші в церквах, які практично не охороняються і не мають відповідно обладнаних місць для їх зберігання, в значній кількості храмів злодій знаходив чималі суми — від однієї до десяти тисяч гривень. Правда, це більше стосується Чернівецької області. На Прикарпатті йому так пощастило лише раз, коли натрапив на кошти, які люди зібрали на ремонт церкви. Тут він розжився готівкою в українській та іноземній валюті майже на 30 тисяч гривень.
Зауважимо, що навіть проникати до церков йому допомагала людська необережність. Здебільшого до місця крадіжки він потрапляв через вікна по драбині, яку знаходив на території храмів.
Зі збутом викрадених речей, які мали великий попит у колекціонерів, у тому числі й за кордоном, проблем не було. Свого часу він познайомився на ринку в Полтаві з одним місцевим жителем, якому й передавав здобич для реалізації. За словами полтавчанина, таким чином йому було передано 50, а може, й більшу кількість реліквій, це старовинні Євангелія, церковні чаші та ікони, які начебто було придбано у жителів західної України. Своєю чергою посередник розповсюджував раритети через інтернет по всій Україні незнайомим людям. Дещо здавав у крамницю, яка торгує антикваріатом. Пізніше частину цих речей, зокрема одинадцять Євангелій, дві ікони та скриньку-дароносицю, вдалося розшукати і повернути власникам. А все інше, на жаль, завдяки ласим до легкої і неправедної наживи особам, ймовірно, вже зникло надовго, якщо не назавжди.
Останню вдалу крадіжку наш "герой" скоїв у ніч на 5 травня минулого року. З місцевої церкви поцупив скриньку-дароносицю та 52 гривні людських пожертв. А через два дні його затримали, коли він приглядався до однієї із церков у Надвірнянському районі. Зрозуміло, що серія крадіжок з храмів не могла не примусити правоохоронців більш енергійно взятися за їх розкриття. В ході оперативно-слідчих дій й було встановлено, що біля кожної з обкрадених церков бачили чоловіка на ровері. і його чергова поява на Надвірнянщині не залишилася непоміченою. У тоді ще підозрюваного вилучили топографічні карти Івано-Франківської, Рівненської та Чернівецької областей, запальничку з ліхтариком-підсвіткою, плоскогубці, вже згадану скриньку-дароносицю та металевий домкрат. Пізніше цей чоловік буде стверджувати, начебто той домкрат знайшов і просто возив із собою. Хоча насправді це було знаряддя злочину.
"Галичина" свого часу повідомляла про затримання викрадача реліквій та передачу Євангелій законним власникам. і ось закінчилося слідство. До речі, воно було непросте. Зловмисник, який вже мав проблеми із законом, на початках все заперечував. Заговорив інакше, лише коли йому почали пред’являти викрадені ним раритети. Але, написавши під час слідства явку з повинною, на суді він знову повторював свою казку про те, що нічого не крав, а скуповував у наших людей ікони та святі книги. А явку з повинною давав, мовляв, під тиском працівників міліції. Щоправда, суд у це не повірив. Зокрема, в деяких обкрадених церквах залишилися сліди перебування зловмисника: частинки тканини, з якого були виготовлені джинси та светр викрадача, сліди його взуття і домкрата. У підсумку його було визнано винним у скоєнні крадіжок у великих розмірах, поєднаних з проникненням в приміщення, що завдали значної шкоди потерпілим. Вирок, як уже повідомили, — сім років і чотири місяці позбавлення волі. До речі, як пом’якшувальну обставину суд визнав наявність у підсудного на утриманні чотирьох неповнолітніх дітей. Крім того він має сплатити на користь НДЕКЦ УМВС України в Івано-Франківській області 16 815,25 грн. судових витрат за проведення експертиз. Щоправда, невідомо, що на це скаже апеляційна інстанція. Зрештою, на чоловіка може чекати ще один суд. Бо дуже вже зацікавилися цією особою на Волині, де також свого часу сталася серія крадіжок з тамтешніх храмів.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "За розкрадання церков на Галичині та Буковині черкащанину дали 7 років тюрми"