Опубликовано: Павел Билецкий
Поширена в ЗМІ з посиланням на народного депутата В.Ар’єва інформація про нібито закупівлю Урядом китайської гречки за завищеними цінами та про її здійснення державою без дотримання тендерних процедур є абсолютно безпідставною та неправдивою. Про це заявив 11 травня на прес-брифінгу в інформагентстві «Інтерфакс-Україна» генеральний директор компанії «Хліб Інвестбуд» Роберт Бровді.
За його словами, «ні Уряд, ні держава не здійснювали закупівлю гречаної крупи в Китаї. Ні напряму, ні опосередковано через яку-небудь структуру. Представники Уряду і профільного міністерства неодноразово і публічно заявляли, що у зв’язку з ажіотажним попитом на гречану крупу та її штучним дефіцитом, вони звернулися до господарських структур з пропозицію про закупівлю цієї крупи закордоном для насичення внутрішнього ринку та збиття спекулятивних цін». Таким чином, на переконання керівника «Хліб Інвестбуду» з самого початку було чітко задекларовано, що держава безпосередньо не братиме участі у закупівлях і не відволікатиме на це бюджетні кошти.
Виступаючи перед журналістами Роберт Бровді особливо наголосив, що «на закупівлю китайської гречки не передбачалось і не було затрачено жодної копійки бюджетних коштів. Ця гречана крупа не планувалась і не планується для постачання ні в Держрезерв, ні в державний інтервенційний фонд, ні в будь-які інші установи продовольчого запасу. Тому вести мову про потребу у тендерних процедурах немає жодних підстав».
На думку Роберта Бровді немає ніяких прихованих мотивів, а тим більше преференцій у тому, що закупівля китайської гречки здійснювалась «Хліб Інівестбудом». Вирішення питань імпорту гречаної крупи взяла на себе Державна продовольчо-зернова корпорація України, яка і створювалась для того щоб виступати ефективним державним агентом з регулювання потреб внутрішнього ринку. Безпосередня ж контрактація, закупівля і доставка гречаної крупи забезпечувалась ДПЗКУ через комерційний підрозділ – ТОВ «Хліб Інвестбуд», що володіє усіма необхідними для цього засобами. Таким чином, як заявив Роберт Бровді «Хліб Інвестбуд» «став оператором закупівлі китайської гречки не тому, що «він такий хороший», як висловився народний депутат, а тому що саме ця компанія погодилася залучити у закупівлю гречки не бюджетні, а власні обігові кошти в еквівалентні близько 4 млн. дол. США. І тому незрозуміло, у кого саме потрібно було вигравати тендер щоб вкласти у названі контракти свої ж гроші?!».
З приводу нібито завищеної закупівельної ціни, Роберт Бровді нагадав, яким чином і під дією яких факторів змінювалась динаміка ціни в Китаї протягом останніх шести місяців, і що станом на лютий 2011 року вона вийшла за межі 1600 дол. за тонну. Більше того, як свідчить інформація з відкритих бізнес-порталів, роздруківки з яких Р.Бровді надав журналістам під час брифінгу, навіть зараз китайські експортери гречки пропонують її за цінами в межах 1600-1800 дол. Тому вести мову про якісь «зайві» чи «невідомо на що потрачені 1000 дол.» немає жодних підстав.
Окремо і досить ґрунтовно зупинився керівник «Хліб Інвестбуду» на темі формування внутрішньої роздрібної ціни на імпортовану гречку. За його словами, згідно підписаної 21 лютого 2011 року угоди, «Хліб Інвестбуд» законтрактував поставку гречки на умовах FOB у порту китайського міста Дальян за ціною 1630 дол. /т. Навіть з урахуванням скасованого Верховною Радою України мита на імпорт гречаної крупи, за її транспортування з Китаю і підготовку до реалізації в Україні необхідно було здійснити 12 різних платежів (фрахт, експедиційні послуги, вивантаження, карантин, отримання висновків, випробувань і сертифікатів, митна очистка, вивіз контейнерів з порту і т.д.), які сумарно дали вартість у розмірі 1749,12 дол./т. Після сплати 20% ПДВ, передпродажна собівартість китайської гречки складала майже 2097 дол. за тонну, або близько 16,7 грн. за кілограм. З урахуванням допустимої торгівельної надбавки для об’єктів державного цінового регулювання (в середньому по регіонах 12%), роздрібна ціна на китайську гречку не повинна перевищувати 17,99 грн. за кілограм. «Для того, щоб забезпечити таку роздрібну ціну «Хліб Інвестбуд» відпускає імпортовану китайську гречку по 16,06 грн. за кілограм, тобто з від’ємною рентабельністю», зауважив Роберт Бровді. Тому, якщо взяти до уваги, що середня роздрібна вартість вітчизняної гречки становить зараз 18-20 грн. за кілограм в залежності від регіону, то звинувачення щодо «неадекватної» чи «необґрунтовано завищеної» ціни китайської гречки є некомпетентними і абсолютно безпідставними.
Роберт Бровді зауважив, що не має підстав хвилюватися з приводу кінцевої реалізації імпортованої гречки. Проведено переговори щодо роздрібного продажу китайської гречки через регіональні підрозділи торгових мереж «Таврія», «Сільпо», «АТБ», «Віртус», «Фуршет», «Велика Кишеня». Географія названих мереж покриває майже всю Україну, складаючи сумарно понад тисячу торгових закладів. За його словами буквально від учора імпортована гречка уже з’явилась на полицях магазинів Одеси, Хмельницького, Харкова, Миколаєва. А яким чином і в які саме регіони поступатиме вона надалі, вирішуватимуть вищезгадані торгові мережі. Але головна умова, як наголосив Роберт Бровді, залишається незмінною для будь-якого регіону та торгівельного закладу – роздрібна ціна не більше 17,99 грн. за кілограм.
Що стосується загальних обсягів поставок гречки з Китаю, то за інформацією Роберта Бровді, на даний час компанією «Хліб Інвестбуд» укладено контракти на 4 тис. тонн, з яких авансом оплачено близько 2 тис. тон. В Україну двома вантажами (25 квітня і 4 травня) уже надійшло 816 тонн. Решта має надійти до початку червня 2011 року. З приводу 20 тис. тонн китайської гречки, про які постійно згадується в ЗМІ, то тут, за словами Роберта Бровді, йде мова про загальний задекларований обсяг, який у разі потреби може бути завезений для проведення ефективних товарних інтервенцій. Однак, на його думку, з огляду на наявну стабілізацію внутрішнього продовольчого ринку, завезення усього задекларованого обсягу очевидно не знадобиться.
Після завершення брифінгу Роберт Бровді відповів на запитання журналістів, одне з яких стосувалось причин та мотивів, що спонукали компанію продавати імпортовану гречку собі у збиток. «Ми можемо собі дозволити піти на певні соціальні заходи. Адже співзасновником нашої компанії є держава і ми закономірно виконуємо окремі функції на ринку, які не передбачають отримання прибутку. Проблеми в цьому немає ніякої і на загальній прибутковості роботи компанії даний проект не позначиться», - повідомив він. У цьому ж контексті керівник «Хліб Інвестбуду» нагадав, що головною причиною завезення китайської гречаної крупи було зменшення спекулятивного і цінового ажіотажу, що спостерігався певний час на внутрішньому продовольчому ринку країни. Адже у січні-лютому на полицях магазинів вітчизняну гречку продавали по 20-26 грн. І враховуючи той факт, що напередодні доставки у порт першого вантажу китайської гречки, на полиці магазинів країни знову повернулась вітчизняна гречка за значно нижчими цінами, це завдання, на його переконання, можна вважати успішно реалізованим.
Источник: Korespondent.net | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Роберт Бровді: «На закупівлю китайської гречки не було затрачено жодної копійки бюджетних коштів»"