Як можуть відгукнутися руйнівні сейсмічні процеси, що виникли біля узбережжя Японії, в Україні і, зокрема, в Рівненській області, яка має і «свою» атомну електростанцію, і сусідню — Хмельницьку?
Розповідає Сергій Вербицький, завідувач відділу сейсмічності Карпатського регіону Інституту геофізики НАН України:
— Ніхто, крім Господа Бога, не знає, коли й де землетрус станеться, отож стверджувати про це — безвідповідально. Можна тільки говорити про таку ймовірність, скажімо, в Японії вона завжди була більша, в нас — менша. Але навіть вони, зі своєю найсучаснішою технікою, не змогли точно передбачити час і масштаби катастрофи. Ми ж і поготів не змогли б. Бо дуже мало уваги приділяється вивченню сейсмічності як всієї України загалом, так і західних областей зокрема.
Для того, щоб бодай з якомога більшою ймовірністю тільки передбачити, де, коли і з якою силою може статися землетрус, у нас немає достатньої кількості спеціалізованих сейсмопунктів. Навіть коли йдеться про об’єкти підвищеної небезпеки. Так, вже більше десяти років минуло як Міжнародне агентство з атомної енергії МАГАТЕ зобов’язало кожну АЕС мати власну систему сейсмічного моніторингу, але далі стадії проектування справа поки не пішла. В результаті нам залишається тільки покладатися на запевнення енергетиків, скажімо, про те, що, зокрема, найближчі до нас Рівненська та Хмельницька АЕС витримають поштовхи у 5-6 балів, які «докотяться» до них від максимально прогнозованого землетрусу в сейсмоактивній зоні Вранча. Можливо, й так. А що в нас під ногами коїться, які місцеві землетруси загрожують? Де гарантія, що якийсь дрібний місцевий землетрус не накоїть більшої біди в окремому населеному пункті чи на якомусь окремому серйозному об’єкті, ніж відгомін великого землетрусу здалеку?
Для прикладу, на початку 2002 року в смт Микулинці на Тернопільщині стався землетрус з інтенсивністю 6 балів. І хоча через малу глибину центру землетрусу вже на відстані 20 кілометрів поштовхи не відчувались, в самому селищі кількасот будівель зазнали пошкоджень, в тому числі місцевий монастир, половина школи сповзла в річку. Ось тобі й місцевий землетрус в зоні, яка вважалася асейсмічною! Нещодавно у Новодністровську, місті-супутнику ГЕС, почалися поштовхи, яких раніше не було. Тобто, вважаю, якщо нам і загрожує якась небезпека, то не здалеку, а на місцях, де ситуація не вивчена.
Тим часом керівництво обох атомних електростанцій — і Рівненської, і Хмельницької — запевняє, що атомки здатні витримати не тільки землетрус у 6 балів, а й смерчі та інші екстремальні природні явища.
Заступник головного інженера з ядерної та радіаційної безпеки Рівненської АЕС Сергій Боришкевич пояснив, що в проекті електростанції враховано різні зовнішні дії техногенного і природного характеру, зокрема: зовнішні затоплення та пожежі, повені, смерчі, вибухи, ударна хвиля, задимлення, сильний вітер, екстремальні опади у вигляді снігу та підземні поштовхи. РАЕС спроектована з розрахунку на максимальний землетрус інтенсивністю 6 балів. Найбільшу небезпеку для району розташування електростанції становлять землетруси зони Вранча (Румунія). Розрахункова сейсмічна дія від цього землетрусу на майданчику РАЕС становить 4,6 бала.
Відповідно до вимог МАГАТЕ і сучасних нормативних вимог до оцінки сейсмічності майданчиків АЕС, Інститут геофізики НАН України і Київський інститут інженерних досліджень «Енергопроект» в 1999-2001 роках провели додаткові дослідження сейсмічної небезпеки майданчика РАЕС. Результати свідчать, що досліджуваний район із сейсмічної точки зору є спокійним і зміни не передбачаються.
— З карстовими проявами ситуація теж не викликає побоювань, — запевняє начальник відділу природо-техногенної безпеки РАЕС Петро Шпаківський, — оскільки прояви карстових процесів на поверхні землі в районі проммайданчика блоків станції з 1983 року не зафіксовані. Стійкість об’єктів усіх чотирьох блоків станції забезпечена цементуванням тріщин в крейді і контактної зони базальтів. Споруди блоку №4 побудовані на палях, які спираються на базальти і повністю прорізають карстову товщу. Моніторинг карстових проявів та контроль стану грунтів проводяться постійно. Спеціалісти РАЕС та підрядних організацій регулярно виконують геодезичні, геофізичні, гідрогеологічні та геологічні заміри, результати яких направляють в Київський інститут «Енергопроект» та Академію наук України.
Моніторинг карстових проявів та контроль стану грунтів проводяться постійно. Спеціалісти РАЕС та підрядних організацій регулярно виконують геодезичні, геофізичні, гідрогеологічні та геологічні заміри, результати яких направляють в Київський інститут «Енергопроект» та Академію наук України.
Головний інженер РАЕС Павло Ковтонюк підтверджує, що заходи для сталої роботи атомних енергоблоків є достатніми. У зв’язку із подіями на АЕС в Японії НАЕК «Енергоатом» видала наказ, за яким проведено додаткові інструктажі та протиаварійні тренування щодо знеструмлення АЕС та дій персоналу в разі виникнення екстремальних природних явищ.
Як повідомив начальник відділу аналізу і оцінки безпеки Хмельницької АЕС Олександр Годнєв, при виборі майданчика для розміщення ХАЕС також було проведено аналіз захищеності від природних катаклізмів. Щодо сейсмічної безпеки, то в Україні не допускається розміщення АЕС в межах зон із максимально можливим землетрусом більше 8 балів. Будівлі Хмельницької АЕС розташовані на середніх (5 балів) та гірших грунтах — 6 балів з повторюваністю 1 раз на 10 000 років.
Усі будівлі та споруди ХАЕС спроектовано з урахуванням такої сейсмічної дії: реакторне та турбінне відділення, а також спецкорпус — 7 балів, естакада між реакторним відділенням і спецкорпусом — 6 балів. При цьому розрахункова інтенсивність сейсмічної дії від відомих місцевих землетрусів для майданчика ХАЕС значно нижча 4 балів.
За сейсмічного впливу виробник гарантує ефективність обладнання, встановленого в системах безпеки та системах нормальної експлуатації станції. Крім того, в проекті енергоблоків ВВЕР-1000, що експлуатуються на ХАЕС, відповідно до вимог норм та правил ядерної та радіаційної безпеки, передбачено три незалежні один від одного канали систем безпеки. Кожен з них обладнаний самостійними дизель-генераторами та баками аварійного запасу для забезпечення стійкого охолодження палива в активній зоні реактора, а також для зниження тиску й температури довкола реакторної установки. На 2011-2017 роки заплановано перелік заходів з підвищення безпеки станції.
Источник: Газета "Рівне вечірнє" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Передбачити, де і коли станеться землетрус, неможливо"